You are exactly where you need to be, You are not missing out, falling behind, doing it wrong, not trying hard enough. Whatever opinions you may have about it, however imperfect. THIS IS YOURS WHERE YOU ARE RIGHT NOW IS P E R F E C T !

28 February 2007

pergjigje ne vijim

 1. Numrat nuk kane fund. Ndaj dhe nuk eshte "emeruar" numri me i larte. Nga numrat me te medhenj qe jane emeruar jane gogol dhe gogolplex. Nje gogol eshte nje njesh me nje milione zero nga pas. Nje gogolplex eshte nje gogol me 10 gogola ne fuqi te 100. Emri Google vjen pikerisht nga numri.
 2. Nje peme kushton 60 SEK nje peme me e vogel kushton reth 20 SEK nderkohe qe pemet e parritura zakonisht hiqen para se te rriten. Nje ndermarrje perpunimit te drurit paguan reth 200 SEK per nje meter katror pyll.
 3. Te gjitha llojet e majmuneve dine not. (I vetmi perjashtim jane njerezit qe duhet ta mesojne notin).
 4. Jezusi nuk kishte mbiemer. Kjo per aresyen e vetme se m´biemri nuk perdorej ne te njejten menyre si sot. Jezusi nuk kishte as emer dytesor (sic perdoret ne shume vende). Jezus do te thote "zoti shpeton" ne hebreisht.
 5. Cmimi per te prodhuar nje kartmonedhe eshte "sekret shteteror"

10 comments:

 1. Po nga goja mi more Elais :(

  ReplyDelete
 2. sekret shteteror ndoshta ne Suedi po jo ne Amerike :)

  Jezusi thirrej "Jezusi, biri i Jozefit"

  ReplyDelete
 3. e forte ajo puna e majmunave Elais:)

  ReplyDelete
 4. ET: po ku ti nxuri goja gjithe ato llafe more djale ;P
  Shqipo: Po pra thirrej biri i Jozefit po nuk kishte mbiemer ;)
  Sa per sekretin shhhhhhh se te degjon Fbi-a
  Kastadiva: :)) Edhe mua ashtu mu duk. Mendo qe psh shpikja e gjuhes (te folurit) na ka bere te harrojme dicka qe paraardhesit tane majmune e dinin.

  ReplyDelete
 5. Altin
  meqense jemi ne seksionin e pyetjeve:
  2 gjahetar pasi kethehen nga gjahu i thelezave
  -gj 1 i thot gj2:me jep ti 1 thellez dhe behemi barabart
  -gj 2:jo,me jep ti 1 thellez dhe un bej dyfishin tend
  sa kishte gj 1 dhe sa kishte gj 2?

  ReplyDelete
 6. @Altin:
  gj1 +1=gj2 -1
  gj2 +1= 2(gj1 -1)

  dhe po te zgjidhesh sistemin ke gj1=5 dhe gj2=7

  ReplyDelete
 7. Muaj të mbarë, me probleme sa më të zgjidhura!

  ReplyDelete
 8. Endrus
  pyetja nuk ishte per ty ;) nejse falm per pergjigjen :P
  do 1 pyetje tjeter ti?

  ReplyDelete
 9. N.Ago: Faleminderit. Muaj sa me te begate edhe ty :)
  AmourMonde: Hit me! (Vec, me jep pak kohe sa te mpref lapsin qe ta ndjej veten gati, tamam si per provim)

  ReplyDelete
 10. Elais
  kam frik se ti je -too smart to be hit.
  nejse endrus do ti bej 1 ?

  ReplyDelete