You are exactly where you need to be, You are not missing out, falling behind, doing it wrong, not trying hard enough. Whatever opinions you may have about it, however imperfect. THIS IS YOURS WHERE YOU ARE RIGHT NOW IS P E R F E C T !

06 January 2008

Kursime

Frika e tollonave dhe racioneve me te cilat u perballem ne femijeri na ben paksa qesharake nganjehere. Dhe jo vetem ndaj te tjereve por edhe ndaj vetes. Si u kujtova ? Po ja te premten, ne pune po zbrazja ca dosje qe normalisht ruhen vetem nje vit. Dhe isha qe isha duke zbrazur e risistemuar dokumentet dhe meqe pas nja-dy muajsh na bie te nderrojme zyra thashe nuk i hyj njehere te gjithe sirtareve te zyres dhe te shoh c'mund te mbaj e c'mund te heq. Ne fund te fundit (megjithese nuk do i ngre vete ne krah) eshte me mire te mos ruaj gjera qe kur te arrijne ne destinacion ose do te hidhen ose nuk do te me duhen.

U tha u be. Pune e lehte ne fakt sepse me se trecereku i personelit ishte akoma me leje te premten. Nderkohe superngarkesa e punes dhe vrulli i vitit te ri do te aktualizohet nga neser e tutje. Pra e premtja ishte qetesi.

Hap sirtarin e pare. I mbushur plot me lapsa, portamina, highlighters, goma, vizore. Po plot ama. Asnjera prej tyre nuk me duhet. Nuk e di se c'pres ne fakt me keto kursimet. Pervec sirtarit plotkam mbi tavoline nje pirg sa nje kuti kepucesh mbushur dengas me stilolapsa portamina e te ngjashme. Ah se mos harroj edhe minimalisht 3 stilolapsat qe kam gjithmone me vete ne cante. Po ama po te vije dita e keqe dhe te mbarohen ne depot e punes (qe rifmbushen cdo muaj dhe jane gjithmone plot) une jam e siguruar. Hajde lufte merri te gjitha stilolapsat se une e kam "bunkerin" tim plot.

Hap sirtarin e dyte. Penerat i lashe per ndonje here tjeter kur te jem me e frymezuar me demek. Sirtari i dyte plot me blloqe te formatit A5 te pafilluara. Ca te bardha, ca me vija dhe ca me katrore. Nderkohe mbi tavoline gjenden te pakten 3 blloqe te tilla te pafilluar dhe njady te nisur. Pa internet edhe mud te ngelem po ama fletore per te mbajtur shenim direktivat do kem sikur qeni qepen te haje. (per sirtarin e trete nuk po tregoj. Imagjinojeni vete si sirtari i dyte vetem kete rradhe blloqe 100 fletes te formatit A4).

Kursime. Matarisje. Aq na jane futur ne gjak sa dhe ne kohen e bollekut dhe te mundesive prape sillemi si dikur. Nuk po tregoj per gjerat per te ngrene "just in case" qe mbaj ne dollap. Qe nuk me duhen, nuk i perdor dhe qe kur me kap delli i "nuk kam nevoje per teperica" i hedh. As per konservat e ushtrise qe coku edhe i perdorim familjarisht kur vemi per kamping. Nuk po ze ne goje as numrin e radiove (tranzistoreve) apo te oreve me apo pa bateri dore apo digjitale qe kam ne shtepi.

..te kursesh fletore dhe stilolapsa ne pune ama...eshte qesharake.
Madje per te ardhur keq.

Skamje mendore...ok I won't push it further.


Qesharake

8 comments:

 1. Sapere, kam buzeqeshur duke lexuar gjithe shkrimin nga fjalia e pare te e fundit. Dreqi e mori, thosha me vete, ja qe ka ca te verteta universale, te tipit "te urta gjer ne dhembje/ te thjeshta gjer ne madheshti".

  Greetings! :D :D

  ReplyDelete
 2. e madhe je! shume bukur i pershkruan te vertetat e shumeditura!

  pike!:)

  ReplyDelete
 3. Çim aman mos perto dhe jepi dhe nje te lexuar kesaj.une per vete e kam si doze pozitiviteti sa here kam nevoje:)

  http://yli-skatten.blogspot.com/2007/04/palo-pune.html

  ReplyDelete
 4. Elais,

  une nuk "kursej" kaq shume. Une kam pershtypjen se i grumbulloj gjerat thjesht sepse nisem me mendimin se do i perdor e do bej hatane dhe perfundoj tek dembelizmi rutine qe i mbush syrtaret e mi me gjithfare gjerash te paperdorura. :) Gezuar vitin e ri!

  ReplyDelete
 5. @ Emigrant: Faleminderit. Thone qe buzeqeshja zgjat jeten :)
  @ Eni: E drejte i dime ca te verteta po shpesh ose mbyllim syte para tyre ose nuk duam te reflektojme. Megjithate vjen ndonje dite (si e premtja ime) kur nuk i injorojme dot me.
  @ Selfi: Shhh ai garumbulli i projekteve "on hold" me copera per te qepur, bojera akuareli, listash gatimesh qe duhen provuar(disa nga perberesit per te cilat jane blere dhe ngrohin dollapet) etj eshte kapitull me vete.
  Gezuar edhe ty!

  ReplyDelete
 6. hahahah... O cmke kujtove sirtaret e mi... ose tryezen time te pune aktualisht... pu pu pu...

  Letrakursyes nuk qenkemi pak dhe te vetmuar...

  Hera e fundit qe mu desh me heq qafe gjera te panevojshme (kur nderrova shtepi) bera sherr me tim vella qe nuk pranonte te merrnim edhe nje deng me letra dhe gazeta... secila nga 7 kopje... hahahaha dhe nuk i hoqa qafe jo aty jane... :D

  ReplyDelete
 7. Letrakursyes nuk qenkemi pak dhe te vetmuar...
  I ke rene pikes Kraste!
  Pershendetje :)

  ReplyDelete
 8. Oh c'me kenaqe Elais:)...nuk e di nese e kemi mangesi nga sistemi i tollonave apo eshte mangesia njerzore per te akumuluar sa me shume rraqe me shpresen se do cudisim veten dhe boten.

  Shyqyr qe paskam shoke/shoqe ne kete drejtim. I feel much better now:))

  ReplyDelete