You are exactly where you need to be, You are not missing out, falling behind, doing it wrong, not trying hard enough. Whatever opinions you may have about it, however imperfect. THIS IS YOURS WHERE YOU ARE RIGHT NOW IS P E R F E C T !

26 March 2007

Te marrim shembull- Dashuria qe tejkalon 77 vjet

Ndodh ne Londer.
Receta: Ajo e injoron, ai nuk kerkon asnjehere te falur.
Lajmin e lexova ne gazete sot ne mengjes. Herbert Maddox 98 vjec, e shoqja Frances 97 vjec.
Cifti me martesen pothuaj me jetegjate. (Rekordi eshte 79 vjet martese).
U takuan ne tramvaj 1929. Herbert ra ne dashuri me shikimin e pare.
Nderkohe i ati i Frances e paralajmeroi ate qe Herbert ishte teper i rregullt.
Ajo nuk u vuri veshin keshillave te babait dhe u martua me Herbertin.
Cifti ka nje djale qe eshte 74 vjec. Ata vete nuk pine alkol dhe as cigare.
Nje nga aresyet qe vazhdojme te jemi bashke eshte se i them "PO" edhe kur ai nuk ka te drejte ne ate qe thote. - Thote Frances per The Sun.
Nderkohe Herberti nuk kerkon asnjehere falje.
*****
Zgjidhje interesante ?!
Personalisht me pelqen nganjehere te degjoj "me fal" dhe " e kisha gabim". Kuptohet preferoj qe gabimet apo kerkesat per falje te ndodhin sa me ralle por kur ndodhin ama te kerkohet falje pa doreza dhe justifikime. Nuk para e perdor shprehjen " E sheh qe kisha te drejte" se me duket prepotence. Nderkohe me ndodh qe "Po, po. Mire e ke"- ta them me gjysem zeri.

10 comments:

 1. Sapere, shpresoj per tu ta dishe sekretin e dashurise tende se besoj se ka aq sekrete sa ka çifte, nderkohe e rendesishme eshte t'i besh uzmetin ndjenjave

  ReplyDelete
 2. po ka te drejte Tena , vetem ndenjave se dhe keshtu sikur nuk ka kuptim ti thuash po per çdo gje bashkeshortes/it ..

  ReplyDelete
 3. :)
  Tena sigurisht, receta te pershtatshme per te gjitha marredheniet nuk ka.

  Eni pikerisht jo vetem qe s'ka kuptim por eshte jorealiste te thuash po per gjithcka.

  E.T. Po ty ç'te te themi? Feçor ? ;)

  ReplyDelete
 4. Elais, cifti tregon majen e aisbergut keshtu qe ne qe lexojme se dime realisht si ka qene pjesa tjeter e lidhjes. Me duket pakez e veshtire qe ata te dy te mos kene patur "perplasjet" e tyre sepse ndryshe si lidhje do ishte shume farse.

  ReplyDelete
 5. Prandaj nxirrni mesim nga leksioni i plakes,ju.......f..ajzat :P

  ReplyDelete
 6. ha ha e madhe je Elais..Feçor:))

  ReplyDelete