You are exactly where you need to be, You are not missing out, falling behind, doing it wrong, not trying hard enough. Whatever opinions you may have about it, however imperfect. THIS IS YOURS WHERE YOU ARE RIGHT NOW IS P E R F E C T !

17 April 2007

Po lexoj...

Po lexoj nje biografi per Aleksandrin e madh te Maqedonise. Sipas kritikeve nje biografi qe do te bente edhe personin me te pa interesuar per historine te dashurohej me historine.

Perpjekjet per te kuptuar Aleksandrin e madh dhe vendimemarrjet e tij jane te shumta. Aftesite e tij strategjike krahasohen shpesh me deshiren e tij per te uzurpuar toka te reja. Njekohesisht ka nga ata qe duan te shohin tek Aleksandri nje pararendes te globalizimit boteror. Te tjere gjejne vec nje tiran qe perdor te tera mjetet per te bere karriere.

Historiani Bengt Liljegren ka analizuar te dhenat historike per te ndare disi shapin nga sheqeri. Ai i ka hequr perallat dhe mitet dhe eshte perpjekur te paraqese nje figure njerezore me Aleksandrin e Madh te Maqedonise. Arritja e autorit eshte qe vertetesia historike e tejkalon mitin.

Rrefim i lufterave gjeniale, krimeve te paimagjinueshme, dashurive pasionale midis luftetaresh, marredheniesh te komplikuara me prinder dhe vrasjesh te pazgjidhshme.

*me shume komente me vone, kur ta kem lexuar te tere librin.

15 comments:

 1. E pershkruan Alexandrin e madh te kete qene ashtu.. ?

  ReplyDelete
 2. me pelqeka vertet stili i librit.e shpjegon historine me nje sens tjeter , ndaj te besoj se do ngjallte kureshtje tek te gjithe.

  ReplyDelete
 3. pershendetje Elais
  çkemi ketej nga poli i veriut a shkriu bora?

  ReplyDelete
 4. @ E.T.: nuk kam pergjigje ende. Gjithsesi shume burime te tjera e permendin si biseksual.

  @ Eni: Ishte nje nga librat qe bleva ne panair para ca kohesh. Tani sapo e fillova. :)

  @ Amour_Monde: Shkriu shkriu.
  Po kendojme "erth pranvera" tani.

  ReplyDelete
 5. ashtu ..te ma gezosh dhe oreks per sa me shume lexime...

  ReplyDelete
 6. Le të shpresojmë se, shkrimtari, përveç të vërtetës historike, ka gjetur dhe prejardhjen...shqiptare të Aleksandrit të Madh të Maqedonisë!!!

  ReplyDelete
 7. Nga pershkrimi duket shume interesant keshtu qe me duhet te bej research ne librari apo online per ta gjetur dhe ta filloj se lexuari.

  ReplyDelete
 8. nuk ekziston ne frengjisht.
  Edhe mua me intereson dhe duhet te shikoj çfare ka referenca te tjera mbi kete periudhe historike.
  Ne pritje te komentit tend perfundimtar, lexim te kendshem.

  ReplyDelete
 9. @ N. Ago: autori thote ...
  Aleksandri, biri i gruas se katert te Filipit te dyte, Olimpias nga Epiri ( Shqiperia e sotme jugore dhe Greqia veriperendimore) vajzes se mbretit te vdekur te moloseve Neoptolemeut.

  @ Belle dhe Tena: Libri eshte shkruar ne 2005 ndaj nuk besoj se eshte perkthyer ende ne ndonje gjuhe tjeter.Refencat historike jane te shumta por kryesisht sic thote autori ka perdorur burime nga Diodoros Sikeliotes, Arrianos, QUintus Curtius Rufus, Plutarku, Macus Junianius Justinius ose "5 te medhenjte" sic ju referohen studiuesit e Aleksandrit.

  ReplyDelete
 10. Atëherë, qenka shqiptar, Aleksandri i madh i ...Maqedonisë, pëderisa është nip në Epir!!!

  ReplyDelete
 11. Aleksandri i madh mund të quhet shqiptar po aq sa mund të jetë nga Majami i biri i të motrës së Oskeolës (ky i fundit për ters vdiq pa trashëgimtarë sipas M.R), heheeheee madje ky nipçja seminoll ia ka më të mëdha shancet të jetë majamez:), jo për gjë po është shumë më i vonët se i madhi Lekë.

  ReplyDelete
 12. Johnny si ke kaluar ? Une so so, argetohem sa here te lexoj edhe pres mengjejin ta filloj me ty duke rilexuar edhe lexuar shkrimet e reja dhe te vjetra (ose me te preferuarat e mia)qe shoh ne blogun tend.
  Ketje ngaune jeta vazhdon pa asgje interesante dhe pa asnje ndryshim.
  Kohen per ndryshim se perqafova dot atehere kur duhej, pa tani eshte teper vone...:)
  puc puc
  lizzy

  ReplyDelete
 13. Capri pershendetje.
  Gezohem qe shkrimet te argetojne.
  Mos harro te lesh komente rregullisht :)

  ReplyDelete
 14. Morning Johhny ,
  Pres shkrimet e tua, :)
  Duke te lexuar u kujtova te te pyes :
  "Kur do na e besh ate party-n e famshme ne Tirane?" :) Got it?
  Me thuaj, nqs jam e ftuar dhe une . Te pergatitem une ok?
  kissesssssssssssss

  ReplyDelete