You are exactly where you need to be, You are not missing out, falling behind, doing it wrong, not trying hard enough. Whatever opinions you may have about it, however imperfect. THIS IS YOURS WHERE YOU ARE RIGHT NOW IS P E R F E C T !

23 October 2014

Ti e di qe je prind me femije te vegjel kur..


  • Te flesh tre ore rjesht eshte luks
  • Ti e di se sa eshte ora ne cdo kohe sepse e di cili karton jepet ne TV
  • Ti i di te gjitha variantet e kavanozave me ushqim bebesh
  • Nuk te duket cudi nese ke nje kembe ne surrat ne mes te nates
  • I ke thene fjalet magjike "mos e ha llumin e kafese" 
  • Nuk te nevojitet ore me zile per t'u zgjuar se ta ben zgjimin femija pa vajtur ora pese
  • Kur hyn ne dyqan shkon me autopilot direkt e te rraftet me rroba femijesh

Me shumë herës tjetër ;)

21 October 2014

I know

I don't know what makes me happy
as odd as it sounds.
I don't feel I know
what makes me tick right now.

I'm not sure I can ask it of you
To help me grow
As you're stuck in your own
Status quo

I know
Today the paths depart
And some day maybe
You'll grow a stronger heart
One that could bear the thought
Of time apart
One that could even cherish
A brand new start

Ps: As they say in Sweden hjärta-smärta (heart-pain) rhimes appeal to people. I'd actually say heart-fart rhimes appeal to people.

Zgjedhje

Ndër qindra vetë,
Nga mijëra jetë,
                     Të zgjodha.

Nga shumë ëndrra,
Makthe a t'ëmbla,
                      Të vodha.

Në prehërin tënd,
Ruan ti vënd,
                      Për mua.

Më jep ti shprese,
Çdo ditë kur t' pyes,
                     E m' thua:

"Të mbaj në gji,
si veç unë di,
                besoma."

Rruzare drite
Vijnë e shkojnë vite
                    Tonat.

18 October 2014

If it's important you'll find a way...If not you'll find an excuse

Justifikime
Të gjitha
Asgjë
Ripërtypje
E tëra
S' tretet më.

Qumesht
kos 
gjize
hirre
djathe jo.
Po gjize e presuar e tera
E kripur me kripe guri jo Joni.

Edhe buke
gruri, misri
tershere
e zeze (tym?) po prape e bardhe brenda
pa krunde
me munde.

Gjalpe reaktiv 
me yndryna te teperta
lopa nuk di shkence
po margarina e naftes 
doemos me e bindshme 
per enet e gjakut te ngopura, 
me yndyra te teperta
qe as mendimet nuk i lejojne te kalojne ne kapilar
Megjithse ato perseri e gjejne rrugen

shkarkesa magnetike
fizike
me efekte te papranueshme fiziologjike.

Prape
prape
prape
edhe pak(e)

E rendesishme mbijetesa 
e ca gjerave 
atje
me buke, kripe e nenprodhime qumeshti a uji
a nafte 
Justifikime, rezervime
ndonjehere 
rizgjime 
me pretendime.

Me merr me vete
dhe...fjete!

16 October 2014

Gjona me ron'ci- SHAMPANJË

Lajme super 😂!

Studime t'reja kallxojn se 1-3 gota shampanjë n' jav' ta m'ajn' trunin sagllom  ene parandalojn demensen.

Shampanja pra bon mir' per sh'n'etin!
- eh ça i bo frongu muhabetit o robo.

Në shkencorshe sipas studimit t'bom ne universitetin e Reading  qekan ca gjojna qe u qujkan fenole ato qy i parandalojkan problemet me memorjen edhe demensen.

Perberesit e fenoleve bojn' me glu sinjalet qy i duhen turnit me kujtu ca gjona.
Shampanja ka ma shumë fenole se vena bardh' ene pranej t'a mba memorjen ma t'fresket.

Po ke qy universitet mo sefte kan' zbulu që dy gota shampanjë boshin mirë për zemrën ene për qarkullimin e gjakut ene parandalojshin infarktin edhe difektet n'zemer. 

Ps: Studimi o i vertet.
Pps: Pranej e kan memorjen xixe gjithë pijanec't e pijetar't prej atyre fenoleve. Vetëm gjojnat e tjera s' i kan' n'rregull.
Ppps: Të kisha dhe ca qereste, ashu' m'fal Shampanjë

07 October 2014

Sekreti i marrëdhënieve të gjata e të lumtura

1. Përqafohu
Studimet tregojnë se katër minutat e para të ardhjes në shtëpi i japin tonin ndjesive që do të shoqërojnë gjithë mbrëmjen.  Nëse kthehesh i/e pari/para në shtëpi ndërpre atë që je duke kryer kur partneri vjen në shtëpi dhe dhuroi një përqafim.  ”Një përqafim, qoftë edhe vetëm për 10 sekonda, rrit nivelin e hormonit oxytocin në tru dhe që rrit ndjesinë e përkatësisë e të qënit së bashku," sipas terapistit Bob Taibbi për Goodhousekeeping.com.

