You are exactly where you need to be, You are not missing out, falling behind, doing it wrong, not trying hard enough. Whatever opinions you may have about it, however imperfect. THIS IS YOURS WHERE YOU ARE RIGHT NOW IS P E R F E C T !

11 February 2007

Ide biznesi .....?!?


Sipas gazetes Aftonbladet eshte bere nje studim qe tregon se djersa (e meshkujve) ka efekte qetesuese per femrat. Pervec efekteve pozitive ndaj "nervave" ka edhe efekte pozitive ndaj "hormoneve" . Zbulimi eshte bere nga nje studiues amerikan, Dr George Preti, para disa vitesh. 18 femra moren pjese vullnetarish ne "testim". Aroma e djerses se 6 meshkujve rezultoi ne uljen e nivelit te stresit tek "vullnetaret" pas 6 oresh. Gjithashtu u konstatua rritja e sasise se nje hormoni qe ndikonte ne rritjen e deshires seksuale.
Studime mbi feromonet jane bere edhe me pare dhe madje industria kozmetike i ka perdorur feromonet ne pergatitjen e parfumeve te ndryshme sepse feromonet vete nuk bartin as ere as ngjyre dhe mund te perdoren ne kombinime te ndryshme parfumerike . Gjithsesi nje "konkluzion" kaq "konkret" sa ky i doktor Pretit ka prespektive te behet biznes fitimprures i menjehereshem.
Imagjino pershembull biznesin "kartopeceta me ere djerse" .
Sa "clodhese" do te ishin per nje nene te stresuar nga puna dhe ngarkesa ne familje.
Sa yyyyyyyyyyyy shume para do te sillte ky biznes.

O burra djersituni .....se na (c) lodhet
:-P.

15 comments:

 1. Brrrrr sa ftohte qe beka ketu
  Sapre t'solla nji link qi m'kerkove:
  http://voanews.com/albanian/2007-02-10-voa12.cfm
  Boo sa ftohte, te shof kur po vij prap, deri atehere Mirupafshim ! :)

  ReplyDelete
 2. persa i perket temes:
  Huh shkencetaret amerikane. ?
  Kete e kane zbuluar qeveritaret shqiptare. Lene vendin pa uje qe mos hollojne hormonet.

  ReplyDelete
 3. Nuk eshte dhe aq ftohte jo, -16 dhe diell, tamam kohe per ski.
  Para nje jave ishte cik ftohte -32

  Faleminderit per linkun.
  Ketu ishte njoftimi telegrafik. 2 te vdekur nga 4 te plagosur rende ne protesta. (kaq)

  Ndaj jane aq te "qeta" dhe pa "streche" femrat shqiptare dmth.
  Lum si ne per qeveritaret atehere.

  ReplyDelete
 4. Sapre per mua -16 do te thote 32 grade diference,jo pak per moshen.pa llogaritur veshjen qe duhet te bleje per te ardhur deri ketu. :(
  persa i perket streçeve te grave shqiptare, ajo rrjedh nga injoranca.
  Po te dinin amerikanisht,nuk do lodheshin te mbushnin uje me gjyma tek pusi per te shpelare burrat, do i linin te krimbeshin dhe do te benin edhe buzines biles. :(

  ReplyDelete
 5. Jam duke bërë xhiro rreth parkut!

  ReplyDelete
 6. N.Ago: Gezohem qe te ka terhequr ideja e biznesit. Vetem mos harro te me paguash se ide te tilla nuk jane veresie.
  Ah sa pa harruar: S'te ben pune xhiroja.Futja vrapit me mire.
  :D

  ReplyDelete
 7. e di qe e.T kur te mbaroj une komentin do te thote:doni me per Belulin :),por ka ndodhur me te vertete:
  -i fejuari i nje sekretareje qe punonte tek neve vjen dhe me thote:Edoardo,per favore,che profumo usi(edi te lutem me thuaj se c'profum perdor)??
  -Pse? -i thashe.
  -Ma ke terbu te fejuaren ma tha me te qeshur
  -Lale,-i thashe,prit se kete bluzen qe kam veshur e kam vesh sot ne mengjes,kur te kthehem nga puna,ta sjell ashtu sic eshte,dhe po s'ngordhe nga era e djerses,s'ke nevoje per viagra ;)

  ReplyDelete
 8. Pse, thashë unë që bëj xhiro me... ngadalë?!
  Duke bredhur jam!

  ReplyDelete
 9. elais: ulerime ajo ideja e kartpicetave:)
  edrus: :)))

  ReplyDelete
 10. Domethene une qe djeresi dhe duke ngrene qenkerkam ilaç ........
  Edhe kete nuk e dija sapere aude
  megjithate, sa te rrojme do mesojme.
  Interesant artikulli.

  ReplyDelete
 11. bo bo ..nuk me kishte shkuar ndonjehre mendja tek diçka e tille.

  ReplyDelete
 12. altin
  po per ne meshkujt ça efekti ka aroma e djerses se femerave?mos me beni tu tregoj se çme ndodhi para ca ditesh gjat djersitjes se saj ....se jo per gje po nuk po i pergjigjem me telefonit te saj un

  ReplyDelete
 13. O Altin o cun, si thu ti ta kritikoj une ate "shkencetarin" qe merret me studime djerse se e ka bere per gjysem studimin eee.
  S'me takon jo per gje.
  Ti po te deshi qejfi beje nje PHD per djersen.
  Sic po thua "faktet" i ke gati vetem ti hedhesh ne leter mungoka :P

  ReplyDelete
 14. ne fakt kjo s'eshte gjo e re, ka kohe qe e kane hedh si hipoteze. vec kur te na dali naj parfum me era djerse... qe te mbuloje eren e djerses.

  varet se cfare "grade" eshte era djerses, se po te jete e stazhionume, s'ma mush menjen njeri qe femrat fillojne e djersisin per te ;)

  ReplyDelete