You are exactly where you need to be, You are not missing out, falling behind, doing it wrong, not trying hard enough. Whatever opinions you may have about it, however imperfect. THIS IS YOURS WHERE YOU ARE RIGHT NOW IS P E R F E C T !

20 January 2007

Dikur ...zhgaravisja vargje...(0)

Perpjekje

U perpoqa
te kuptoj c'te mungonte
c'te duhej

U perpoqa
te mesoja c'po ndodhte
c'po thuhej

U perpoqa
te gjeja zgjidhje
pergjigje....

Po mendja jote zemren
s'pat guxim ta ndiqte


Dialog

Ne me pyetsh :- Me do ?
Do t´them:-Ndoshta. S'e di!
Qe castin kur te pashe
mendja vetem me ty.

Ne me pyetsh:- Te pelqej ?
Pergjigjem : -Sigurisht
Askush s'ka syte e tu
Si ty te dyte s'kish

Ne me pyetsh: - "Ke harruar?"
Te them: - " Varet..." dhe "JO"
Ne s'ke bese qe te dua
dyshon dhe qe me do.

9 comments:

 1. Kush ka qene ajo e poshter qe te bekerka te vuash??

  ReplyDelete
 2. S'qe dhe aq i poshter i varferi jo.

  Vetem pati fatin ti dedikoheshin ca vargje dikur (poezia e dyte) dhe nje perpjekje per te rigjetur frymezimin tani (poezia e pare).

  ReplyDelete
 3. postimi im i pare ishte nje batute(duke thene :ajo e poshter ;)...per te thene qe s'ka mundesi qe nje mashkull(i vertete) te jete i pandjeshem ndaj poezise se nje femre(eshte prishur dynjaja....me kujtohet qe ne kohen time provoheshin te gjitha menyrat dhe me te gjitha vajzat pa dallim rrace feje dhe krahine :)...dhe te siguroj qe qe shume e veshtireeeeeeeee,ndersa Ai,pati fatin qe nje shpirt poeti(dhe per mua kush shkruan vargje,eshte njeri me ndjenja te verteta)te refuzonte duke ndjekur mendjen dhe jo zemren(gje qe me ben te dyshoj,sepse per sa racional qe te jete nje njeri(qe udhehiqet nga 'mendja')nese per nje moment do te kishte dicka ne zemer....pasinaliteti i tij do ta shtynte te bente follira(cmenduri)...por sic duket,ne zemren e tij s'ka patur vend per pasionin,dhe qofte per kete fakt,duhet te jesh me e lehtesuar dhe te ndihesh e ngushelluar qe shkoi ashtu sic shkoi.

  ReplyDelete
 4. Me ...vonesë saper aude!!!
  Bravo!
  Përgëzime për muzën tënde.

  ReplyDelete
 5. p.s. sapere (e sheh qe e mora semundjen?)

  ReplyDelete
 6. Semundjen e te numuruarit mo...
  Ta kesh me jete :)

  Vonesat falen. Mungesat jo ;)

  ReplyDelete
 7. i ke shume te kendeshme poezite...

  ReplyDelete