2. Ji mirënjohës
Mos harro që herë pas here të kujtosh se çfarë të tërhoqi tek partneri dhe përse u dashurove me të. Vlerësoi anët pozitive të partnerit tënd dhe tregohu mirënjohës sa herë të jepet mundësia.  Mos harro të falenderosh dhe të japësh komplimente për gatimin apo gjithçka tjetër që partneri bën për ty.

3. Qesh
Duket e natyrshme por vërtetohet edhe nga shkenca. Studime të bëra në universitetin e Denverit tregojnë se çiftet që bëjnë aktivitete të këndshme së bashku bashkëjetojnë më gjatë.  ”Sa më shumë të investosh në një miqësi dhe në aktivitete të përbashkëta që ju japin kënaqësi aq më të lumtur do ta bëni marrëdhënien tuaj." i tha Howard Markman, një nga studiuesit Goodhousekeeping.com.

4. Fli zhveshur
Një studim i ri tregon se mënyra më e mirë për të qëndruar gjatë së bashku është pikërisht të flini zhveshur. Studimi tregon edhe se sjellja në dhomën e gjumit ndikon mjaft. Gjysma e të anketuarve inatosen kur partneri ha në shtrat, 59 % urren teshat e hedhura përtokë dhe 23% urren kur partneri fle me çorape.

5. Puthe
Një studim vëzhgoi çifte që kanë bashkëjetuar gjatë dhe ende janë të lumtura. Studimi tregoi se me shumë se seksi ishte frekuenca e puthjeve ajo qe kishte një lidhje me një marrëdhënie të sigurtë e stabile. Janë të shumta raportet që tregojnë se niveli i oxytocinës rritet dhe kjo lejon që nivelet e stresit të ulen natyrshëm. Edhe endorfinat, substancat që na bëjnë të ndihemi mirë, rriten dhe shkëmbimi i puthjes në buzë bën që të rritet dopamina- gjë që na jep atë ndjenjën e romantikës.

6. Shihe ndryshimin
Kur njeriu bashkëjeton gjatë ndodh që nuk e "sheh" më partnerin. Atëherë zhduket edhe tërheqja. Pasioni do dedikim. ”Tjetri nuk rri i pandryshuar vetëm sepse ti nuk e vë më re ndryshimin”, thotë psikologia e Harvard Ellen Langer për Psychology Today. Vëreje partnerin dhe numuro pesë ndryshime.

7. Grindu
Është jo vetëm e paevitueshme por madje faktikisht e domosdoshme të grindesh. Një studim i botuar në American Psychologist marrëdhëniet ndihmohen, në aspektin afatgjatë, nëse i diskuton sjelljet që nuk i pëlqen tek partneri dhe madje edhe inatosesh. Nëse inati është aq i madh sa nuk mund te flasësh (ose rrezikon t'i thyesh të tëra 😂 ), atëherë është më mirë të shkruash një mail ose letër, sugjeron Karen Elizaga, këshilltare jetese dhe shkrimtare.  Ji konstruktiv në kritikë, trego pse inatosesh dhe sugjero një zgjidhje. Mos harro t'i rikujtosh partnerit se e do dhe kritika ka për qëllim përmirësimin e situatës për të dy.

8. Shkollim dhe burrë më i madh në moshë
Një studim i ri i bërë në Zvicër tregon se çiftet që bashkëjetojnë më gjatë kanë të përbashkët, përveç mungesës së divorcit më parë, të dhe faktin që gruaja është të paktën 5 vjet më e re se burri. Faktori që jepte ndryshimin më të madh ishte gjithsesi shkollimi. Nëse gruaja kishte më shumë shkollë së burri atëherë çifti kishte 8 herë më shumë shans të vazhdojë të jetë bashkë.

9. Fol hapur
Flisni për gjithçka.  Që nga diskutimet e të ngrënit te problemet e punës të fantazitë seksuale. Përditshmëria ka një efekt negativ në marrëdhënie gjë që dihet. Një mënyrë për ta evituar atë është të diskutosh fantazinë.  ”Çdo gjë ka të bëjë me besimin që ke te partneri dhe guximin për të treguar hapur edhe për situata ku mund të ndihesh i brishtë e i pambrojtur. Besim që reciprokohet pa të qeshura e nënvlerësim nga tjetri", thotë Charles Orlando, që shkruan për marrëdhëniet në çift, për Goodhousekeeping.com.

