You are exactly where you need to be, You are not missing out, falling behind, doing it wrong, not trying hard enough. Whatever opinions you may have about it, however imperfect. THIS IS YOURS WHERE YOU ARE RIGHT NOW IS P E R F E C T !

27 June 2007

Me apo pa fishek


Senduqet e pajes kane ekzistuar jo vetem ne Shqiperi.
Ja nje senduk tipik suedez per nuse "brudkista" me motive te zones se Dalarna.
Kuptohet qe per me te varferit edhe senduku i pajes ishte me i thjeshte:

Senduke te tille vazhdojne te mbahen si ornamente ne dhomat e pritjes te trashegimtareve.
Ne shqiptaret nderkohe, nga pajat e dikurshme kujtojme vetem fisheket.

8 comments:

 1. nuk e di por mu kujtua 1 liber i Kadare (ne ferngjisht)nuk po me kujtohet titulli por besoj se eshte Avril Brisé(prilli i brisht? ) ku thoshte se nusja Shqiptare merrte ne pajen e saj (perveç te tjerave) fishekun e bekuar!!

  ReplyDelete
 2. Prilli i thyer- eshte libri.
  "Fisheku ne paje" eshte titulli i nje teatri te pare ne femijeri.

  ReplyDelete
 3. duken goxha autentike..cheers lal

  ReplyDelete
 4. Autentike jane lal. Fotot i mora nga ca ankande, per ata qe preferojne gjera pak antike keto jane mobilje interesante. Shiten relativisht shtrenjte ...I'm not yet hunting for a bargain though just checking around ;)

  ReplyDelete
 5. A e nxe burrin ne senduk? Po dashnorin, a do ta nxinte?
  Interesante si ide.

  ReplyDelete
 6. :) Ku te vete mendja strangeman.
  Jo ne fakt nuk i nxe se senduqet nuk jane aq te medhenj zakonisht madje ne disa raste kane vend per bizhuteri etj

  shif http://195.149.144.149/images/50/5029330048.jpg

  Nderkohe ka pak ironi ne gjuhe sepse brudkista = brud+kista= nuse+kuti e madhe me kapak/senduk/arkivol.

  ReplyDelete
 7. Ne shtepine e gjyses sime ka nje te tille dhe ajo mban gjerat e saja personale. Eshte interesante sepse ne cdo kulture gjen gjera te perbashketa qe ngjasojne me vendin tone.

  Dite te mbare!

  ReplyDelete
 8. strangeman sa kreativ qe je :)

  ReplyDelete