You are exactly where you need to be, You are not missing out, falling behind, doing it wrong, not trying hard enough. Whatever opinions you may have about it, however imperfect. THIS IS YOURS WHERE YOU ARE RIGHT NOW IS P E R F E C T !

03 April 2007

Njerez te llojit B

Lexova para disa javesh dicka po thashe te mos nxitohem se kush i dihet eshte ndonje genjeshter e 1-prillit e ardhur paradhenie. Kur e rilexova dje m'u be zemra mal. Me ne fund dikush qe do te mbroje edhe te drejtat e mia per gjumin e mengjesit dhe leximin e mbremjes-mendova.

Para rreth tre muajsh u hap ne Danimarke bashkesia B. Bashkesia ka tani per tani 4 400 anetare. Emertimi B vjen nga termi qe perdoret per njerezit qe kane dy proteina te shkurtra ne genin "orar". Njerezi e tipit A jane njerez qe jane shume aktive mengjezeve. Sipas shoqerise ku jetojme gjithcka niset heret ne mengjes , gje qe nenkupton qe njerezit e tipit B per shekuj te tere i jane nenshtruar diktatures se njerezve te tipit A.
Bashkesia-B qe eshte krijuar ne Danimarke synon per ndryshime rrenjesore ne shoqeri. Qe nga pershtatja e orarit te punes sipas ritmit ditor te individeve.

Sipas llogaritjeve 15-25% e njerezimit jane njerez me tipare te theksuara B nderkohe qe njerezit me tipare te theksuara A jane vetem 10–15%.
Nder kerkesat e bashkesise B jane ato per nje orar shkollimi dhe pune fleksibel ku njerezit mund te vijne kur e ndjejne veten me prodhimtare. Gje qe sipas perfaqesueses se Bashkesise B eshte teper e rendesishme ne kete kohe qe jetojme (ndarjen midis shoqerise industriale dhe shoqerise krijuese).
Ne boten ideale (sipas njerezve te tipit B) ata qe jane me efektive paradite fillojne punen ne ora 7-8 nderkohe qe te tjeret fillojne disa ore me vone.


Njeriu i Mbremjes: Preferon te jete zgjuar deri aps mesnate kur qetesia perreth i lejon te mbledhi mendimet e hallakatura. Do te mos kete ngarekese pune paradite. Periudha me krijuese eshte pas ores 14 dhe vazhdon madje edhe gjate mbremjes.

Njeriu i Mengjezeve: Lodhet shpejt ne darke dhe e ze gjumi para televizorit reth ores 22. Zgjohet heret ne mengjes (me pulat) dhe eshte i clodhur dhe plot energji per punen e dites.

6 comments:

 1. lal une ke kete e kma lexuar para nja dy muajsh ne nje gazete me lajmerime pune dhe shkrime per biznes ne pergjithesi.dhe mua ma beri zemren mal , por aha çik si veshtire duket ketu ku jam une te pakten...ende nuk eshte bere deti aq kos:)

  ReplyDelete
 2. Mirembrema Majla :)

  Eni: Edhe ketu e veshtire akoma. Po njeriu me shpresa rron ;)

  ReplyDelete
 3. Si mund te behem anetare e grupit B, ju lutem? :D

  Mengjeset jane te urryerra per mua, dhe nata eshte fantastike!! RRofte grupi B!! HAHA

  ReplyDelete
 4. Tea mund ta fillojme me nje grup shqiptaresh te llojit B (qe blogojne) gradualisht do na bashkangjitet pjesa tjeter besoj.
  :) Rrofshin netet :)
  Lart me lart frymezimi per grupin B :D

  ReplyDelete
 5. edhe une, si shqiptaret e tjere i cik dembela, te b-ja me duket futem :p

  s'keni pune tjeter ju anej nga avropa perendimit po boni grupe te tilla.

  ReplyDelete