You are exactly where you need to be, You are not missing out, falling behind, doing it wrong, not trying hard enough. Whatever opinions you may have about it, however imperfect. THIS IS YOURS WHERE YOU ARE RIGHT NOW IS P E R F E C T !

15 April 2007

Dikur...zhgaravisja vargje (11)

Lozonjarja bukuroshe (29 maj 1992)

I adhuroj hapat e tua
dhe buzeqeshjen qe ti ke
sikur te me pelqeje mua
do fluturonim bashke mbi re.

Autostrade do qe qielli
makina, rete do kishim ne
te vinte nata, t'fshihej dielli
ne yj' do mbeteshim atje.

Atje mbase do qeme te lumtur.
Merzi s'do ndienim ndoshta kurre.
As une s'do isha kaq i trembur
se ndoshta ti do tjeter burre.

Por jo. Sot s'mundem te te flas!
Ti vjen, e qesh, e qesh, e iken.
Me buzeqeshje do te ngas.
Ja syte e tu gati u fiken.

Ti mos u tremb o vogelushe
nuk dua dem jo te te bej.
Moj lozonjarja bukuroshe,
Se kund si ty nuk mund te gjej.
_______________________________________
Perpjekje per t'i shpjeguar M. bjondes, se shkathet dhe me shume humor sesi mendonte A. per te, kur i hidhte fjale apo vidhte topin e basketbollit.

8 comments:

 1. Mban një aromë të ëmbël, sikur ta ketë fshikur disi, ashtu kalimthi, R.Bërns.
  Përgëzime!

  ReplyDelete
 2. This comment has been removed by the author.

  ReplyDelete
 3. This comment has been removed by the author.

  ReplyDelete
 4. @ Belle: Thanks :)

  @ N.Ago: Maybe ... Nuk me kujtohet.
  Nga Berns mbaj mend (permendesh) vetem Meri Morison.

  Faleminderit!

  ReplyDelete
 5. O Meri eja ne dritare.
  Eshte ora jone e desheruar
  C-me duhen mijera thesare
  perpara syve t'adhuruar

  etj etj

  PS: Kur te ha komentet Bloggeri dhe te duhet t'i rishkruash nga kater here...ben dhe gafa emerore.
  :(

  ReplyDelete
 6. Elais, pasi lexova kete poezi, komentin e paskam vene tek tjetra :(
  -----
  ET ha detto...

  me shume ndjenje poezia.

  April 17, 2007 3:49 PM
  Elimina

  ReplyDelete
 7. He se na habite dhe ti.

  Pastaj meqe te dyja poezite jane me ndjenja (kjo me te botes, ajo tjetra me te miat), do i ruaj te dyja komentet :)

  ReplyDelete