You are exactly where you need to be, You are not missing out, falling behind, doing it wrong, not trying hard enough. Whatever opinions you may have about it, however imperfect. THIS IS YOURS WHERE YOU ARE RIGHT NOW IS P E R F E C T !

27 February 2007

Ju pyesni...

...ne pergjigjemi.

Besoj se "kush nuk pyet, humbet" megjithse kjo nuk eshte nje aksiome popullore e te njejtit kaliber si "pyet shtate a tete dhe bej si di vete" dhe as si " mat shtate here dhe pri njehere" madje as si " thuame me ke rri te te them se cili je".

Nje nga manite qe kam eshte te "shpjegoj" gjerat. Disa here mania e te "shpjeguarit" arrin ne nivele kaq banale sa "it kills the mood". Ndihem mire kur mund te gjej pergjigje. Nganjehere ama nuk me pelqen pergjigja prandaj dhe pyetjet ngelen ne "ajer".

Pse po hidhem keshtu "dege me dege" do thoni ju.
Po ja..sepse sot eshte dita e pare a panairit te librave. Kjo do te thote libra pafund qe nga atlaset, fjaloret, romane, libra historike, libra per femije etj etj etj etj etj etj etj etj etj etj etj me cmime sa 1/3 ose edhe me pak e cmimeve normale.

Libri i pare qe bleva titullohet "Guxo te pyesesh" dhe eshte permbledhje pyetjesh dhe pergjigjesh nga nje program radiofonik i radio RIX e ka si pyetje ashtu edhe pergjigje mjaft interesante.

Nga pyetjet mund te permend:
1- Cili eshte numri me i madh qe mund te numurojme ?
2- Sa kushton nje peme ?
3- A dine not majmunet ?
4- Si e ka mbiemrin Jezusi ?
5- Sa kushton prodhimi i nje kartmonedhe ?

6 comments:

 1. po pergjigjet e ketyre pyetjeve?

  ReplyDelete
 2. 1. googleplex?
  2. Aq sa ia ve cmimin pronari
  3. me duket se po
  4. Yeshua Bar Yosef (emri i vertete i Jezusit)
  5. kartmonedah $1 kushton 5.7 cent

  ReplyDelete
 3. Dakort!
  Me parafolesin de.
  Per mbiemrin e Jezusit them.

  ReplyDelete
 4. Dhe une qe po e hapja me frike shkrimin,se kujtova se do te na kishe sjelle listen e autoreve dhe librave te verdhe ;)

  Persa i perket cmimit te monedhave(s'e mbaj mend me saktesi,por,):monedhat prej 1 dhe 2 eurocent kane vlere me pak se sa harxhohet per t'i prodhuar,ndersa ajo prej 1 euro,kushton rreth 50 eurocent per t'u prodhuar.
  Ndersa per numrin me te madh qe mund te arrihet qe te numerohet(e kisha degjuar google,por ja qe paska dhe multipla :),edhe ketu kane bere vetem hipoteza(duke marre nje moshe te caktuar(60 vjet me duket),duke i dhene nje kohe te caktuar per shqiptimin e c'do numri,duke marre parasysh edhe ketu qe per numrat e medhenj,s'do te mjaftonte me vetem nje sekonde per ta shqiptuar.

  ReplyDelete
 5. mua me pelqejne me shume romanet. Na shkruaj çfare autoresh ke zbuluar dhe blere me mire.

  ReplyDelete
 6. he vertet na bere kurioze Elais me librat qe do blesh..na lajmero sa me shpejt pls:)
  edhe une keshtu si ti behem kur ka panair , nuk rri dot ne nje vend nga qejfi:)

  ReplyDelete