You are exactly where you need to be, You are not missing out, falling behind, doing it wrong, not trying hard enough. Whatever opinions you may have about it, however imperfect. THIS IS YOURS WHERE YOU ARE RIGHT NOW IS P E R F E C T !

15 April 2007

C'te duket vetja ?!

Ligji i Jantes (Jantelagen apo Janteloven ne danisht) eshte nje koncept i formuluar nga Aksel Sandemose ne librin "Nje emigrant ne udhekryq me gjurmet e tij (En flykting korssar sina spar)" 1933. Akseli shkroi ne norvegjisht, por i rritur ne qytetin danez te Nykoping- qytet te cilin ai e quajti Jante ne liber- i dha dhe emertimin ligjit te Jantes.

Ligji i Jantes percjell me fjale ate ligj te pashkruar qe eshte tipik per skandinavet dhe qe thote se njeriu nuk ka aresye te mburret apo te mendoje se eshte me i zoti se te tjeret. Mendime te ngjashme kuptohet ekzistojne ne shume vende te tjera si ne Japoni, Australi, Kanada...

Ja dhe ligji:

 1. Mos kujto se ke ndonje vlere.
 2. Mos mendo se je po aq i mire sa ne.
 3. Mos mendo se je me i zgjuar se ne.
 4. Mos genje veten se je me i mire se ne.
 5. Mos mendo se di me shume se ne.
 6. Mos kujto se je me i fisem se ne.
 7. Mos kujto se vlen per ndonje gje.
 8. Mos qesh me ne.
 9. Mos kujto se ndokush e vret mendjen per ty.
 10. Mos kujto se mund te na mesosh ndonje gje.
Shkurt: Para shoqerise (atyre) je gjithmone nje hic ndaj mos e ngri koken.

22 comments:

 1. gjyshi im paska qene skandinav. :)

  ReplyDelete
 2. Ua Elais, gati gati 13 grade.
  po pellciskeni vape sot :)

  ReplyDelete
 3. o motra, te lash dhe nji qok tek dhoma tjeter, merre para se ta haje ndonje mi.
  m.gj.s nuk ka mi ne Suedi :)

  ReplyDelete
 4. :)) e.t ti je per tu lidh:)

  elais: hajde krenari e hormonizuar hajde:)

  ReplyDelete
 5. E.T> E pashe lal.
  Sa per qoken ishte fiks fare.
  Me mire (lexo shume) prishet i themi ne.

  Sapo pashe termometrin e verandes tregon 26.5 grade celsius. Si per prill qe jemi eshte cik si shume ngrohte.

  Ka minj ka, dhe mace. ;)

  Eni: E hormonizuar ?

  ReplyDelete
 6. Sapo pashe termometrin e verandes tregon 26.5
  ---------------------------
  Oo, po atehere hiqe kete qe ke tek dera.
  Apo do qe te behem merak ?
  ---
  me qe jam ketu: e ke pare dashnorin e brukselit. po bredh tere evropen e se kap dot.
  po hidhem nji vrap ne stamboll... por....shpresoj te mos kete marre ate huq.

  ReplyDelete
 7. Prandaj shqiptaret nuk bejne vend andje, se i zbydhin ata

  ReplyDelete
 8. @E.T.> Po e pashe do i bej haber.
  Ketej nuk ka qene (mesa di une).

  Termometri qe kam ne faqe tregon temperaturen e ajrit nja 2 km larg meje. Mund te jete ne hije, por eshte i vetmi qe raporton drejtperdrejt ne internet ndaj e perdor.

  @ anon: O anonim shqiptaret ketu jane si veshka ne mes te dhjamit.

  Ti pa me thuaj nga i nxorre keto perfundimet e tua te ndritura qe shqiptaret i zbythin ???

  ReplyDelete
 9. ky pseudo-ligji jo vetem qe s'njihet, po robt ktu ne Amerike do qeshnin me te.

  ore po ju skandinavet e pasket socializmin (social = shoqeror) ne gjak! harrojne kta qe forcen tashti e ka individi. U dashkan sjelle ca libra te Ayn Rand anej ;)
  http://www.aynrand.org/site/PageServer

  ReplyDelete
 10. ah se harrova: edhe kta te mite (familja) kane i cik gjak skandinav me duket, qe m'a kane lene edhe mua :(

  ReplyDelete
 11. Nuk e kuptova :(

  Nese e ke per termometrin ai ndodhet ne kampusin e universitetit

  ReplyDelete
 12. Shqipo nuk eshte ligj prej verteti.

  Eshte nje term qe perdoret kur fryma kritizere pengon individin te sjelle ide te reja zhvillimi.

  Ose kur shumica thote 'pse te ndryshojme ne keshtu (ose ashtu) i kemi bere gjithmone gjerat, dhe na ka vajtur mbroth'.

  Nga Ayn kam lexuar "The fountainhead".
  Loved her.

  Ayn on art- No use asking for explanations. Either you are fine enough to like it or you aren't.

  Ayn on career- It takes two to make every great career: the man who is great, and the man who is great enough to see greatness and say so.

  ReplyDelete
 13. po e di moj qe s'eshte ligj prej verteti

  ReplyDelete
 14. Mungonte nje ;)

  Pas: Shqipo nuk eshte ligj prej verteti.

  ReplyDelete
 15. keto parimet duken nje çik sikur kane dale nga nje liber i shenjte te nje feje çfaredo.
  Elais, po shikoj qe po shkruan prap. Goce shiko diellin dhe veten se je si yll.

  ReplyDelete
 16. Tena :)
  Une dhe Dielli jemi 24 ore bashke. Po nganjehere ai ka dhe pune ...;)

  Pastaj mora zotim ta rifresokj blogun te pakten dy here ne jave.
  Cdo postim shtese shihet si bonus :))

  ReplyDelete
 17. e hormonizuar = e fryre kot se koti:)

  ReplyDelete
 18. Hehe :)
  Tani e kuptova Eni :)))))))

  ReplyDelete