You are exactly where you need to be, You are not missing out, falling behind, doing it wrong, not trying hard enough. Whatever opinions you may have about it, however imperfect. THIS IS YOURS WHERE YOU ARE RIGHT NOW IS P E R F E C T !

13 April 2007

You posses everything you need...

.. to be happy right here, right now. (Orgjinali, shkruar ne nje cope letre blu, ne forme rombi me brinje 7 cm, rrethuar me zambaket franceze qe ta heqin komplet perqendrimin nga 'mesazhi' lexon: Jag har allt jag behöver för att vara glad och lycklig här och nu!- Kam gjithcka qe me duhet per te qene i/e gezuar dhe i/e lumtur pikerisht tani dhe ketu.)

Moralizimet jane te peshtira.
Sidomos kur vijne nga plaka 62 vjecare, me floke te gjate te shpupurisur ngjyre bakri, te kapura me kapese me trendafil cope persiper. Gishterinj te shkurter, te rrudhur, me thonj te gjate me majuce, te lyera me maniqkyr bojeroze me thermija te shndritshme metalike neper te. Unaza floriri cope dy. Diskrete. Xhakete trecerekeshe blu e erret prej pambuku me jake te stermadhe. Fund i gjate me rrudha, vishnje e erret me duket (demode qe ne lindje). Nuk e di nese kemisha e bardhe e taftase me jaken me rrudha eshte e saja apo thjesht pjelle e imagjinates sime.

Ajo: E vetekenaqur dhe me demek frymezuese.

Vetem pamja e saj me irritonte. Buzeqeshja e ngjitur ne buze me hapte barkun. Edhe pa e hapur gojen zeri i saj me acaronte nervat dhe me krijonte nje lekundje ne daullen e veshit sikur po udhetoja me traget ne mes te dimrit. C'traget xhanem, akullthyese nga ato te medhate me emera zotash nordike si Ymer, Oden, Tor. Per aresye te kuptueshme nuk me dukej familjare si Ymer-i por e panjohur si Tor-i.

E quanin Margareta. Shkurt Maggan. Mund ta kishim thirrur Haggan gjithashtu (Shtriga). Nuk do na e merrte per keq.
Nuk e kam harruar. Mesimet e saj po. Rrombin blu e ruaj akoma. Si spirance qe ndoshta ja vlen t'i rikthehesh ne momentet e duhura. Se bashku me nje tjeter shprehje te cilen sa me shpesh e shoh aq me pak e perdor.
Gör det nu!- Beje tani c'ke per te bere! (punen e sotme mos e ler per neser)

Kjo lloji i zyshes (ne fakt nuk i donte titujt dhe po te lejohej do te na kish kerkuar ta therrisnim inspiruesja) me kujton nje tjeter pedagoge. HR.
Se ciles ne fakt, po t'i lejonin te peshonte veten me kandarin e vet do te duhej ta therrisnim HrM Stucky. E holle, e gjate, me floke te argjendte qe megjithese deri ne supe ruanin gjithmone formen zyrtare te pa shpupurisur, me kostum cilesor boje hiri (boje miu per te qene korrekte) dhe scarpina me taka 7 cm (absolutisht te panevojshme per personin ne fjale). Keto te fundit zevendesoheshin menjehere pas leksionit me nje pale atlete akull te bardha Adidas.
Nuk munda asnjehere te beja lidhjen midis veshjes se stisur te Stucky-t me propaganden e saj per thyerjen e "catise se qelqit" qe u pengonte rrugen e zhvillimit, perparimit dhe suksesit shume femrave.

Nderkohe qe Magga e cuditshme eshte krejt llogjike per mua.
E kuptueshme, e pranueshme dhe e parrezikshme.
Ka mundur ligjin e Jantes (per te cilin do tregoj tjeter here- nese kujtohem) qe eshte me i veshtire te thyhet se tavani prej qelqi.
Madje dhe e sukseshme - qe te jem e sakte me te verteten.

6 comments: