You are exactly where you need to be, You are not missing out, falling behind, doing it wrong, not trying hard enough. Whatever opinions you may have about it, however imperfect. THIS IS YOURS WHERE YOU ARE RIGHT NOW IS P E R F E C T !

13 February 2007

Gjumi...jetedhenes
Foto: ABLESTOCK
Nje studim i ri verteton se gjumi gjate dites (pasdrekes) mund te shpetoje jete.
Studimi eshte grek dhe sipas tij gjumi i pasdrekes ul rrezikun e vdekshmerise nga semundjet e zemres.
Ideja e "powernap" apo dremitjeve te shkurtra (5-20 minuta) gjate dites ka disa vite qe perdoret ne Danimarke, me bindjen se efektet e gjumit jane gjithmone pozitive.
Shume njerez konstatojne nje lodhje pasi kane ngrene dreke dhe nese do t'u jepej mundesia askush nuk do t'i thoshte jo nje "sieste" pasdrekes.
Gjithsesi, behet fjale per nje grup studiuesisht prane universitetit mjekesor te Athineste cilet gjate gjashte vieteve kane studiuar zakonet e "fjetjes pasdreke" te mese 23 000 grekeve. Resultatet nuk mund te keqinterpretohen. Ne krahasim me personat qe nuk flene ne dreke, ata persona qe fjeten reth 30 minuta te pakten 3 here ne jave, shfaqen nje ulje me 37% te rrezikut te vdekshmerise se shkaktuar nga semundjet e zemres.
Nder meshkujt, efekti i uljes se vdekshmerise , ishte 64%. Studimi eshte unik ne llojin e vet sepse pjesemarresit ne te ishin te gjithe njerez ne forme te mire shendetesore.

12 comments:

 1. Gjum te embel teta Elais......

  ReplyDelete
 2. Shyqyr që ndryshove gërmat se, më ikën sytë!
  Më vjen dhe gjumë...

  ReplyDelete
 3. s'e ka pas kot Spanja me siestan:)
  ne fakt edhe une e kam degjuar kete lajm dhe i jap te drejte ne fakt , po neve s'kemi hiç kushte per realizimin e ketij plani 5 vjeçar:)do vdesim ne krie te detires me duket:(

  ReplyDelete
 4. gjume gjume nate e dite qe te shohim pakez drite. Ne fakt une jam ne kete urim per veten se na shkatarruan femiju per nje çik gjume.

  ReplyDelete
 5. Une kam nje pyetje. Si ia beni per t'u zgjuar ne mengjes? A nuk ju bezdis tortura e perditshme e ziles, e rivenies (7 here) se alarmit, e cuarjes duke terhequr kembet dhe e meditimit ne tualet? Kjo eshte eksperienca ime, po kam idene qe nuk jam vetem. Me duket se po kalova kete sfide, pjesa tjeter e dites, mund te kaloje fare mire edhe pa gjume. Po do ishte qejf te mund t'ia merrja nje sy gjume ne zyre. Mbi tavoline, s'ka gje.
  Per ju qe nuk jeni ne Tirane. Sot eshte nje kohe shume shume e bukur. Dhe gjumi mund te prese....

  Kozi

  ReplyDelete
 6. O anonim/e edhe une si ty jam mos ki merak..e hodha mengjesin , jam "hyper" tere diten:)

  ReplyDelete
 7. E c'kuptim ka qe te kerkosh te shtosh jetgjatesine per te fjetur akoma me shume??
  Eshte teori e dembelave ajo :) qe gjumi te zgjat jeten...
  une fle 4-5 0re ne dite,dhe ne krahasim me ata 'normalet' qe flene 8 ore ne dite,do te thote qe rroj jeten 3-4 ore c'do dite me teper :),qe te shumezuara me 30 dite qe ka muaji=90/120 ore(RReth 4-5 dite ne muaj,qe ne vit bejne 48-60 dite,pra rreth 2 muaj qe po ti shumezosh me moshen qe kam,behen rreth 70-80 muaj,pra rreth 5 vjet:)

  Je e sigurte qe ajo siesta do te ta shtoje jeten 5 vjet ne c'do 40??ndoshta,por une preferoj kete tjetren :)

  ReplyDelete
 8. Eni: Edhe une ashtu e mendoj.
  Mendoj te dal ne greve per te "drejten e siestes" se shpejti :)
  Tetena: Te uroj sa me shume shplodhje

  Kozi: Shyqyr qe gjete "deren" o goce. Une e kaloj keshtu. Radioja fillon "ciceron" ne 6:45 dhe e mbaron ne 7:45. Kur me del gjumi nga informacioni ne radio (lajme/muzike etj) cohem. Ne te kundert dremis gjate gjithe ores dhe zgjohem kur radioja fiket. Edhe ketu qe kohe e bukur sot..po une e kalova ne zyre keshtu qe ..me rrofte per dimer se per behar jam vete.
  Edrus: secilit te veten apo jo :)
  Une dua edhe gjumin edhe jeten. Po pa gjume tamam nuk jam as aktive tamam...

  ReplyDelete
 9. Po te lexoj gjithe endje dhe ne te njejten kohe po exploroj shkrimet e personave te tjere. Po kenaqem edhe pse puna po me pret.
  Sot me ke shperqendruar :)
  Te perqafoj

  ReplyDelete
 10. eee, mire e kane greket, po hajde mushi menjen bosit thuj.

  E di qe s'e ka keq edrusi? me mire te jetosh ca ore me shume tani qe je i ri, apo ca muaj me shume kur te mos jesh i zoti te levizesh?

  ReplyDelete
 11. eh edhe ketej nga usa flitet per "siesta" por asnjerit s'ja mban ta realizoje si ide, sepse s'ju del mire llogaria kapitalisteve:))

  ReplyDelete