You are exactly where you need to be, You are not missing out, falling behind, doing it wrong, not trying hard enough. Whatever opinions you may have about it, however imperfect. THIS IS YOURS WHERE YOU ARE RIGHT NOW IS P E R F E C T !

17 November 2014

Kjo arrihet me punë, me përpjekje...

Ok. Frymëzimi nuk vjen. Normale. Më vjen mua te gjej një vrimë e të fshihem jo frymëzimit që dhe aq është nazeli.
Po unë s'kam ndërmend ta lus.
Po deshi derën e ka hapur. Po s'deshi varja. Po deshi të vijë po s'ja mban të rrijë dera prapë hapur. Me zor as leshtë e kokës (as mendjen nuk mbaj). Ja kështu.
Pikë.
Krye radhë.

Frymëzimi të bëjë si të doje. Blogu ka detyra për të përmbushur.

Pikë së pari. Të gjithë shkrimtarët e shkrimtarucët që kanë botuar ndonjëherë ndonjë rresht on-/ose offline thonë që oreksi vjen duke ngrënë dhe shkrimi vjen duke shkruar. Budallallëqe ose jo. Çdo rresht ï shkruar është një hap më afër dy rreshtave të shkruar. (Krahasime cilësore nuk bëjmë se ngec muhabeti pastaj).

Pikë së dyti. Kaq.

13 November 2014

Malli

Si pupel ne ajer
Te sjell
 
Si pellush i ngrohte
Te rethon
 
Si pambuk i pushte
Te mbeshtjell
 
Si gjilpere dentisti
Te mpin
 
Si vere e mire
Te deh
 
Si vakum te zbrazur
Te le
 
 

05 November 2014

Një përqafim a një përkedhelje për shëndetin

Afersia fizike na ben me te qete e me te shendetshem.  Ajo mban gjalle marredheniet nderhumane madje ndikon edhe ekonomine boterore. Shkencetaret po fillojne me ne fund te kuptojne si funksionon kjo afersi. 

Dikush te kap per krahu, te perqafon ose te ferkon pak qafen, gjaku qarkullon me shpejt ne muskujt e ngrire dhe direkt jeta ndihet me e lehte. Ti qetesohesh, ndihesh me i lumtur. Edhe trupi lumturohet. 
Faktin qe prekjet dhe perkedheljet na bejme te ndihemi me pak te tensionuar e dime nga eksperienca. Sqarimi, ose te pakten nje pjese e shpjegimit e ka emrin oxytocin. Oxytocina eshte nje hormon dhe percues sinjalesh qe aktivizohet edhe nga nje perkedhelje. Oxytocina komandon nje seri reagimesh ne trupat tane madje edhe funksione jetesore qe kane lidhje me mbijetesen. Keshtu shprehet Kerstin Uvnäs, profesore fiziologjie dhe nje nga ekspertet e studiueset me te njohura per oxytocinen: 
- Prekja ka rendesi jetesore. Per shume nga ne kjo eshte nje gje aq e vetedukshme sa ne e veme re vetem kur na mungojne perkedheljet-thote ajo. 
Ndoshta keto efekte pozitive njihte Jezusi kur nisi te beje mrekulli me duart e tij. Sepse, ne fakt, efektet e oxytocines jane cudiberese.

Ajo lehteson dhimbjet, pershpejton sherimin e plageve dhe demtimeve, ule tensionin e gjakut, ul nivelet e hormoneve stresuese. Na ben me te qete, me sociale, me kurioze per gjerat qe na rrethojne. Efektet nuk jane vetem rastesore por perkundrazi rrezistojne edhe pas disa kohe. Per te mos thene qe oxytocina krijon ndervaresi dhe na ben te duam akoma me shume perkedhelje. 

