You are exactly where you need to be, You are not missing out, falling behind, doing it wrong, not trying hard enough. Whatever opinions you may have about it, however imperfect. THIS IS YOURS WHERE YOU ARE RIGHT NOW IS P E R F E C T !

27 May 2007

Trego gishtin e talentit...

...dhe konstato nese je matematicien apo gjeni i letrave.

Studimi me i fundit perfiton nga deshira e prinderve per te ditur ne cilen fushe femijet kane prirjen me te madhe. E gjitha behet duke matur dhe krahasuar gjatesine e gishtit te unazes dhe gishtit tregues.


Foto: ERIC ROXFELT- Burimi: Aftonbladet

Supozohet (dhe vertetohet ne studim) se ekziston nje lidhje midis gjatesise se gishterinjve dhe rezultateve te femijeve ne shkolle.

Femijet me gishtin e unazes me te gjate se treguesin jane me te zotet ne matematike nderkohe qe ata me gishtin tregues me te gjate se gishtin e unazes jane me te zotet ne gjuhe-letersi.

Dallimi u dedikohet si zakonisht hormoneve gjinore.
Studiuesit e universitetit Bath ne Angli, maten gjatesine e gishterinjve te 75 femijeve 7-vjecare. Me pas ata krahasuan matjet me rezultatet e femijeve ne provimet e matematikes dhe te anglishtes.

Hormoni dominues ne barkun e nenes (pra ose testosteroni ose estrogeni) eshte percaktori kushtezues i ndryshimit ne gjatesine e gishterinjve si dhe te prirjeve.

– Testosteroni ndikon pjese te trurit qe jane te lidhura me zotesine ne matematike. Qe do te thote se estrogjeni ndikon prirjet ne gjuhe- sipas doktorit studiues Mark Brosnan.

Relacioni midis gjatesise se gishtit dhe prirjeve ishte i njejti si tek vajzat dhe tek djemte qe moren pjese ne studim.

Per te parandaluar konfuzionin (ndoshta dhe sherrin ne familje) studiuesit konstatojne se tek grate gishti tregues dhe gishti i unazes jane te barabarte. Nderkohe qe tek burrat raporti i gjatesive eshte 0.98 (gishti tregues eshte gjithmone me i shkurter).

18 comments:

 1. Po une qe e kam gishtin e mesit me te gjate???!! :P

  ReplyDelete
 2. Ate pyetjen e kisha dhe une po nuk e bera me ze te larte ;)

  ReplyDelete
 3. Moj po une e bera, por sapo doli e shkruajtura u pendova......
  Thashe me vehte: do shikoç tani o Qazo se do dale ndonjeri qe te me thoje se ku ta 'fus' :PPP

  ReplyDelete
 4. He he,duke lexuar shkrimin tend Elais, te njejtin studim po e jepte radio qe po degjoja ne kete çast:) Radio Monte Carlo, aq sa u dyzova, isha duke lexuar apo degjuar :))))

  ReplyDelete
 5. Elais, pak jashte teme, po doja te te pyesja si e ke bere qe dalin komentet e fundit ne nje vend te veçante? Help!:)

  p.s. une i paskam te indeksin dhe te unazes njelloj me qe ra llafi, ka ndonje te dhene per kete pune?:)

  ReplyDelete
 6. Ops, sa e pashe paragrafin e fundit... si ka thene Disraeli: There are lies, there are damned lies and statistics. :)

  ReplyDelete
 7. Paragrafi me ngjyrë të zezë të theksuar, përglënjeshtron dhe studiuesit.Të paktën në rastin tim!

  ReplyDelete
 8. ç'na hape pun ti nashti me gishtat
  un i kam te dy njesoj ;))

  p.s edrus me shkrive hahahaha

  ReplyDelete
 9. @ all: :D
  Ja u paskam gjetur telat me kete statistiken ;)

  ReplyDelete
 10. me shkriu e.t me dyzimet e tija:))

  ReplyDelete
 11. Elais, shume flm per keshillen, hackosphere ishte great!!

  ReplyDelete
 12. @ Eni: E.t permend misherimin e ndjesise "deja vu"

  @ Akull-naja: :)

  ReplyDelete
 13. jo Elais. true story.
  Ps : per me shume neser. vone per mua.
  Naten e mire ! :)

  ReplyDelete
 14. @ E.t.- I would have thought it was "deja vu" least if I was hearing on the radio sth I was reading at the same time. The mind is tricky they say.

