You are exactly where you need to be, You are not missing out, falling behind, doing it wrong, not trying hard enough. Whatever opinions you may have about it, however imperfect. THIS IS YOURS WHERE YOU ARE RIGHT NOW IS P E R F E C T !

31 July 2007

Amica strana

Tu sei troppo moderna amica mia!
 
Non ti piace niente. Non ti stanchi mai di parlare con infammitta politica per attraire qualunque persona che ti si trovi vicino. Se devi mostrate chi prende le decisioni lo farai. Urlerai. Raconterai un milione di volte le steste cose che secondo te dimostrano la tua innefalibilita. Tutti devono prendere conto dei tuoi decisioni, dei tuoi racconti, della tua modernita, sensibilita.
 
Si, sei moderna. Non ti piace preparare la colazione. Devi leggere il quotiodano alle sei perche se non lo fai la tua giornata sara distrutta. Rimpiangerai la manchanzza di lugno. Non ti piacono le alte voci della gioventu, i capelli colorati, i tacchi alti, i cugini o la familgia che vuole festeggiare compleani, matrimogni, feste.
Ti piace invece avere una relazione con tuo marito e uno con il tuo amico "intelligente".
 
Avette troppo in comune.
Lui e come te. Troppo moderno.
Alto, robusto, mai contento con la vita. Singolo all' eta di 43. Sempre generoso.
Se tu sei stancha dal lavoro (ma che lavoro, dicciamo la verita tu sei stancha di chiacherare con le amiche och con i direttori e le dirretrici che se ne fregano della tua alta voce e ti mandono a imparare un po di bon'senso), il tuo marito con il lavoro meno intelligente ti deve preparare da mangiare. Cena alle sei.
 
E poi il tuo amico intelligente deve accompagnarti in gitta per la citta. Sportivissiomo. Se sei veramente stancha ti preparera qualcosa da bere (un caffe, un po di vino biancho...qualsiasi cosa ti riporti l'umore). E poi ritornerai a casa. Per continuare a domandare il rispetto dell tuo marito. Per andare e ricevere messagi telefonici con il tuo amico fino alle dieci. Per poi andare a dormire con tuo marito.
 
Vedi cara amica, il rispetto non si domanda.
La modernita t'i ha maledetto. 
 
Vedi cara amica.
A volte mi dispiace di connoscerti.
 
PS: Per dike qe nuk ka mesuar akoma italisht. Me gabimet e shkrimit qe sjell mosperdorimi i rregullt i gjuhes dhe mungesa e autokorrektimit italisht ne e-mail.

17 comments:

 1. Po e lexoja dhe po thoja me vehte:Elais paska nisur një tentativë të dështuar për të shkruajtur në italisht (pastaj thashë:kur shkruan Vorpsi, pse të mos shkruajë dhe Yllka :)... do më vrasë Tena po erdhi këtej :P )
  Mirë që pata durim që të shkoja deri në fund :)

  ReplyDelete
 2. Pergezime per durimin :)
  Italishtja nuk e mora vesh nga me erdhi, vetembrojtje ndoshta sepse disa gjera nuk thuhen "troc".

  PS: Sa 100 e kusur gabime gjete ?
  pps: Tena eshte me pushime moe nga :)
  ppps: Kujt i shan tentativat ti :PP

  ReplyDelete
 3. hahaha edrus, te marrte e mira te marrte, i je qepur vorpsit dhe se leshon pre kiamet:))

  ReplyDelete
 4. infammitta(infamità), attraire(attirare??), steste(stesse),etj etj.
  Në fillim syri vazhdonte të 'pranonte' gabimet (të kujtohet artikulli që shkruaje para ca kohesh... mjaft që të jetë gërma e parë dhe e fundit në vënd dhe syri 'korigjon automatikisht' gabimet), kjo deri sa arrita tek :manchanzza di lugno. Non ti piacono le alte voci della gioventu... s'arrihej që të kuptohej më (e vetmja gjë që kuptohej, ishte se që shkruajtur me 'mentalitet' shqiptar ;)

  ReplyDelete
 5. Korrigjimet qendrojne.

  Nuk e di nese duket por eshte post pa kategori dmth i nisur me mail dmth i pa "korrektuar" fare.
  Psh nuk me kujtohej folja per atraksion ndaj u be attraire.

  Dija c'doja te thosha, cuditerisht gjuha qe doja ta thosha ishte italishtja (qe shoqja nuk e kupton) nderkohe qe fjalet rrodhen per momentin e ne ate "rrjedhe" nuk qe e qarte nese fjalet apo kuptimi ekzistonin ne italisht apo jo.