Mungesa e afersise fizike krijon mungesa ku trupi nuk rigjenerohet dot, nuk mund te ruaje vlerat ushqimore qe merr dhe nuk mund te sheroje plage e semundje. 
Femijet pa perkedhelje vdesin sic tregojne disa studime te vjetra te bera ne jetimore. Ata humbasin edhe nese kane ushqim mjaftueshem sepse trupi nuk e absorbon dot energjine ne mungese te oxytocines. 
Te rriturit mund te mbijetojne por jo te jetojne pa afersi fizike thote Kerstin Uvnäs Moberg.
- Shume persona qe jetojne vetem futen ne nje faze letargjike ku vetem vegjetojne derisa dikush i prek.
Me pare oxytocina njihej si hormon femeror sepse u zbulua fillimisht tek femrat qe sapo ishin bere nena. Oxytocina ndihmon nder te tjera ne lindje, ne prodhimin e qumeshtit te gjitrit dhe ne krijimin e nje lidhjeje emocionale midis nenes dhe femijes. Tani, shkencetaret dine qe hormoni luan nje rol shume me te rendesishem si per grate edhe per burrat. 
Kerstin Uvnäs Moberg i shpjegon efektet e oxytocines si nje sistem qetesues per trupin teresisht te kundert me sistemin lufto ose vrapo qe aktivizohet kur ndihemi ne rrezik.  
Perkedheljet ndikojne nder te tjera strukturen ne sistemin tone nervor dhe ndryshon balancen midis hormoneve te ndryshme. Per te rriturit keto ndryshime jane me afat te shkurter ndersa femijeve i ndryshojne gjithe jeten. 
- Nese ke marre mjaftueshem me perkedhelje si foshnje ke nje sistem me te qete nervor, nje rezistence me te larte ndaj stresit dhe je person me miqesor e i miresjellshem thote Kerstin Uvnäs Moberg. Gje qe ne e paramendojme ne menyre intuitive po ashtu sic dime qe nese njeri prind rreh apo grindet me femijet keta behen te pasigurte dhe te rremujshem
Gjithsesi eshte e rendesishme te dime bazen fiziologjike te gjithe kesaj sepse atje ekziston edhe mundesia e nderhyrjes dhe permiresimit.

Qe te mund te aktivizojme sistemin qetesues te trupit mjaftojne disa perkedhelje qe zgjojne receptoret prekes ne trup. Nese perkedheljet jane te forta ato mund te kene efekt te kundert dhe te aktivizojne sistemin evaziv. Shkurt muhabeti nje perkedhelje e eger na streson. 
Gjera te tjera qe aktivizojne oxytocinen jane ngrohtesia, ngopja, seksi dhe shoqeria. Oxytocina perhaper per me teer nepermjet ajrit dhe mund te ndihet me nuhatje. Provat me kavie tregojne se nese nje kavje ka rritje te oxytocines edhe kaviet e tjera ne te njejten kafaz behen me harmonike.  Nese nivelet e oxytocines ulen kaviet ne te njejtin kafaz nuk ndikohen. Perfundimi eshte qe qetesia eshte ngjitese dhe ndihet me nuhatje.

Qe disa njerez behen me te qete nga disa lloje muzike apo pamjesh tregon se oxytocina perhapet edhe nepermjet shqisave te tjera sipas Kersin Uvnäs Moberg.
Efektet dhimbjeqetesuese te perkedheljeve veprojne ne shume nivele. Njeri nivel eshte sinjlet qe percohen nga oxytocina ne tru dhe qe e ulin ndjesine e dhimbjes. Dhimbja ndihet me pak, ndihemi me pak te ndjeshem  dhe pragu i dhimbjes se padurushme rritet. 

Trupat tane jane ndertuar ne nje menyre kaq interesante sa ne lekure kemi me shume receptore prekes sesa percjelles dhimbjeje. Nese prekim nje zone ku jemi vrare apo ku kemi dhimbje impulset e perkedheljes rendin rrufeshem drejt sistemit nervor qendror duke penguar arritjen e sinjaleve qe percillen nga receptoret e dhimbjes.  