10. Qetësohu
Të gjithë kemi nevojë për shplodhje e karrikim baterish.  Merr leje, ndrysho rutinën, bë diçka ndryshe vetëm ose së bashku. Energji e re dhe perspektiva të reja sjellin frymëzim. Është e rëndësishme të qetësohesh nga pak çdo ditë, 5-10 minuta MINDFULNESS (ndërgjegjësimi) ku reflekton për veten dhe vendin ku je aty ku je mjaftojnë.

11. Shih gjërat pozitive
Jeta është plot surpriza.  Jo vetëm pozitive.  Të tej analizosh gjërat e këqija nuk të çon në asnjë vend pozitiv.  Ata që shohin mësimet në gjithçka negative që ndodh ndihen më mirë në skemën afatgjatë të jetës.

PS: Nëse nuk ju del llogaria mos e vrisni mëndjen. Disa marrëdhënie mbijetojnë e të tjera jo. Pavarësisht nga prania apo mungesa e dashurisë.  Disa mbijetojnë megjithëse do kishte qenë më mirë të mos e bënin. Ca për hir të zakonit, fëmijëve, ekonomisë apo gjithfarë gjërash banale. Por sipas shkencëtarëve të cituar më sipër gjërat e mira mund të bëhen pak më të mira pak më gjatë me pak më tepër punë (ose shumë më tepër qejf). 😀😆

Që të mos i hamë hakun informacioni më lart vjen nga  http://www.expressen.se/halsoliv/sex--rel ationer/hemligheten-bakom-en-lang-lycklig-relation/

06 October 2014

Llokume me xhelatine

2,5-3 dl uje e 6 dl sheqer perzihen dhe zien ne zjarr te ngadalte. 
Nderkohe njomet xhelatina ne uje te ftohte (10 flete ose 5 luge gjelle pluhur- sipas llojit te xhelatines)
Perziej 6 luge niseshteje (niseshte patateje mgjse niseshteja e misrit perzihet me lehte) ne uje te ftohte hidhe ne tenxhere dhe zieje sa te pikset/trashet.
Hidhi xhelatinen perzieje dhe hiqe nga zjarri.
Hidhi pak limon per shije (ose shurup tjeter ne varesi te shijes qe do)
Nja-dy pika boje kuzhine nese do.
Hidh arrat ose stikat dhe perzieji ne mase.
Hidhi ne forme dhe lere te ftohet disa ore (6-12 ore).

Hidhen ne forme katrore me permasa 20x20 cm qe te dalin format e llokumes katrore.
Preji dhe rrotulloi ne sheqer pluhur e pak niseshte.

Llokume pa xhelatinë


Llokume me arra: 
Perberesit: 
500 gr sheqer (5,5 dl) 
1 luge kafeje leng limoni
130 gr niseshte (2,5 dl) misri
boje per embelsira disa pika 
sheqer pluhur 


Pergatitja:
1. Lyej nje forme katrore me vaj (20 cm x 15 cm)
2. Perziej sheqerin me 5 dl uje dhe lengun e limonit ne nje tenxhere me fund te trashe. Ngrohe ngadale sa te shkrihet sheqeri. Mos e lejo te marri vale pa u shkrire i tere sheqeri sepse rezikon te krijoje kristale anash.
3. Vure te vloje pa e trazuar me. Ruaje me termometer gatimi deri sa te arrije 109 grade.
4. Ne mungese te termomentrit ruaje deri sa te filloje te krijoje fije (fije: nese pikon nga perzierja ne nje gote me uje dhe sheh te krijohet nje fije atehere eshte gati.) Do rreth cerek ore
5. Ziej 2 dl uje . Perziej niseshtene ne 1 dl uje dhe hidhe ne ujin e zier sa te behet si paluze. Hidhe perzierjen e niseshtese ne shurupin e trashur.
6. Zieji se bashku ne temperature mesatare duke i trazuar derisa masa te behet si ngjitese me ngjyre bezhe te celet, shto lengun e limonit dhe disa pika ngjyrues. Perzieje rreth cerek ore. 
7. Shtoi arrat dhe hidhe masen e pergatitur ne formen e vajosur me pare. Hidhi siper pak niseshte. dhe shtrohe mire ne forme. 
Lere te ftohet 12-24 ore. 
Ktheje formen ne nje tryeze te shtruar mire me niseshte dhe sheqer pluhur. 
8. Preje ne forma katrore me thike te mprehte dhe rrotulloi ne perzierje niseshteje e sheqeri. 
9. Lere te forcohet edhe ca dhe para servirjes pudrose edhe njehere me sheqer e niseshte.

Sukseset jane te tilla sepse ...

