You are exactly where you need to be, You are not missing out, falling behind, doing it wrong, not trying hard enough. Whatever opinions you may have about it, however imperfect. THIS IS YOURS WHERE YOU ARE RIGHT NOW IS P E R F E C T !

01 March 2007

Shkrepse te parrezikshme squfuri...

....te fabrikes Llapshin.

Pike se pari behet fjale per nje citat nga nje teater i njohur. (Nuk jam 100% e sigurte sepse nuk i besoj kujteses sime qe ka me shume mangesi se c'ka vrima kullesa e makaronave), por me duket se behet fjale per "Arturo Ui".

Pike se dyti (shkruaj me pika sepse kjo me jep mundesine ti komprimoj-kondensoj deri ne avullim- mendimet-sidomos ca nga ato fare te panevojshmet) m'u kujtuan teatret e te premteve mbrema. Kur isha e vogel duhet te merrja leje te posacme nga gjyshja per te mundur t'i ndjek. Mund te shihja lajmet, emisionet per femije (qe nga filmat multiplikative te tipit "Djali magjik", "oreksi i humbur" ashtu dhe koncertet e ndryshme), ama kur vinte puna per teater konstatohej se shfaqjet ishin teper vone. Ne perjashtimet e rastit mund te kisha fatin te shihja "Shote Galicen" ose "Vdekjen e nje komisioneri".

Pike se treti. Piken e dyte po e le pambaruar se nuk ja vlen ta vazhdoj- per me teper qe ju do t'ju kujtohen te pakten 10 shfaqje te tjera teatrale qe i kemi pare ne femijeri (Shtese: Pallati 176 nuk llogaritet, si i pare ne "rini" qe eshte. Mund te llogaritet "Kur festohej nje ditelindje" dhe shfaqeje te tjera te para tek teatri i kukullave).

Pike se katerti. Kujtimi i teatrave shqiptare e shpuri mendjen time te cakerdisur tek vargjet "Ai qe ju mblodhi naten e nentorit/ 33-vjecar at'here ishte/ me vete kish mesimet e tetorit/ dhe Marksin e Leninin kishte". Vargjet jane shkeputur nga nje poeme qe dija permendesh dikur (shyqyr zotit pjese te poemes jane fshire nga kujtesa). Gjithsesi Lenini, me kujtoi nje tjeter teater.

Pike se pesti, ky teatri kish' te bente me Leninin qe vizitonte nje shtepi femijesh ku femijet duhet ta hanin te gjithe ushqimin derisa te kishin pjatat e pastra. Ky kujtim ne fakt nuk ishte dhe aq "optimist" sepse me kujtoi ushqimin me te detyruar te gjyshes po nejse.

Pike se gjashti: Pse shkruaj budallalleqe? Po sepse GJERAT E RENDESISHME i kane menduar shume me mire, e madje dhe shkruar tashme, te tjere(para meje). Hmm kjo fjalia e fundit tingellon me e sakte ne anglisht. "All IMPORTANT THINGS have already been thought and written about by others."

Pike se shtati: Sot jam me nje humor semi-labil (nuk ka fjale ne shqip per kete dhe kush e perkthen i kam borxh nje dru te hajrit) sepse dita e pushimit qe mora per te bere pushim nga puna m'u kthye ne "kungull" si karroca e hirushes ne ora 12 te nates.

Ne anen e "mbare" te medaljes qendron fakti qe tani (meqe orari zyrtar si i punes ashtu edhe i dites se "pushimit" ka perfunduar) mund te shfletoj nje liber per rehatin tim moskokecares. Mund edhe te konstatoj se posti i e-mail-uar i djeshem ishte afishuar. Konkluzioni:
E enjte mbrema + muaji i ri+ liber i ri+ Medium reruns+ my significantly better half = 2 grame e gjysem rehati per sonte.

3 comments:

 1. "shkrepse te parrezikshme squfuri":))e forte je Elais:)

  ReplyDelete
 2. Vertet eshte pak "contradiction in terms" si shprehje.

  ReplyDelete
 3. ca do me thene labil?!

  edhe une e prisja me qef te premten. me kujtohen ca pjese teatrale te tipit "dy krisma ne paris" apo nje per Lidhjen e Prizrenit.

  sa mire i mbake men vargjet moj!

  ReplyDelete