Sapo vritesh apo perplasesh diku gjeja e pare qe ben eshte ta ferkosh vendin me duar. Femijeve u fryjme tek plaga nese rrezohen dhe kjo jo vetem si nje veprim per t'u hequr vemendien dhe qetesim psikologjik por sepse i ndihmon vertet sherimin. 
Oxytocin krijon besim dhe mundeson lidhje emocionale midis njerezve. Nje studim i njohur nga nje biblioteke konstatoi se vizitoret qe puonjesja e biblotekes i kishte prekur pak me dore gjate shkembimit dhe marrjes se librit ishin me te presupozuar ta kthenin librin ne afat sesa ata qe nuk ishin prekur. 

Edhe marredhenie me te thella mund te krijohen dhe te mbahen gjate nepermjet prekjes. Oxytocina krijon nje qark pozitiv shpjegon Kerstin Uvnäs Moberg. Duke na bere me pak te frikesuar dhe me te hapur per ndryshimin na lejon te kerkojme kontakt. Kontakti cliron me shume oxytocin dhe ne behemi edhe me te hapur e pozitive. 
- Duke qene qe perkedhelja krijon relacione te mira dhe ul armiqesine ajo ka efekte jo vetem per individet po erdhe per shoqerine. 
Edhe ekonomia boterore e ndjen efektin e nje perkedhelje. Mungesa e afrimitetit mund te coje ne varferi. Neuroekonomisti amerikan Paul J Zak ka bere nje studim sesi ndikohet zhvillimi i vendeve te ndryshme nga besimi qe kane njerezit tek njeri tjetri. Prekjet krijojne besueshmeri dhe siguri dhe ne shoqeri ku njerezit i besojne njeri tjetrit ekonomia lulezon eshte konstatimi i tij. 
Nje e rrahur shpatullave ose pak masazh eshte pra nje investim i mire.

Burimi: http://www.dn.se/insidan/omsint-beroring-far-kroppen-att-jubla/Koha

24 orë na jepen çdo ditë
24 orë dhe mua dhe ty
Se koha s'është misogjinike
Nuk pyet për orgjinë moshë gjini

24 orë dimër e verë
24 diell a furtunë
Në qofsh foshnjë të mund të rritesh
Në qofsh ï madh të mbarosh punë

....to be continued/revised

29 October 2014

Konfuzion

Disa nga gjerat qe DUHET te shkruaj
 • Raporte statsistike
 • Analiza
 • Kritika
 • Kontrolle
 • Plankontrolle
 • Sugjerime
 • Rekomandime
 
Gjera qe DUA te shkruaj
 • Rima
 • Hartime
 • Tregime
 • Vargje
 • Meditime
 • Vezhgime
 • Persiatje
 
Gjera qe DONI te lexoni ne blog
 • Thashetheme
 • Receta gatimi
 • Informacione mjekesore
 • Kurse gjuhe
 • Fjale te urta
 • Pershkrime
 
Gjera qe me duhet te BEJ
 • Takime
 • Mbledhje
 • Planveprime
 • Kalkulime
 • Buxhet
 • Rezervime
 • Sherbime
 • Kurse
 
A eshte cudi pastaj qe nga te gjitha gjerat qe nisen vetem cereku bitisen?
 

27 October 2014

Be wise

Be wise
my heart
be steady

for the time is in
and you're ready

Be wise
my love
Be smart
Be what you are
Art

Diabeti tipit 1 (pjesa 1)

Jepi Qezarit...
Duke pare statistikat e blogut konstatoj se artikujt/postet me te lexuar jane ai per bakllavane per pertacet dhe ai per cermen (perdhesin). Jo se e njoh veten per ndonje talent te jashtezakonshem po kisha menduar se postet socialo-aktuale apo dhe ato humoristike do te terhiqnin me shume lexues.
Megjithate...duke pare interesin po zgjedh te fus pak me teper mjekesine. Por per t'u rikthyer ne teme...
______________________________________

Semundja e sheqerit tipi 1 (diabet tip 1)

Permbledhje Hormoni qe eshte pergjegjesi per stabilizimin e sheqerit ne gjak eshte insulina. Per njerezit qe vuajne nga diabeti i tipit 1 trupi nuk prodhon dot insuline gje qe ben qe ata kane sasi te larta sheqeri ne gjak. Mungesa e insulines sjell perkeqesim te organizmit shtimi i insulines ne trup behet cdo dite. 

