You are exactly where you need to be, You are not missing out, falling behind, doing it wrong, not trying hard enough. Whatever opinions you may have about it, however imperfect. THIS IS YOURS WHERE YOU ARE RIGHT NOW IS P E R F E C T !

15 May 2007

Talent is overrated

Mendon qe duhet te jesh i talentuar per te patur sukses si artist ne fushen e muzikes ?
E ke kryekeput gabim.

Te dish t'ja marresh nje kenge si bilbil apo te kesh ze te bukur nuk eshte nga kerkesat elementare per te qene i sukseshem ne showbiz. Gjithcka qe nevojitet eshte teknika e duhur e marketingut dhe "Voila'! "

Nje studim i bere kohet e fundit nga Mark Voorneveld, docent i matematikes se aplikuar ne Universitetin tregtar te Stockholmit (Handelshögskolan) verteton se artiste si Madonna, Michael Jackson apo Britney Spears nuk ja dedikojne suksesin faktit qe kane talent.

– Kushdo qe eksponohet mjaftueshem ne media mund te behet nje artist i sukseshem! -eshte thelbi i studimit.

Me se 90% e suksesit i perket aresyeve te tjera. Vetem 10% e suksesit eshte ne varesi te talentit muzikor. Suksesi i ngjan topit te debores qe rrokulliset nga maja e malit. Sa me i dukeshem ne media te jete nje artist aq me shume shitet muzika e tij. Shumica e bleresve te muzikes ndikohen nga televizioni, radioja, bisedat e miqve etj. Shumica jone ndjek "rrymen".

Sipas studiuesit suksesi i Madonnes pershembull eshte perjashtim (deri-diku) i rregullit. Mark thote se me e rendesishme se talenti eshte fakti qe artistja nderron stil si kameleont.

Nuk besoj se eshte e domosdoshme te them qe studimi eshte hedhur poshte si budallallek nga perfaqesues te muzikes. Ata a e dine se sado para te harxhosh per nje perfaqesues te patalentuar te ndonje zhanri muzikor ata nuk behen popullore pa patur talentin e mjaftueshem.
Edhe nese talenti ne vetvete nuk eshte garanci per sukses.

6 comments:

 1. pse s'thua ti qe un mund te behem talent ....ne muzik popullore :P

  ReplyDelete
 2. Muzika shqiptare eshte prova e gjalle dhe ne veprim e asaj qe thote ne vija te trasha ky studim. Besoj jemi vendi me me shume kengetare per km2 ose per fryme ne bote.

  ReplyDelete
 3. Ata qe jane marre me kete studim s'eshte se jane krejt gabim. Po le Madonen sepse mendoj qe ajo ka talent, por kur behet fjale per Britney Spears eshte nje shembull i sakte, sepse ajo vertet s'ka talent per te kenduar, por fale marketingut dhe publicitet qe i eshte dedikuar asaj, muzika e saj behet hit dhe e degjohet nga te rinjte e sotem.

  ReplyDelete
 4. ne fakt kur kam degjuar Madonnes life per here te pare u çudita sa stononte dhe per mua talenti i saj eshte te zgjedhi muziken qe duhet ne kohen e duhur. Nderkohe mendoj qe ka nje ndryshim me muziken ne mode dhe muziken qe nuk demodohet dhe besoj qe studimi flet per te paren.

  ReplyDelete
 5. @ Amour: Behu ore kush te mbajti.
  @ Strangeman: Ndoshta ke te drejte
  @ Belle: Jo krejt gabim por lajmi qe permblidhte studimin e thjeshtonte se tepermi studimin
  @ Tena: Ashtu besoj dhe une, muziken ne mode dhe jo kompleksin e dhuntive/aftersive/talentit te shkrimtarit, kompozitorit, kengetarit etj.

  ReplyDelete
 6. strangeman nuk e ka keq - por ndoshta kemi me shume "talente" per konkurse te tipit "miss" se ne cdo vend tjeter :)

  ReplyDelete