You are exactly where you need to be, You are not missing out, falling behind, doing it wrong, not trying hard enough. Whatever opinions you may have about it, however imperfect. THIS IS YOURS WHERE YOU ARE RIGHT NOW IS P E R F E C T !

12 February 2007

Dikur ..persiatja...(1)

Lodhje- 16 maj 1995
U lodha duke kerkuar grimca dedikimi ne trupin tim.
Kur e gjeta me ne fund "pepiten" e famshme, ajo ishte fsheur ne nje nga ujevarat e shpirtit.
Ndoshta jam teper e marre ose ndoshta jam aq e mencur sa ta kuptoj se vetem marrezia adhurohet sot ne bote.Ndaj i kultivoj vetes delirin e marrezise si ai qe ka para e i hyn ne gjak deliri i madheshtise.
Dhe une persiat mbi realen dhe abstrakten, mbi te drejten dhe padrejtesine, te ndershmen dhe te pandershmen dhe lundroj vagullt ne universin e fjaleve dhe fjalive totalisht pa kuptim, totalisht pa shprese qe te lexohen.
Me thone qe e teperoj me pesimizem, por s'kam c'bej jam shume tendencioze per t'i lejuar vetes qe gezimi im te duket.
"Jam e cilter" me thone por nuk besoj se jam e sinqerte deri ne fund.
Jam totalisht e pavendosurdhe i besoj si gjithnje asaj fijes fatsjellese te jetes sime qe do te me ruaje nga rrenimi, nga rrezimi dhe nga te gjitha demet e tjera te mundshme.
Ajo qe me acaron eshte mosperfillja dhe banalizimi i nje dedikimi suprem me nje "nuk e besoj" " mos genje".

----------------------------------------------------------------------
Ok. Nonsense do te thoni ju.
C'rendesi ka. Ishin nonsenset e djeshme qe per mua bartin akoma njefare kuptimi.

7 comments:

 1. edhe une si Ago them , qendro siç je keshtu impresive dhe e mençur , e hidhur dhe dinake, e zgjuar dhe zbavitese.nese ka dhe njerez te tjere qe e kapin ritmin tend te te treguarit atehere ta dish se ato ç'ka the me lart nuk jane aspak nonsense.
  shendet...

  ReplyDelete
 2. Elais,po te shikosh dhe te besh nje liste te atyre gjerave qe bejme,dhe te shikojme se sa prej tyre kane nje kuptim/qellim,do te shikosh qe shume gjera qe bejme jane nonsense(uroj qe te gaboj per juve,por te pakten per mua eshte keshtu),sepse rrojme duke perndjekur nje deshire/enderr/qellim,dhe kur arrijme ne nje fare pike,kthehemi dhe shikojme se rrjedha e jetes na ka 'shtyre' jashte atyre binareve qe donim qe te ecnim... pra e gjithe jeta na shkon per 'lesh' qe ne fund te fundit s'eshte gje vecse nje NONSENSEE :(

  ReplyDelete
 3. N.Ago : Normal, ashtu sic isha jam.Vecse nganjehere duhet ta shoh veten me syte e djeshem qe ta vertetoj "pandryshimin" e sotem.:)
  Eni FALEMINDERIT.:)
  Edrus Une e postova sepse nuk ishte nonsense per mua. Ishte rikujtim i "parjes se vetes ne pasqyre(ne kete rast te lodhur)". Per fat te mire edhe ju (lexuesit) pate ne postim dicka qe nuk u eshte dukur nonsense (gje per te cilen ju falenderoj) :)

  ReplyDelete
 4. Pershendetje nga Tirana , shume e dashur Elais!
  Ti me befason sa here te lexoj.
  Me mungojne keto pershkrimet e tua qe vetem ti di ti besh.

  ReplyDelete
 5. Pershendetje nga Tirana , shume e dashur Elais!
  Ti me befason sa here te lexoj.
  Me mungojne keto pershkrimet e tua qe vetem ti di ti besh.

  ReplyDelete
 6. Shpresoj te te kujtoj dicka emri Johnny! Si mendon Elais?

  ReplyDelete