You are exactly where you need to be, You are not missing out, falling behind, doing it wrong, not trying hard enough. Whatever opinions you may have about it, however imperfect. THIS IS YOURS WHERE YOU ARE RIGHT NOW IS P E R F E C T !

22 August 2007

Dikur zhgaravisja vargje (n+1)

Gabim (tetor 1994)
Une merrja ylberin ne duar
te ta dhuroja ty
me shihje ne sy e tmerruar
I marre s'duhet te na shohin te dy
Une mbret i endrres u bera
qe enddra te vinte tek ty
ti, i hodhe poshte te tera
the Ndal, mos u fut aty

Te fola me fjalet e shpirtit
ti the : "Pse tallesh me mua"
Kopjova fraza te gatshme
dhe degjova me ne fund "te dua"
Tani e kuptoj sa gabova.
Je ende femije - per te me dashur mua.

Mbeturina (nentor 1994)
Shiu shpelau rruget nga mbeturinat
Deti, baticen ngriti te peshtynte mbeturinat
Era, u zemerua dhe fryu perbindshem
Dielli, gazmor gjithnje, u mbeshtoll me re qe te mos shihte
Hena, e semure me verdhez
nuk e nxorri koken
U tremb nga mbeturinat

Ne, pime helme dashurish per te vjelle mbeturinat e tyre
Por ato prape ngelen
Jane prape aty.
Kush do te mund t'i heqe ?

8 comments:

 1. Bukur. E dyta me pelqeu shume.

  Pate thene qe do shkeputesh ca kohe, po nuk e mbajte fjalen. :)

  Te pershendes!

  ReplyDelete
 2. Sapere, mos dëgjo armiqtë e popullit... edhe pse janë të '94, është gjithmonë kënaqësi të lexosh prurjet e tua

  P.s: vazhdoj akoma të shpresoj që të fillosh me të rejat dhe ta lësh sëndukun mbyllur për nja 15 vjet të tjera :)

  ReplyDelete
 3. cool te dyja por e dyta qe si i thone ne flickr : instant fave:))
  sa mire qe na u ktheve kaq shpejt:)

  ReplyDelete
 4. Tundimi i blogut eshte teper i madh per ta lene pas dore:))

  Me vjen mire qe ke sjelle poezi te cilat i lexojme me kenaqesi. Bashkohem me te tjeret qe poezia e dyte me terhoqi me shume. It had a kick as they say:))

  Dite te bukur!

  ReplyDelete
 5. Strangeman: Pershendetje edhe ty :))
  <5 min ne dite ne blogosfere eshte e koha qe po ofrohet, qe ne krahasim me > 2 ore ne dite te "addiction" te ri jane te paperfillshme.

  Edrus: Shpresa vdes e fundit thone ;)

  Eni: Faleminderit!

  Belle: Thanks girl!

  ReplyDelete
 6. nuk duken fare si te mijevjeçarit te kaluar Sapre :)
  shume te bukura !

  ReplyDelete
 7. Poezite,padyshim,jane te bukura.E para ka me shume sharm(per shijen time,de!).
  Tek e dyta,po te ishte per mua,mjaftonte vec tek vargu i pare
  fjala "mbeturinat"dhe mos perseritej me,se poezia fiton me shume frymemarrje.Sidoqofte,keto jane"shije plaku" dhe nuk ngrene aq kandar.Te uroj: me te tjera!

  ReplyDelete
 8. @ET- Faleminderit

  @ Perparim - Faleminderit per viziten. E respektoj mendimin tend.

  Mund te them qe i kam lexuar dhe pelqyer krijimet e tua si tek peshku edhe tek blogu yt megjithese nuk i kam komentuar. Fshati qe duket...

  Sa per perseritjen e fjales "mbeturinat" mendoj se kur u shkrua vjersha ishte e domosdoshme qe te krijonte ndjesine mbytese te dickaje qe sado qe te perpiqesh ta zhdukesh prape ngelet.

  ReplyDelete