You are exactly where you need to be, You are not missing out, falling behind, doing it wrong, not trying hard enough. Whatever opinions you may have about it, however imperfect. THIS IS YOURS WHERE YOU ARE RIGHT NOW IS P E R F E C T !

19 March 2007

10 Lojra historike per kompjuter

Spacewar! (1962)
Star Raiders (1979)
Zork (1980)
Tetris (1985)
SimCity (1989)
Super Mario Bros. 3 (1990)
Civilization I/II (1991)
Doom (1993)
Warcraft series (beginning 1994)
Sensible World of Soccer (1994)

Studiues prane universitetit Stanford kane pergatitur listen e mesiperme te lojrave kompjuterike me kumptimplota. Secila prej tyre ka hapur nje epoke te re ne historine e zhvillimit te lojrave kompjuterike.

Konstatoj me kenaqesi qe gjysma e kuptimit historik te lojerave kompjuterike nuk me ka kaluar pa e vene re (ndonese me vonese dhe jo ne renditjen e duhur).

Tetris, Warcraft, Doom, Civ, Super Mario Bros. 3. jane lojerat qe kam provuar.

7 comments:

 1. une kam ngelur tek tetris dhe ne pergjithesi nuk muaj me. Ku na lini ju rrehat me keto blogjet (ha ha).

  ReplyDelete
 2. edhe une nuk 'muaj' me,tetris nganjehere ate variantin me figura sexi :P dhe 'solitario' qe me teper eshte bere nje rit per te 'parashikuar' se si do te me ece dita :)

  ReplyDelete
 3. Une per vete tetris kam kohe qe nuk luaj. Solitar luaj ndonjehere kur jam duke pare ndonje film ne kompjuter.
  Preferoj Xbox (Gladiator, Baldur's Gate, Burnout etj).

  Ne kompjuter luaj Dragonshard, Baldur's gate, Heroes of Might& Magic ose Trade Empires. Luaj edhe MUD (rralle tanime) tek www.anotherworld.org.

  A real "nerd" :P

  ReplyDelete
 4. Konstatoj me....keqardhje se, vetëm unë qenkam i moshuar, për vetë faktin se, nuk kam idenë se si luhen këto lojrat.
  Asnjiherë nuk më tepëroi kaq kohë, për ti kushtuar dhe vetvetes pak.

  ReplyDelete
 5. n.ago mos u deshpero se dhe un renditem ne krahun tend
  vetem per kureshtje provova te luaj riders,sepse me pelqente natyra agresive e kejaj loje dhe kaq ne kapitullin e lojrave elektronike(jo per gje por ka lojra me te mira reale ) :)

  ReplyDelete
 6. Neki: shhhhhhh mosha as tregohet as diskutohet.

  Amour_monde: Pa te keq po komenti yt me kujtoi "dhelpren dhe rrushte".

  Ndoshta do e kuptoja komentin nese do te permendje disa nga lojerat reale si per krahasim me keto virtualet qe kam permendur ne post.

  ReplyDelete
 7. papap ça paske qen moj Elais dhe ti ;)
  pak lojra reale di ti?(football,tennis,GJAH)
  ti e di qe un rrushin e kam ne dor,por eshte i pashijshem :P

  ReplyDelete