  Mungesa e "qetesise" dhe zhurmat e "cupelinave" jane koncepte qe i perdor ajo. Te pallogjikshem per situaten.

  ReplyDelete
 6. Elais dhe une paskemi te njejtin nivel te italishtes se une i kuptova te tera. Plas po deshe, Edrus! :P :)

  Ah kjo fjala "troç" na e plasi shpirtin! Eshte shume e veshtire t'i thuash nje miku çfare mendon pa e lenduar. Zgjedhjet qe secili ben ne jete jane tek e fundit personale, dhe gjeja me e mire qe mund te bej per nje mik eshte ta degjoj. Cfare me mban me miqte nuk eshte menyra e jetes qe bejne se sa lloji i mardhenies, feeling, qe kam me ta. E zgjata ca, Elais.
  Te pershendes!

  ReplyDelete
 7. Njeri i vetmuar me ngjan kjo shoqja. Keshtu...nga shkrimi. Nuk do te doja te arrija ne njefare moshe dhe te zgjohesha nje dite te bukur ne kete situate.

  Per ty pastaj, qe je typycal libra, me duket si e pamundur qe jeni shoqe (nga shkrimi them ,e?)
  Po mbase po ia fus kot...

  Te pershendes!

  ReplyDelete
 8. Detta förtjänar att beklagas :(

  ReplyDelete
 9. akullnaja,elais: ditto:) dhe une te njejtin nivel:)

  ReplyDelete
 10. goca ne ate grup futem dhe une, edhe pse do me pelqente ta shkruaja me mire te shkreten talishte:))

  ReplyDelete
 11. @Akull: Nuk e zgjate fare lal. Miqesia qendron. Megjithate "a volte" disa gjera nuk i kuptojme. ;)

  @Strangeman: Si typical libra une e kerkoj balancen (dmth nuk e zoteroj ate). Shoqja nuk vuan ne fakt sepse i ka te plotesuara kushtet dhe doemos vetekenaqet. Nderkohe mua si vrojtuese me duket cudi sesi partneret e pranojne ate situate.

  @ E.T. Mireseuriktheve njehere! Sa per ngushellime ata jane "te zotet e vetes" s'meritojne ngushellim.

  @ Eni: Si kuptohemi ne :))

  @ Belle: Me pak kohe ne dispozicion dhe nje program te pershtatshem korrekture nuk eshte problem ;)

  ReplyDelete
 12. Me nxit diskutimin kjo tema qe ke hapur, elais.
  Shoqen nuk e njoh, prandaj po e pergjithesoj problemin:

  A mendon se njeriu eshte i lumtur ne nje situate te tille? Dmth, une, sikrse dhe ti, besoj, lumturine e shoh si ekuliber faktoresh (dhe personash te perfshire). Situata qe ti pershkruan nuk me duket fare e ekuilibruar. Ndaj dhe jam i prirur te mendoj qe assesi "shoqja" eshte e kenaqur. Mendimi im.

  ReplyDelete
 13. Nuk njoh italisht(fatkeqësisht) kështuqë, mund të pohoj pa...frikë gjithçka më kërkohet! :)

  ReplyDelete
 14. me falni qe po nderhyj :P po mire aman, une kam nje zakon te keq qe filloj e shkruj gjate... dhe ec e merru me korrigjime masanaj :P:P
  per me shume tastiera e pc tim nuk i ka shkronjat taliane :P:P

  Tani kam gjet rehat, perdor nje klient emaili qe mi korrigjon vete...

  ReplyDelete
 15. Po ti, keshtu pergjysem, do i lesh nderhyrjet ?
  Cilin klient e-maili ?

  ReplyDelete
 16. Strangeman: Njeriu mund te jete i kenaqur me shume gjera qe njerezve te tjere u duken te cuditshme. Ne rastin ne fjale ajo ka gjithcka qe deshiron madje edhe me shume se kaq.
  Kjo nuk do te thote mua te mos me duket e cuditshme situata sepse nuk e shoh dot veten ne vendin e saj. Kjo jo per mungese mundesish por se per mua nje situate e tille do te ishte tradheti dhe keqperdorim i besimit ndaj dy personave te tjere pervec ndaj vetes.
  Thjesht pune parimesh dhe kendveshtrimi te jetes.

  @N.Ago: Sa i mire qe je qe me mban anen :D

  ReplyDelete