  Sleep tight, don't let the bedbugs bite :)

  ReplyDelete
 15. Fjalen "dyzim" une e perdora pa u menduar shume, aty per aty, llafi i pare qe me erdhi.

  Tani do te deshiroja nga Ty ti vije emrin e sakte kesaj situate.
  Prej afro 10 vjetesh degjoj vetem nji stacion radio. Radio "24 ore" zero muzik. Vetem llafe.
  Kur dua te degjoj muzike hy ne sitet shqip per muzik shqip dhe kur dua te zgjedh, shkoj tek
  "www. 365.live.com.,.
  Ne keto raste mbyll "persianet"(nuk di si i thone shqip) gjithsesi tip dyer dritare derrase, bej pra erresire totale.

  Pra me nji llaf kur kyçem ne internet vetem radio llafen:)
  Te dielen dhe te henen ne Itali u bene zgjedhjet vendore dhe te henen ne ora 10:15 radio llafja bente koment politik
  pa interes per mua dhe per here te pare une ndrroj nji milimeter:) stacionin .Hyj pra tek radio Monte Carlo e cila
  ka kryesisht muzike por ne ate moment po lexonte artikullin tend (italisht!):))))

  Natyrisht qe eshte normale dhe per mua qe kur lexoj "corriere della sera_n" te njejtin lajm ta degjoj dhe ne radion italiane..
  por te hyj ne nji blog i predispozuar te lexoj shqip dhe ne te njejtin moment dikush te ma lexoj italisht per nji fraksion sekonde
  1/10 o 1/100, mbeta keshtu (vuri emrin! :))Kush me hyri ne studio ? kush po ma perkthen? po lexoj shqip ? etc

  Theksoj fraksion sekonde, pasi di dhe arsyen.
  Une 20-30 min ne dite ja kushtoj Gogles, me sakt Goglave
  Lajmet kryesore te gjitha Goglat i kane pothuajse njesoj, ndryshon vetem renditja.
  Persa i perket rubrikave te tjera si shendeti, shkence teknologji, spettacoli ben rotacion.
  Ate qe eshte ne faqe te pare sot tek Gogla italiane e gjej pas disa ditesh tek Gogla franceze dhe anasjelltas, jo vetem kaq
  ajo qe eshte ne faqe te pare tek gogla franceze e frances pas disa diteve e gjen tek gogla franceze e Kanadase, Belgjikes etc
  Po keshtu dhe me Goglat angleze..
  E bera terkuze per te rrefyer qe te reja ka shumm pak (perjashto viktimat e luftrave) dhe vetem riciklohen
  (Ate qe ka dhene Gogla Swedese p.sh e ka marre gazeta qe lexon ti, pas disa diteve e ka percjelle Gogla italiane nga ku e ka marre R.M.C)

  Riciklimi i "lajmeve" shitja e tyre si te reja eshte nje nder motivet e emrit te blogut tim:))
  Shembulli i fundit: shkencetaret spanjolle kane zbuluar se lopet po te degjojne muzike klasike bejne me shum qumesht! Lexuar ne Goglen italiane
  para disa diteve dhe ne gazetat te nesermen.
  Une kete "lajm" e kam lexuar kur kam qene pioner. Jo dje. As pardje.Mijevjeçarin e kaluar ne revisten e vetme shkencore ne Shqiperi "Shkenca dhe Jeta":)))

  E fundit por me e rendesishmja. Nuk ja lejoj vetes ti them dikujt direkt ose indirekt "deja vu"

  Une di dhe barcaleta me "deja vu":)))

  ReplyDelete
 16. wow sa paskam shkruajtur:)))

  ReplyDelete
 17. P.S paskam harruar fjaline e pare:((((
  Mirmengjes Elais !
  Me eshte krijuar pershtypja qe ti bukur kupton psikologjine, parapsikologjine etc.

  ReplyDelete
 18. Mirembrema :)

  a) "deja vu" do ta kisha quajtur une te njejten ndjesi dhe e thashe si per vete. Pa paragjykim. Megjithate kerkoj falje.

  b) emrin "shkencor" nuk ja di.

  c) persianet- ne shqip duhet t'u themi grila

  d) nuk para besoj tek koincidencat

  e) nuk e di nga te eshte krijuar ideja qe une kuptoj psikologji apo parapsikologji. Per fat te keq u di vetem emrat :(

  f) lajmet riciklohen per te mbushur faqet e botimeve me kosto sa me te ulet. Megjithate per sa kohe qe flasim per to kane njefare vlere

  g) Amon thuje i barcolet me deja-vu. Mo o lodh truni e po du m'u zgerdhi.

  ReplyDelete