You are exactly where you need to be, You are not missing out, falling behind, doing it wrong, not trying hard enough. Whatever opinions you may have about it, however imperfect. THIS IS YOURS WHERE YOU ARE RIGHT NOW IS P E R F E C T !

04 March 2007

Humor byrokratesh...


Jam duke lexuar librin "Byrokratet tregojne". Sic sugjeron titulli behet fjale per histori zyrash (Booooring! - thashe edhe une kur e pashe ne fillim). Ne fakt jane tregime, ndodhi e anekdota nga zyrat e tatim-taksave dhe permbarimit. Kapaku i librit paraqet nje zarf te postes se "brendshme" nderadministrore. Te tilla perdoren ende.

Nga aventurat e librit mund te permend "hyrjen" e kompjuterave ne administrate diku reth viteve 60. Nje nga komentet qe citohet: -Perfundimisht mund te konstatojme se me kompjuter mund te bejme shume me teper gabime shume me shpesh!
Libri permban gjithashtu nje seri te tere "practical jokes". Njeri prej sugjerimeve qe vendosa ta praktikoj eshte t'u nderrosh vendin butonave te tastieres se kompjuterit.

6 comments:

 1. Nga gabimet e Burokrateve thua me duhet te paguaj 4171 Euro taxa une kete vit? Se vitin qe shkoi i pagova 1816 Euro, por si per gabim fatura me kishte ardhur 2570 Euro.

  ReplyDelete
 2. Nuk mund të jap mendim këtu se... "në shtëpinë e të varurit, nuk zihet në gojë litari" është një shprehje e grekëve.
  Ka të bëj me mua, sigurisht!
  hahahahaha

  ReplyDelete
 3. Elais

  ja nje pyetje per ty:pse derigjentet(e muzikes)perdorin shkoinje gjat derigjimi?

  ps ajo pergjigja jote tek "mamadhia"nuk qendron hec e hidhi 1 sy ;)

  ReplyDelete
 4. burokratet qenkan nje specie me vete me te njejtat karakteristika panvaresisht nga vendi, kombesia ose regjimi me sa duket. Liber interesant, nuk e di nese eshte perkthyer ne anglisht ose frengjisht ?

  ReplyDelete
 5. Leonard- pergjigjem vetem per byrokratet qe njoh ;) Ata andej nga ty nuk i njoh :)

  N.Ago- Si njeri i letrave nuk e permush kuoten byrokratike ndaj mund te flasesh sa te duash per "litarin" ;)

  Tena: Nuk di te jete perkthyer. Megjithate ashtu sic thua edhe ti besoj se byrokrati eshte e njejta "specie" pavaresisht nga vendndodhja. :)

  ReplyDelete
 6. Amour_Monde:
  Shkopi i dirigjentit ishte fillimisht mjet per te mbajtur kohen/ritmin. Ne vijim kur orkestrat simfonike u zgjeruan(me me shume vegla muzikore) vazhdoi te perdoret si mjet me i dukshem sesa duart.

  Tek Mamadhia, si problemi dhe pergjigja ishte e imja. Keshtu qe kam te drejten e vetos ;)

  ReplyDelete