You are exactly where you need to be, You are not missing out, falling behind, doing it wrong, not trying hard enough. Whatever opinions you may have about it, however imperfect. THIS IS YOURS WHERE YOU ARE RIGHT NOW IS P E R F E C T !

16 May 2007

Ne vend te dyte :(

Suedezet zene vendin e dyte per ankesat me te medha ne lidhje me kushtet e punes. Vendin e pare e ”zoterojne” francezet.

Nje studim i bere nga nje agjensi britanike i rendit suedezet ne vendin e dyte ne shkallen e ankimit (te njejtin vend si vete britaniket).

Studimi publikohet online nga ”The register”. Ne studim moren pjese 14 000 veta nga 23 vende te ndryshme te botes. Ankesa per rrogat e uleta ishte aresyeja kryesore e pakenaqesise. Nder ankesat e tjera ishin pamundesia per te ndikuar mbi menyren sesi organizohet vendi i punes, pazotesia e shefave dhe qe leja vjetore eshte e shkurter (ne Suedi garantohen me ligj 25 dite pune si leje ne vit. Ne disa vende pune ditet e lejes jane me te shumta 28-41 ne vit ne varesi te moshes) .

Ajo qe i le pa ”fjale” studiuesit eshte fakti se ankesat jane me te shumta ne vendet e Europes Perendimore. Taialndezet pershembull nuk e kane per zakon te ankohen, pavaresisht se kushtet e tyre te punesimit jane shume here me te keqia se ato te Europes.

Rrogat ne Tailande jane 8 here me te uleta se ne Europe dhe USA sipas Charlotte Cornish (nje nga studiueset).

Grindavecet me te medhenj jetojne ne:

 1. France
 2. Suedi
 3. Britanine e madhe
 4. USA
 5. Australi
 6. Portugali
 7. Kanada
 8. Greqi
 9. Poloni
 10. Gjermani.

12 comments:

 1. Grekët në vendin e ...tetë?
  Do bëhem qeros, përpara kohe.
  Do më bjenë...kaçurrelat, kur thoshte Wendy!
  Dmth, sa më mirë të jenë kushtet, aq më shumë ankohet njeriu ë?!

  ReplyDelete
 2. Me habit qe amerikanet s'kane dale te paret ne kete liste. Ne amerike s'ka pushime 25 ditore ne vit dhe me te drejte pagese sic behet ne evrope, keta po moren nje fundjave jane te kenaqur. Njerzit ketu jane vertet "workoholic".

  ReplyDelete
 3. Aman vetem qeros mos u bej pa qeni qepen te haje (dhe greku vendin e 8 ta mbaje)

  @Belle: Ndoshta kane kerkesa te tjera me prioritare ?

  ReplyDelete
 4. Po italjanet??
  Mu duk mua apo nuk ishin ne liste :)
  Kjo tregon qe ai s'tudim s'eshte real :P

  ReplyDelete
 5. Ku Turqia ?
  Ps: motra ime shume ankohet.

  ReplyDelete
 6. keni dhe goje me u ankuar ju ne Evrope..ç'te bejme ne ketej qe na del fruthi me 50 ore pune ne jave:(
  mire qe kemi dy bajramet se nuk shtyhen ndryshe:)

  ReplyDelete
 7. @ Edrus: Lista qe e shkurtuar. Vetem top 10 prezantohen.
  @ E.T.: Turqia duhet te jete afer Tailandes.

  @ Eni: He pra. Une sapo u ktheva nga nje tjeter fundjave e zgjatur dhe akoma dua pushim ;)

  ReplyDelete
 8. @lule: e ke lexu gabim, amerikonet nuk ankohen aq shume.

  booo, kta francezet m'a heqin trunin fare! edhe 35 ore ne jave, edhe pushimet me shume se cdokush tjeter, edhe njga 3-4 kafe ne orar te punes, edhe... - e prape te paret qe ankohen!

  ReplyDelete
 9. Elais, po Shqiperine tone se ke permenedur fare. Si ka mundesi , ku e le F. Ndocin? S`te pelqeu kenga, interpretimi apo... apo e harrove fare?:)
  Te puc fort

  ReplyDelete
 10. @ Shqipo: Sa me shume te kesh...aq me shume do te kesh.

  @ Capri: Pershendetje!
  Eurovizioni thua ti. Shqiperia ne Eurovizion u prezantua denjesisht me A. Shahinin. Zeri i saj, kenga ritmike, teksti i perkthyer ne harmoni me kengen melodioze ishin padiskutim faktore me rendesi. Ajo fitoi pike edhe per faktin qe kundershtaret ishin c'armatosur dhe nuk e prisnin nje prezantim aq cilesor pasi kishin pare videon e shqip lloji- "palester shkolle ne fundivitet '80".

  Pas Anjezes, kompromiset bombastike qe jane perpjekur te prezantojne kane qene pa nivel.

  Ndoci ka ze te fuqishem dhe balada ne vetvete nuk eshte per t'u hedhur poshte. Prezantimi skenik linte per te deshiruar. Plus qe nuk qe e nevojshme te kendohej anglisht. Kenga humbi mjaft pike ne versionin anglisht sepse ju zhvendos fokusi nga teksti -qe pothuaj ka kuptim vetem ne shqip- tek menyra sesi Frederiku shqiptonte anglishten.

  ReplyDelete
 11. oreksi vjen duke ngrene! sa me shume kushte te kesh aq me shume kerkon! ndaj ka edhe vende ku s'te japin as gishtin, nga frika se mos i merr krahun!:) mire ia bejne francezet perderisa u ecen!revolucion e kane emrin e dyte. :) kam pershtypjen qe amerikanet nuk e konceptojne dot te kerkosh te punosh me pak. eshte ceshtje kulturash.

  ReplyDelete