Diabeti ka disa lloje. Tipi 1 quhet i tille sepse shfaqet heret ne jete. Semundja eshte pjeserisht e trashegueshme dhe e pa sherueshme. Nese trupi reagon mire ndaj nje mjekimi atehere mund te vazhdohet nje jete normale me ndihmen e tij. 

Nga shenjat e para te semundjes jane: 

 • ka nevoje te urinoje shpesh 
 • etje e theksuar 
 • lodhje e papritur e pa aresye
 • te perzierit
 • dhimbje barku
 • arome uthulle nga goja
 • turbullim shikimi 
 • renie e shpejte ne peshe

Mjekimi:

Diabeti i llojit 1 ka nevoje per mjekim me shtim insuline cdo dite. Perdoret ose shiringat ose pompa. Nje pjese me rendesi per te perballuar problemin eshte te kontrollosh vleren e sheqerit ne gjak. 
__________________________________________
Informacioni vjen nga Sjukvårdsrådgivning
Informacioni eshte perkthyer, shkurtuar dhe pershtatur nga une dhe ka ato mungesa e mangesi qe kam edhe une ne nje fushe ku dijet krijohen duke kerkuar vete nese ke kuriozitet . Gabimet ne shkrim i detyrohen nxitimit. 

Nje femer :)

Tre burra ishin duke ecur ne pyll kur i nxorri rruga para nje lumi te madh e e te vrullshem.
Ju duhej te kalonin nga ana tjeter po asnjeri prej tyre nuk e dinte si ta zgjidhte problemin.
 
I pari ktheu syte nga qielli dhe u lut: "O zot, me jep fuqi ta kapercej kete lume!”
Edhe BUM i dha zoti krahe e kembe te fuqishme qe te mund te kapercente lumin duke notuar dhe dy ore me pas pasi desh u mbyt disa here ai doli ne anen tjeter.
 
I erdhi rradha te dytit. Edhe ky i ktheu syte nga qielli dhe u lut:” O Zot, me jep fuqi dhe mjete qe te mund ta kapercej kete lume!”
Edhe BUM i dha zoti nje varke dhe ai mundi te voziti e te dale ne anen tjeter pas nje ore lodhjeje ku varka desh u permbys disa here.
 
Burri i trete kishte pare peripecite e miqve dhe  ku i erdhi rradha u lut: ” O zot, me jep fuqi, mjete dhe zgjuarsi qe edhe une ta kapercej kete lume!”
 
BABABUM! E shnderroi zoti burrin ne grua. Ajo pa harten, u zhvendos disa metra pergjate bregut te lumit dhe e kapeerceu lumin duke kaluar uren mbi te!
 
 

26 October 2014

Ti je gjithcka

Kenge e mrekullueshme :)
Ne shqiperim te lire nga une .

Ti je gjithe c'kam desheruar
Ti je gjithe c'kam enderruar
Ti me sjell te gjithe kujtimet
e endrrave qe pata harruar
ti me sjell deshire e shprese
dhe gjithmone nje buzagaz
te ta fal gjithe dashurine
dhe gjithe jeten te te jap

se ti me je prane kur askush s'me sheh
je aty kur fryn furtune
je aty kur nata tremb
dhe kur dita zbardh fatlume
ndaj te dua gjithmone prane
teksa vitet vitet ndjekin
dhe gjithe jeta na mesoi
eshte qe ardhmja eshte jona

Lalala…

kur dhe ora ka ndaluar
edhe koha nuk leviz
dhe nuk ke guxim te thuash
ate qe nga zemra deshiron
do te marrim dora-doren
do kujtojme k'te dite si sot
dhe kuptojme qe sidoqofte
pergjithmone do te jemi tok

se ti je gjithe c'kam desheruar
ti je gjithe c'kam enderruar
ti me sjell te gjithe kujtimet
e endrrave qe pata harruar
ti me sjell deshire e shprese
dhe gjithmone nje buzagaz
 te ta fal gjithe dashurine
dhe gjithe jeten te te jap

Po, do ta fal gjithe dashurine
dhe gjithe jeten te ta jap

Tekstin orgjinal ne suedisht e gjeni ketu Teksti

25 October 2014

Te gjithe duan te vene ne parajse po asnje s'do te vdesi

Muzika na nxit. Nganjehere me ritmin. Nganjehere me tekstin. Nganjehere me te dyja. Nganjehere eshte interpretimi ai qe na prek me shume.

