You are exactly where you need to be, You are not missing out, falling behind, doing it wrong, not trying hard enough. Whatever opinions you may have about it, however imperfect. THIS IS YOURS WHERE YOU ARE RIGHT NOW IS P E R F E C T !

08 March 2007

Frymezim Lasgushian ?!?
Ty qe te dua marrezisht.
Qe me braktis aq befasisht
dhe kur te flas ti me ben bisht
Te dua!- po s'dua ta dish.

Dhe s'flas une, iki zemerak.
ti s'dritherohesh - E pagjak
Me shkove prane po s'gjeta shkak
qe te te flisja pak.

O ndalu shpirt i perveluar!
Se zeri i zemeres se vuar
u ngrit lendinash pambaruar
me pruri sot tek ti.

Dhe ec serish o gaz i ndezur
te ndrij serish diell i fshehur
Dhe une dhe malli im i dehur
te shuhet, shkrij mbi ty.

10 comments:

 1. Te Dua! - po s'te dua ta dish!

  shume e vecante!!

  ReplyDelete
 2. Ah Lasgushi eshte i paarritshem..apo s'eshte edhe nga qyteti im..:)

  ReplyDelete
 3. This comment has been removed by the author.

  ReplyDelete
 4. Me falni nese u keqkuptuat.
  Vargjet jane shkruar ne imitim te "ritmit" te vargjeve Lasgushiane por nuk jane te tijat.

  Ndoshta titulli ju beri pak konfuze dhe per kete ju kerkoj falje. Pata idene qe etiketa "krijim" ishte e mjaftueshme qe te kuptonit qe vargjet ishin te miat.

  ReplyDelete
 5. bravo Elais..shume interesante

  ReplyDelete
 6. Ç'frymëzim paskej qenë ky që të ka yenë muzën?!
  Të ardhtë ngahera dhe më i mbarsur.

  ReplyDelete
 7. v.o.:zënë* natyrisht dhe jo yenë!

  ReplyDelete
 8. poezia jote eshte kaq freskuese, dhe kaq ndryshe nga krijime te tjera te zakonshme. mbase merita eshte tek influenca e lasgushit, por te dish te sjellesh dicka tenden ne nje ritem te ngjashem me te madhin lasgush, eshte talent.

  ReplyDelete
 9. Haha, ne fakt me dukeshin ta pa lexuar me pare ato vargje..:) megjithate shume bukur gjithesesi

  ReplyDelete