You are exactly where you need to be, You are not missing out, falling behind, doing it wrong, not trying hard enough. Whatever opinions you may have about it, however imperfect. THIS IS YOURS WHERE YOU ARE RIGHT NOW IS P E R F E C T !

01 April 2007

Palo pune

Me kane bere magji me duket.
Ndryshe nuk shpjegohet kjo bela qe me gjeti duke qene mire e bukur.

Me cofi kompjuteri. Hall jo shaka.
Kishte ca dite qe me ishte bere si allosua ne fakt. Me kerkonte dokumenta e fjalekalime sa here i ikja nga stoli me teper se dy sekonda.

Preme (lexo te premte mbrema) po punonte. Ashtu si me huqe. E po thashe dite e re nafake e re do i bej nje lavazh te shtune e te sherohet. Po me premtoi koha do i jap dhe nje antigrip te fuqishem dhe do jete si kokrra e molles pastaj.

Me genjente mendja. Po keq fare ama.
E lashe te vetediagnostikohej dhe e gjeta te laposur.
Nuk ngjallej per qamet. I ftohur jo ne te dy anet po me nder edhe ne mendere.
As falesafe nuk e cel.
Le po me thote gjej mjekun e windowsit para se te hysh te me konfirmoje qe ti je ti dhe asnje tjeter. Na licensat mo rrote i thom une. Nuk te njoh thote ai. E ka zene amnezia me duket e nuke njeh qeni te zonje.

Ju luta, tere diten die. Po cou o jeto i thashe se na duec.
Nuku dua me thoc.

Halle halle kjo dynja. Po une dozen e internetit ku ta marr ore i thace apo te des nga abstinenca. O derman. Me le pa lexuar shtipin ore. Me luajte nga mente qe luajtsh nga fiqiri ti thuaj.

Durova sa durova dhe i dhace dum.
Ne nuk me kupton ky malukat me te mire do me kuptoje me te veshtire.

Une ja e ngjall ja paf ne vend.
Nuk me duhen njohurite dhe dhiplloma informatike (se dhe te me duhen nuku kam ku gjej). Ama do i bej derman. Popullorce. Fshace (si nga fshaterat e ketej ane se na fshaterat tona nuk do mi kishin bere lavazh me raki).

Dhe ja gjeta. Sa per nje cike internet tani per tani e zgjidha.
Sa ta ringjall dhe windowsin e djallit.

Shkarkova Ubuntu (e mora hua xhanem) dhe po te mos qe per ca palo dokumenta qe nuk i kisha ruajtur ne disk do e kisha hequr fare windowsin.
Gjithsesi tani mund te hargalisem dhe me shtipin me lirisht. Dhe me pak kismet edhe ky dermani i kompjuterit do rikthehet ne gjendjen e meparshme.

Ne nuk me degjoni zene keto dite do kem shpure kompjuterin ne llixha. Se helbete ne shtepi te oficerave nuk kam takat ta shpie dot.

Ne me shini gjurmete gjekundi domethene qe pashkete po i festoj ne ambjent te perzemert familjar (dmth varavingo prape ketu).

Perndryshe po i festoj ne ambjent familjaro shoqeror domethene diku ku nuk eshte ketu .

Hajde qofshi mire.

16 comments:

 1. s'ka faj i ziu, 6 grade, brrrrr
  ke provuar kupat ?

  ReplyDelete
 2. Me kupat e nisa po nuk bitisa dot gje.

  ReplyDelete
 3. Fantastike! Rrofsh...ti ku paske qenë!

  ReplyDelete
 4. me pijavica... thone qe bejne derman.
  Ose provo me te shtypur,mbase i del me nje cike masazh :)

  ReplyDelete
 5. e lexova prapë, s'më bën vaki kurrë, u shkriva...nuk e di, ja po të them rrofsh prapë, ta shpërblefshim në të tilla raste...po shkoj të fle tashi!

  më kanë bërë magji...hahaha, më kanë ngrënë zyrën me sy...ka rënë kompiuteri në dashuri...ueee!

  ReplyDelete
 6. o Elais mos vdeksh se me mbarove fare:)

  ReplyDelete
 7. @d.x: Ishte kompjuteri i vetes ore jo i shtetit. Po deshe mo mi ngri mendjen te bjere ne dashuri se dhe ajo na duhet.
  Te mos ngjallet fare ai pastaj.
  As me Ubuntu.

  Kompjuteri i shtetit po te semurej njecike nuk do bente keq se do na parapergatiste njecike me teper per keto e enjte-te marte te pushimit qe vijne.

  @edrus: Mora ne telefon ekspertet. Me kishilluan t'ja heq trurin fare ;)

  @ Eni: Qeshni ju qeshni... c't'i bej kompjuterit une ...;)

  ReplyDelete
 8. elais, je e madhe goce, me shkrive me gjuhen qe ke perdorur....hajde sherim te shpejte lanetit se te la pa pune:))

  p.s. jave te mbare!

  ReplyDelete
 9. Johnny gezuar e dashur!
  Relax edhe enjoy the holidays!
  muah :)

  ReplyDelete
 10. sa here dua te me ngrihet morali lexoj kete shkrimin tend..me shkaterron fare:)

  ReplyDelete
 11. Perseritja eshte nena e dijes...

  ReplyDelete
 12. Ooooo Eni, po rrofsh xhano qe me drejtove ketu... po qysh te kish shpetuar qo, a i vrare, i thace vetes, .... dreee, po kjo qenkesh ill e fanua, e 'u s'e pata pare...

  ReplyDelete
 13. @ Emigrant: Beauy is in the eye of the beholder ;)
  Hall per mua, qyfyr per ju :))))

  ReplyDelete
 14. hehe ju are verry uellkomed Çim:)

  ReplyDelete