You are exactly where you need to be, You are not missing out, falling behind, doing it wrong, not trying hard enough. Whatever opinions you may have about it, however imperfect. THIS IS YOURS WHERE YOU ARE RIGHT NOW IS P E R F E C T !

16 April 2007

Symengjer...


Ja dhe prova tjeter. Symengjerit jane me te zgjuar. Perdor doren e djathte dhe sheh me syrin e majte? Urime. Je me i shpejte menderisht se koleget.
Nje e treta e njerezve kane syrin e djathte si sy dominues. Pjesa tjeter kane te majtin. Shkencetaret kane zbuluar se kombinimi perfekt eshte pikerisht djathtosh symengjer.

Kombinimi eshte vecanerisht fatsjelles sepse njerezit me kete kombinim i kuptojne gjerat ne ajer si dhe lexojne me shpejt se te tjeret sipas gazetes Diego qe citohet nga Aftonbladet.
Kombinimi nenkupton (sipas studiuesve te Modern University for the humanities ne Moske) qe njera gjysem e trurit fokusohet tek dora nderkohe qe gjysma tjeter e trurit tek shikimi. Pra nuk kemi mbingarkese te njeres gjysem te trurit.

U bere kurioz nese je djathtosh(-e) symengjer ? Mund ta gjesh fare lehte:
 • Me te dy syte hapur trego me gisht nje objekt ne distance
 • Vazhdo te tregosh objektin me gisht dhe mbyll syrin e majte.
 • Nese gishti tregon te njejtin objekt syri jot dominues eshte i djathti.
  Ne te kundert je symengjer.
ps: Desh shkrova i djathi ne vend te i djathit.
Nje tjeter aresye per te cilen gishti mund te jete duke treguar nje tjeter pozicion mund te jete se je syvengerr.
pps: Syri ne foto nuk eshte imi. Vjen nga www.svt.se.

17 comments:

 1. d.m.th, ke vendosur te zbulosh identitetin tim Elais ? :(

  ReplyDelete
 2. Mos e dhente zoti.

  Kam vendosur vetem te mburr veten.
  Si djathtoshe symengjer qe jam :)
  - ja e thashe se me ngeli merak ;)

  ReplyDelete
 3. o Alma, po ti qenke Elaisi moj ?
  ha, ha ha, po ç'kemi ? si je?
  dje kujtova se po me nxirrje emrin kur me nxorre gjyshin qe eshte nga
  Runö.
  ha ha ha :) Sabriu si eshte ?
  Suela e mbaroi shkollen?
  Tefiku filloi pune?
  shiko , dergome nji Emajle se te ngordha:)
  te fala Tefikut e Suelen ma puth ne balle !
  hajt naten e mire dhe mbulohu mire se ben ftohte.

  ReplyDelete
 4. se harrova, puthma Sabriun ne buze, nga ana e ime i thuaj.

  ReplyDelete
 5. per vizitoret.
  Alma eshte emer i sajuar.
  nuk nxjerr emrin e vertete te goces se tezes ne web une.

  ReplyDelete
 6. et...te marrte e mira!

  sorry elais, se e beme blogun tend lemsh e li:))

  ReplyDelete
 7. e.t na doli kusheri me te gjithe :)
  sa e vogel eshte bota:)

  nuk e di ne jam symengjer apo jo por di se kur mbyll te djathtin orientohem me mire ,sesa kur mbyll te majtin:)

  ReplyDelete
 8. o shpirti , po ti i ke syckat si yll, pse se fotografove syrin tend se me ka marre malli. :)
  kisses...............

  ReplyDelete
 9. o shpirti , po ti i ke syckat si yll, pse se fotografove syrin tend se me ka marre malli. :)
  kisses...............

  ReplyDelete
 10. @ E.T:
  Malo ti je mo ?
  Po na nxorre bojen or pac uraten.
  Ku te gjej gelqere te mbuloj vulat une tani.

  / l'Alma a.k.a Shpirti ;D


  @ Belle: S'ka problem lal, blogu per gallata eshte, s'eshte liber per muze.
  Po si i thone nje fjale te urte ketej "Po hyre ne valle duhet te dish ta heqesh (vallen)."
  Shqip i themi ... ashtu i do mushka drute ;)

  @ Eni: Konkluzioni maestro (sipas meje) je symengjer ! :)

  @ Capri: Shhh mos i trego armikut :)

  ReplyDelete
 11. sa qejf, edhe une jam symengjer e doredjathte.
  hej tani qe dolet te tere kusherinj, mos e mbani me hater njeri-tjetrin.

  ReplyDelete
 12. Blerte xhan.
  A je ndonjecike labushke ti ;)

  Hopa u rifreskua kujtesa ime me ca vargje
  (????)qytet si Trieste
  zoteron qiell e dete...

  Nuk te mbaj me hater jo mos ki merak :D
  Vetem ndonje 10 me yll kur ta meritosh per 8 pershembull.

  ReplyDelete
 13. Ti moj mbesa e Sabriut,mikut te vellait tim... po per mua kishte gje ne ate artikullin??

  ReplyDelete
 14. O Qikllop
  T'hongsha synin

  :P

  ReplyDelete
 15. Vetem Balozi po me mungon...
  :D:D:D

  ReplyDelete