Titulli i postit ashtu si dhe teksti me poshte eshte nje kenge Hip-hop. Nje kenge kult.
Orgjinali kendohet nga Timbuktu, ne programin "Shume here me bukur" u ripunua nga Laleh.
Krahasimin mund ta beni vete ...

Personalisht une adhuroj tekstin. Ne shqiperim me dore te lire...

Orgjinali i Timbuktu


Versioni i LalehSe njeriu do ate qe do dhe e do tani

Se nese te vjen mundesia s'ka rendesi sesi
se jemi me keq se ergesira kur vjen puna per te grabur
Dhe nese dikush me pengon do kercasi dajaku
asgje s'eshte e shenjte kur kerraba terheq
dhe nese marrim pak prape karvani udh'heq
S' bejme as kompromis e as falim dicka 
se e ben ndokush tjeter ne nuk jemi merhuma 
Une dua te kem ate qe kane me te miret
edhe une si ata, se paguhen t'paf'tyret
po ata nuk e dine qe une s'kam se c'humbas
dhe asnje paramendim nuk kam t'me mbaj pas

Refreni
Te gjithe e duan parajsen po asnje s'do te vdese

te gjithe duan te korrin po pa mbjelle as vese 
Te gjithe e duan copen e tortes ta kene e ta hane
t'u jepet c'u takon por per te dhene s'kane 

Dhe do bej edhe une sic kane bere ata 
do ta bej fare mire
sa te ngopem sa t'e grah
se kush mund te thote c'eshte e drejte a jo
kur moralit i ka vdekur dhe nene dhe baba. 
Njerzit vrasin njerez per buken e gojes
shteti terhiqet ja le vendin nevojes 
Per biznese qe zhgrapin e s'japin as rroga
qe mbajne fjalime po s'mbyllin as gropa 
kaq shume muturishta sa thua jane zbrazur
gjithe barqet e botes 
dhe ne notojme ne genjeshtrat e lotet 
Te vertetat kane ngelur vetem si kujtime
per cdo gje qe ruajme shume fshihen ne harrime 
pra zonja e zoterinj keta jemi ne
megjithese perparim na premtojne ne TV. 

Ref

Dhe do ti pështyj shenjtorët si të ish ditë e fundit, 
Dhe e dija ç'më priste dhe e dija ç'më lusin
Ndoshta gjej përgjigje ne raundin e fundit
Shumë raste te humbur fershellima pas veshit
E gjatë është lista si faturat e Keshit
Le të bëjë sa të bëjë edhe sa frëngu pulen
E kam menduar po ma humbi vulën 
Së te zhytesh thelle ta lodh psikiken
Paguan per gjerat qe kane kuptim
Se i tillë është ligji s'ben dot evakuim

E di se cfare shoh dhe nuk shoh gje tjeter

dhe ajo qe shoh me ngre gjakun e vjeter 
jemi duke shkuar ne nje rruge te paemer
Ishalla kthejme mendje pa a shuar planetin
vegla, gjera, sende a ja vlen t'i kemi 
nese plaget ne zemer per ata qe na gricin
rreziqet jane te shumta po duhet ti marrim
se vuajtja behet shumefish kur mungon kapitali 
konsekuencat nuk me vrasin trurin aspak 
se e vetmja ndihme vjen nga imi gjak
dhe mund te pyesesh ke te duash 
te mire e te ligj 
po askush s'ka deshire te asistoje armiq
dhe gjithcka rezulton ne nje spirale tatepjete 
dhe perplasemi mano a mano deri sa humb nje jete. 

Teksti orgjinal gjendet ketu: Teksti