You are exactly where you need to be, You are not missing out, falling behind, doing it wrong, not trying hard enough. Whatever opinions you may have about it, however imperfect. THIS IS YOURS WHERE YOU ARE RIGHT NOW IS P E R F E C T !

12 December 2007

Profesioni i gabuar

Sipas studimit te fundit (nuk e kam idene cili eshte i parafundit e as nese ekziston) ne stresohemi gjithmone e me teper nga puna. Cdo nje ne 5 gra dhe cdonje ne gjashte burra ka nje nivel te tille stresi qe ndikon negativisht tek shendeti.

Profesionet me me teper stres per burrat jane:
 1. postier
 2. roje/bodyguard
 3. pastrues
 4. shofer
 5. informator me kontakt direkt me perdoruesin
Nderkohe profesionet me me teper stres per grate jane:
 1. postiere
 2. shofere
 3. Guide/shoqeruese turistesh
 4. roje/bodyguarde
 5. pastruese
Nderkohe konstatohet se berberet dhe parukieret nuk vuajne nga stresi ne te njejtat nivele gje qe sipas studiuesve lidhet me faktin qe shume prej tyre kontrollojne vete sa dhe si punojne duke qene te vetepunesuar.

Dy reflektimet e mia te rastit:
a) paskam zgjedhur profesionin e gabuar (megjithese jashte 5-shes me te rrezikshme)
b) pse nuk permendet niveli i stresit te shtepiakeve apo te CEO-ve ?

11 comments:

 1. yyyy... ia kanë fut' kot fare! Po mësuesit e fillores? Apo kamarierët? Apo kuzhinierët? Apo, apo... të papunët? :)

  Ditë të mbarë!

  ReplyDelete
 2. Eh, akllo, i kane rene shkurt keta dembelat. Shiko si ishte:

  Ka pyetur postierin qe i sjell letrat, guiden turistike te pushimeve personale, pastruesen personale, centralistet qe e marrin ne telefon ne darke per te bere reklame produktesh dhe rojen e punes. Sigursiht edhe permanenten e lagjes ku shkon qeth floket njehere ne dy muaj. ;)

  ReplyDelete
 3. Avash mi ju avash, po ata qe kane provime? :D

  ReplyDelete
 4. drejt e ka E, dhe me qenë studentështë jashtë mase stresuese...të qafsha postierin!...Selfo, duket që s'ka qenë te mjeku ai iniciatori i anketës, se me siguri di kishin dale dhe mjekët e urgjencave në krye...Si tha M. Twain: there are lies, there are damn lies, and there are statistics.
  :)

  ReplyDelete
 5. Po jo cdo gje e huaj eshte e sakte mer amoni, do genjejne dhe ata se s'kane me c'te merren tjater:)

  Dite te mbare!

  ReplyDelete
 6. @ Akullnaja: Kot edhe ca koti se...
  @ Selfi: Shkencetare populiste mo ca tu thuash. Reklamojne gjetjet ne gazeten e mirenjohur "Metro" se ndonje tjeter s'besoj se ja u var shume.
  @ Energize: ata qe kane provime ja u ka bere koka (po i mbroj une keto se s'e di a kane kohe te mbrohen vete.

  Po ata qe kane qene semure dhe u duhet te hyjne nga nje mbledhje pabukse ne tjetren ne vend qe te merren me pirgjet e "punes" ??
  U pa puna do e bej vet nje studim vetem qe te hedh poshte keto "gjetjet".

  ps: studimi vijon ne ndonje postim te mevonshem.

  @ Akull: Shoqe amon vetem mos e cito M.Twain kur te postoj une ate studimin me statistiken qe do boj vet (me ndihmen tuj kuptohet) :D

  @ Belle: Cheers hon!

  ReplyDelete
 7. CEO nuk stresohen aq shume. Stresi ne pune vjen kur ke shume pergjegjesi dhe shume pak fuqi ose kontroll. Sipas kesaj i bie qe ata te rangut me te ulet te kene me shume stres.

  Ndoshta kjo shpjegon arsyen policet nuk jane ne liste, megjithese kane nje pune te veshtire.

  ReplyDelete
 8. Sipas komenteve te "Shoqates se femrave shqiptare me banim ne Europe dhe USA", ku dha kontribut edhe i deleguari i shoqates "Burra shqitare arkaike dhe pa kufi profesional" del qe artikulli ja ka fut kot se neve ngelem duke u qa secili sipas hallit te vet :D

  ReplyDelete
 9. Elais, shoqe, e kisha llafin për statistikat e 'tjerëve, jo tuat me ndihmën tonë...:)

  Fundjave t'vizllueshme!

  ReplyDelete
 10. N.Ago si nuk stresohena me... Une i kam floket perpjete qe prej javes se shkume... Stres ene car stresi.. Ne bejme punen e postierit (na bie jo pak here me kerkua adresa psh ne Tirane, pak a shume ne mes te asgjese, kerkon personin qe quhet Y.Z dhe jeton ke rruga majtas ne te djthate sa hyn nga zogu i zi) :D Njekohesisht ate te pastrueses dhe me raste munohena me bo te qutin.. si ne kete moment... po tashi e kemi mbyll gazeten... :D

  ReplyDelete