You are exactly where you need to be, You are not missing out, falling behind, doing it wrong, not trying hard enough. Whatever opinions you may have about it, however imperfect. THIS IS YOURS WHERE YOU ARE RIGHT NOW IS P E R F E C T !

21 June 2007

Kam humbur...

....ne Geni (www.geni.com) po merrem me plotesimin e pemes gjenealogjike (pasi grumbullova ca te dhena qe nuk me ndodheshin ketu).

Phew...pune e lodhshme.
I'll see you (virtually) when I'll see you.

6 comments:

 1. mm me dukeshka interesante kjo..asnjehere si kam besuar ketyre faqeve..si te duket vlen per diçka?

  ReplyDelete
 2. Nuk eshte dicka per t'i besuar.
  Thjesht rregjistron veten, te afermit, brezat qe njeh te gjysherve, kusherinjve etj etj.
  Mund t'u rekomandosh anetareve te fisit te plotesojne te afermit e tyre e keshtu me radhe.

  Ne kete menyre krijon nje peme gjenealogjike qe mbart edhe dijeni per farefisin qe normalisht nuk i dije me perpara plus qe mund te ruash kontaktin dhe te dish ne c'vend ndodhen c'kane studiuar kur linden, u martuan, fejuan, ben femije, me ke etj etj etj.

  Ne Shqiperi ne i percjellim keto dije "gojarisht" dhe po ashtu edhe i harrojme. Nderkohe nese ke nje baze te dhenash, ato dije ngelen.

  ReplyDelete
 3. intereste dhe sidomos per ta praktikuar me femijet kur fillojne te puesin er paraardhesit, pasardhesit dhe bashkohoret.

  ReplyDelete
 4. Hajde durim meqe i ke hyre kesaj meseleje:))....i hodha nje sy mbreme linkut dhe duket interesant, mgjth vete s'jam kam ngene te merrem me te. Nje dite do i kthehem sepse s'eshte keq te dish pemen gjenaologjike te familjes dhe tere farefisit tend.

  p.s. mbarim te shpejte!

  ReplyDelete
 5. @ Tena: Vertet. Ja, mendo gjithe kusherinjte e dyte ose te trete (ose me larg) me te cilet jemi rritur dhe i therrasim me emer (nderkohe po te martohen, duke qene edhe pak larg prej te perditshmes se tyre as qe e kemi idene si quhen). Mendo pastaj dhe femijet per te cilet po keta kusherinj kaq te afert per ne do te jene vetem emra apo fytyra pa lidhje te para ne fotografi.

  @ Belle: Thanks lal. Ne fakt mbarimi eshte relativisht i shpejte sepse ne ne Shqiperi, per fat te keq, nuk kemi baza te dhenash qindravjecare per lindjet, martesat, vdekjet sic kane jashte. Psh nje e njohura ime gjeti pa problem 8 breza stergjysherish dmth mbrapsht deri ne 1750.

  Megjithate..gure gure behet kalaja apo jo :)

  ReplyDelete