You are exactly where you need to be, You are not missing out, falling behind, doing it wrong, not trying hard enough. Whatever opinions you may have about it, however imperfect. THIS IS YOURS WHERE YOU ARE RIGHT NOW IS P E R F E C T !

04 March 2008

Suedia njeh me ne fund zyrtarisht KOSOVEN!

Ja dhe nje lajm i vonuar por gjithesesi pozitiv.
Sipas agjensise se lajmeve TT se ciles i referohet dhe gazeta Aftonbladet, Suedia njohu sot pavaresine e Kosoves.
-----------------------------------------------------------------
Ja dhe lajmi ne shqip:
Kryeministri i Suedise Fredrik Reinfeldt njoftoi shtypin pas nje mbledhjeje te bordit drejtues ne ministrine e jashtme suedeze se Suedia njeh zyrtarisht pavaresine e Kosoves.

Sipas kryeministrit Reinfeldt dhe ministrit te puneve te jashtme Bildt, vendimi i marre nga qeveria suedeze nuk ka qene pa probleme. Ata e konsiderojne ceshtjen e pavaresise se Kosoves si nje ceshtje qe juridikisht i takon zones "gri" pra te padefinuar te te drejtave per vetevendosje kombetare.

Nje aresye qe nenvizohet nga kryeministri Reinfeldt si shtyse per mbeshtetjen qe jep Suedia per pavaresine e Kosoves, eshte fakti se qe nga fillimet e viteve 1990 Kosova ka qene nen protektoratin e Kombeve te Bashkuara dhe jo pjese me te drejta veteadministrimi nen qeverisjen e shtetit serb.

– Megjithate- thote kryeministri Reinfeldt- ne jemi te ndergjegjshem qe ceshtja e pavaresise se Kosoves ndan ne grupe pro dhe kundra anetaret e Kombeve te Bashkuara dhe te komunitetit Europian .

Serbia refuzon njohjen

Kosova shpalli pavaresine ne 17 shkurt te ketij viti. Serbia e sheh Kosoven si pjese te veten territoriale dhe refuzon pa asnje kompromis veteshpalljen e pavaresise se Kosoves. Aleati kryesor i Serbise eshte Rusia.

Mese 90 perqind e popullsise prej 2,2 miljonesh te Kosoves eshte me orgjine shqiptare. Pjesa tjeter, rreth 120 000 jane me orgjine serbe te shperndara ne enklava te vogla kryesisht ne veri te vendit.

Kontrolli nga Kombet e bashkuara

Qe pas nderhyrjes dhe bombardimit nga NATO ne 1999 qe i detyroi forcat serbe te terhiqen nga Kosova, provinca ka qene nen protektoratin e Kombeve te bashkuara. Nje mision i Komunitetit europian eshte duke u pergatitur aktualisht te marri persiper pergjegjesine per Kosoven nga Kombet e Bashkuara.

Shume shtete kane deklaruar se e pranojne pavaresine e Kosoves. Nder to SHBA, Britania e madhe, Gjermania, Franca, Danimarka, Norvegjia. Disa nga shtetet e komunitetit Europian e kane refuzuar pranimin si pershembull Spanja qe i trembet aktivizimit te separatisteve baske qe mund te marrin si shembull vetevendosjeje Kosoven.

Serbia ka terhequr ambasadoret nga te gjitha shtetet qe kane pranuar pavaresine e Kosoves.

Vendim i vonuar

Zedhenesi per ceshtjet e politikes se jashtme te partise Socialdemokrate Suedeze Urban Ahlin, thote per agjensine e lajmeve TT se ai mendon se eshte gje mjaft e mire qe Suedia me ne fund pranon pavaresine e Kosoves. Megjithate ai kritikon procesin "jo flexibel" te pranimit dhe shpreh keqardhjen qe vendimi u detyrua te zvarritej deri ne 4 mars.

– Suedia eshte nder te fundit shtete ne grupin e shteteve te EU qe e pranon pavaresine e Kosoves. C'kemi fituar nga kjo vonese ?- pyet Urban Ahlin.

2 comments:

  1. lajm i mire, faleminderit qe e solle!

    ReplyDelete
  2. Bac u kry!!!


    pershendetje elais.


    P-S:si quhet dy kengetaret e ish grupit "ANtique"?

    ReplyDelete