You are exactly where you need to be, You are not missing out, falling behind, doing it wrong, not trying hard enough. Whatever opinions you may have about it, however imperfect. THIS IS YOURS WHERE YOU ARE RIGHT NOW IS P E R F E C T !

04 March 2007

Size matters...


...te pakten per minjte.

Lidhja midis forces "terheqese" te nje mashkulli dhe "madhesise" se tij apo madje edhe numrit te kembes eshte gjithmone objekt thumbash dhe humori. Mirepo shkenca (qe i ben te tera) ka mundur te vertetoje se ekziston vertet nje relacion midis "madhesise" dhe "suksesit". Te pakten ne boten e brejtesve.

Vertetimi eshte paraqitur ne nje studim amerikan te publikuar ne numrin e fundit te "American Naturalist". Studiuesit kane pershkruar ne menyre sistematike marredhenien midis madhesise se organeve gjenitale dhe aktivitetit seksual te tyre. Rezultatet treguan se minjte me te "armatosur" ishin ata me "aktivet". Gjithashtu u vu re se ne llojet e brejtesve ku kishte me shume meshkuj se femra, meshkujt tentonin te kishin organe gjenitale me te zhvilluara.

Vertetimi i teorise ama eshte bere vetem per brejtesit. As tek majmunet dhe as tek lakuriqet e nates nuk eshte mundur te vertetohet teza.
Gjithsesi, studiuesit nuk kane mundur ende t'i japin pergjigje pyetjes "Pse evolucioni do t'u jepte perparesi meshkujve me te pajisur?"

Miu me i "armatosur" eshte i ashtuquajturi miu "xhuxh". Krahasimi eshte bere me peshen trupore.

Mua per vete s'ma ha mendja qe per hir te ketij studimi ne te fillojme te perdorim shprehjen "Marshallah sa nje mi!"

12 comments:

 1. "Marshallah sa nje mi!"
  -------------
  jo!.
  marshaellah, sa i miut.

  ReplyDelete
 2. E pra..
  Po prape nuk do e perdorim.
  Do vazhdojme te themi yyyy sa te medhaja i paske kepucet :P

  ReplyDelete
 3. i shkreti gomar :(
  ps:mos do te hapesh ndonje teme "hapni xhepat" ne vend te asaj "hapni çantat" ?
  apo pershkrueni me pese pika ? :D

  ReplyDelete
 4. o Elais mos vdeksh se me mbarove duke qesh.po me dhemb goja nga te qeshurat:)

  ReplyDelete
 5. aman se keta amerikant jan ZERO persa i perket kesja fushe."armatimi" eshte shum i ndryshem me filozofin e te perdorurit te "armes" ;)

  ReplyDelete
 6. Amour,raportin cilesi/sasi e vleresojne ata/ato qe s'kane sasi/cilesi :)

  ReplyDelete
 7. E.T: Ti qan hallin e kalorsit se po i varen kembet me duket :D
  Teme te re une s'hap, po do ti merre vete "flamurin" ;)

  Eni: C'tu bej malukateve amerikane qe bejne studime kaq ...;))

  Amour_Monde: Eh amerikanet jane teme me vete ;)

  Edrus: Kete fjaline sikur ja ke kopjuar ndonje shitesi shumice :P

  ReplyDelete
 8. po me amerikanet c'patet xhanem, c'te keqe ju bene amerikanet (ndryshuar nga filmi Ura).

  uee, me ke shkri me ket shprehjen e fundit "sa nje mi."

  nuk di pse m'u kujtu nje tip barcalete. Ne tirane, bregu i lumit njiheh si zone qe jetonin gabelet (ose te thene me korrekt politikisht: romet). Dy femije rome te nesermen pasi kishin pa nje film me Herkulin: "Ximi, e rreft ti Erkulin?" Ximi: "s'i dihet, ai ka forcen, un kom taktiken."

  ReplyDelete
 9. Shqipo: Une kisha kunj vetem me amerikanet qe kan bere kete studimin.

  Barcaleta me shkriu :) Konfirmoj se funksionoi dhe ne perkthimin gabel te k'tushem. Nderrova Herkuli me Hulk dhe...:)

  ps: labil = e kunderta e stabil ;)

  ReplyDelete
 10. e forte ajo me Ximin Shqipo:)

  ReplyDelete
 11. @eni: je e lire t'a vesh te mamadhia :)

  ReplyDelete