Jeta i ka te gjitha. Suksese e deshtime. Ca te duksheme e shume te padukshme. Por nese e bazojme jeten tek sukseset e dukshme te te tjereve, tek fasada, tek muri i FB atehere asgje nga ato qe bejme, themi, shkruajme apo perjetojme nuk ja vlen. Sepse krahasojme nje moment te perditshem ndoshta edhe monotonie me nje moment te ndritur (highlighted ?! mjere shqipja qe e keqperdor une) te dikujt tjeter. Gjithsesi...sa per reflektim dhe kurajo shpirterore disa deshtime  historike.


Anija mbreterore Vasa. U mbyt ne udhetimin e pare ne Stockholm ne 1628. Pas faktit u konstatua se kishte mangesi te theksuara ne konstruksion. Per me shume lexo anglisht ketu Anija Vasa


Walt Disney u pushua nga puna sepse i mungonte fantazia dhe nuk kishte ide orgjinale.(po pra po) JK Rowling, autorja e Harry Potter u refuzua nga 12 agjensi botimi para se te publikonte serine e saj per Harryn. Nder te tjera i sugjeruan qe te fillonte nje pune te hajrit sepse "librat per femije nuk sjellin te ardhura" . (Gjynaf per zotin) Oprah Winfrey u pushua nga puna si spikere sepse nuk ishte mjaftueshem televizive. (Ndaj po vuan tani)  Webbfaqja boo.com do te shiste rroba firmato online. Faqja u financua nga tre biznesmene suedeze dhe kur u hoq nga qarkullimi ne maj 2000 ishin shpenzuar 125 miljone dollar. (Me qindra faqe te tilla lulezojne tanime. Por jemi pothuaj 15 vjet me vone)Astrid Lindgren, autorja e Pippi Corapegjates nder te tjera u refuzua nga shtepia botuese Bonniers sepse Pippi ishte shume e diskuteshme. (gje qe e ben Pippin te pavdekshme)Coca Cola prodhoi ne 1985 shijen e re ”New Coke”. Vetem disa jave me vone ata u detyruan te rikthehen tek shija e vjeter sepse publiku nuk e pelqeu ndryshimin.  (Mesimi: mos i prek gjerat e hajrit)Minidisc. Kur Sony do permiresonte Walkman ata u perpoqen te krijojne formatin Minidisc – me te vogel se kasetat e manjetofonit po me te njejtin cilesi zanore sa cd-te. (Askush nuk e mban mend ekzistencen e tyre)  

05 October 2014

Nostalgji kunderproduktive...Fotoja eshte nje lajmerim ne nje gazete. Teksti lexon si me poshte:

"Kerkoj nje burre me mbiemrin Kristensen emri nuk me kujtohet, me orgjine nga Alborg. Je 75+ vjec. Punove ne Suedi veren dhe vjeshten 63 ne Lidköping dhe Uppsala. Me mban mend mua Ann-Marie (Millan). U takuam shume here ne Lidköping. E mbajtem kontaktin permes mikeshes sime Ruth Ört sepse une nuk isha e lire.
Te kam menduar keto 50 vjet, kam pyetur c'ndodhi ne jeten tende, shpresoj te kesh qene i lumtur. Nese jeton ende dhe e sheh kete njoftim kontakto gazeten, ata kane adresen time." 


Lajmerimi perhapet faqeve te Facebookut si imazh romatizmi, shprese dhe prove e mbijeteses se dashurise. Natyrisht.

Mua nderkohe ky njoftim me ben te reflektoj. Per ikshmerine e shpreses. Per brishtesine e ndjenjav
e. Per njerezit qe detyrimisht dhe pakthimshmerisht zgjedhin te sigurten para te paditures dhe jetojne 50+ vjete me koken pas sepse kur e paten mundesine nuk guxuan. Sepse nuk i besuan vetes e as dashurise se tyre. E aq me pak tjetrit. Mundesite merren ose harrohen. E nese s'jane atje krijohen. Te jetosh gjithe jeten me "ne se.." do te thote te jetosh pergjysem.

Nuk e di c'i ndau, e as c'i bashkoi, Kristensenin dhe Millen. Di qe te pakten njeri prej tyre ka jetuar me koken pas e ajo nuk eshte jete. Jeta nuk mund te jete nostalgji. Kujtimet jane nje gje. Jeta dicka tjeter. Mund te jete absurde po ne ate absurditet ka vend per jete te kitheta qe papritur behen paralele.

Nese eshte e mundur...ajo qe deshiron.. eshte e bere.
Ne qofte e pamundur...ne e deshiron...do te behet.

E rendesishme eshte qe rrathe koncentrike te deshires, jetes, realizimeve te kene pikenisje veten dhe limit qiellin.