You are exactly where you need to be, You are not missing out, falling behind, doing it wrong, not trying hard enough. Whatever opinions you may have about it, however imperfect. THIS IS YOURS WHERE YOU ARE RIGHT NOW IS P E R F E C T !

17 April 2007

Dikur ...zhgarravisja vargje (12)

Elda (24-25 tetor 1994)

Mos me harro te lutem
dhe mos me ler te harroj
me mba pak vend te futem
qe bashke me ty te kujtoj

Te lutem ma fal marrezine
mencurine ma fal gjithashtu
si perla te arta fjalet
qe them mos i mblidh ketu

shpirti- hapsire e pafundme
gjen veten kur rroket me ty
mpak dhimbjen me te skajshme
dhe perjeton vec magji.

Mos harro mesimin e sotem
Kurre mos me pyet ku fjalet i gjej
se dhe kur ato kristalizohen
Nuk hidhen ne leter- vec ne liqej.


9 comments:

 1. m.gj.th.a.te. edhe kjo eshte e bukur!

  ReplyDelete
 2. hey sweety e lexova sot poezine, mu duk sikur e kam lexuar me pare diku, dikur , se di!
  u befasova kur pashe emrin dhe vitin e vargjeve te tua qe mua gjithmone me kane pelqyer , dhe jo vetem une, por edhe ata qe te ngaterrojne me figura te papeseritshme.:)
  je e madhe perfundimisht !
  kisses&hugs from cloudy tirana
  p.s. per mua esp?? :)

  ReplyDelete
 3. E bukur poezia; nje perpjekje e mire medituese per t'i dhene kuptim jetes. Me ngjan pak me "Ti je motivi i jetes time" e A. Skenderajt.

  A vazhdon te kesh te njejtin meditim edhe tani pas 13 vitesh?

  ReplyDelete
 4. Banago> Nuk e kam lexuar poezine qe permende ti :(

  Ideja ishte qe shoqeria e vertete eshte e pavarur nga koha dhe afersia fizike. Eshte si nje pasqyre ku kurdo qe te soditesh do te shohesh drejtperdrejt ne ato pjese te vetes qe percaktojne ty. Nese jeta te ve "perpara" sic themi nganjehere, eshte mire qe dikush te te kujtoje kush je. Kuptohet ne vargje kjo behet me "magjike", me e fuqishme, me romantike etj etj etj.

  Ideja nuk ka ndryshuar. Mundesia qe ta shpreh ne vargje po, eshte eleminuar.

  ReplyDelete