You are exactly where you need to be, You are not missing out, falling behind, doing it wrong, not trying hard enough. Whatever opinions you may have about it, however imperfect. THIS IS YOURS WHERE YOU ARE RIGHT NOW IS P E R F E C T !

25 July 2007

RA and other addictions

Per me teper rreth varesise ndaj leximit shiko Bletebzz

Dymbedhjete hapat e meposhteme perbejne planin e rehabilitimit ndaj leximeve te teperta, te domosdoshme, te pakontrollueshme qe na pushtojne pa na lene te merremi me cikerrima te tjera jetesore si pershembull puna. :


 1. Ne kemi pranuar se jemi te pafuqishem perpara fjales se shkruar- dhe jeta jone eshte e paadministrueshme.
 2. Ne besojme se nje fuqi me e madhe sesa ajo qe zoterojme do te mund te na riktheje ne vete.
 3. Vendosem t'ja nenshtrojme deshirat dhe jetet tona perkujdesjes se zotit "fjale" ashtu sic e kuptuam pushtetin e tij.
 4. Beme nje inventar moral dhe te patrembur te vetevetes.
 5. Pranuam para zotit, vetes dhe njerezve te tjere natyren e vertete te gabimeve tona.
 6. U treguam te gatshem t'i lejonim zotit te na i largonte keto huqe te karakterit.
 7. I kerkuam te na largoje driteshkurtesine qe na karakterizon.
 8. Beme nje liste te te gjithe njerezve qe i kishim neglizhuar dhe u perpoqem t'u rikthenim besimin tek fjala e shkruar.
 9. I ndihmuam keta njerez sa here patem mundesi.
 10. Pranuam pa kundershtuar sa here patem gabime ne ate qe beme.
 11. Nepermjet lutjeve dhe leximeve u perpoqem te rilidhim kontaktin me fjalen e shkruar.
 12. Ndergjegjesimi shpirteror qe pasoi keto hapa qe nderrmorem, na ndihmoi t'u ndricojme rrugen njerezve te tjere qe perballen me te njejten dileme.
Pasi ta keni lexuar, adaptuar, perdorur, perhapur kete plan mund ta komentoni ate ;)

Bewareof the hidden meaning: Written words will overpower all, and you will covet them eternally.

7 comments:

 1. I can't do this plan, it relies too much on God. What about willpower lady...?:p
  Also, does blog reading count, because anyone who comments on here automatically fails.

  ReplyDelete
 2. Yeah the original 12-steps AA program relies mainly on god.

  But, as I have suggest god be the same as "the written word", this particular twelve steps program (if used well) provides for even more addiction ;)

  Blogs definitely count. An addict is not really an addict unless he/she reads "aty-ku e-dine te gjithe" *
  or across a neighbouring shoulder during the daily commuting trips**

  *= compare to Tena's note http://tenaneparis.canalblog.com/archives/2007/02/26/4146409.html#comments
  **= compare to Bletebzz's note http://bletebzz.wordpress.com/2007/07/23/ra-reading-anonymous/#comments http://bletebzz.wordpress.com/2007/02/ etc.

  ReplyDelete
 3. Jo,jo! Une e kam vendos, do ngelem drogaxhi!

  ReplyDelete
 4. mire thote Lily neve blogistat e hengrem:))

  strangy: :))

  ReplyDelete
 5. Hm!
  Të merresh me blogging seriozisht, ka gjasa se leximit i ke thënë...ik pirdhu(me kërkim falje).
  Kësisoj, këtu bëhet fjalë, jo për bloger të mirëfilltë.

  ReplyDelete
 6. i have no willpower, and god has a very special plan for me.
  (it probably involves million dollar lectures on how to quit your reading addiction. lol)
  i am all for the support group though. can I bring a book?

  ReplyDelete
 7. @ Strangeman: Edhe ti Brut :P

  @ Eni: Le te ngrene po ne po e bejme vere qe ta pish ne kupe leximin;)

  @ N.Ago: Amnisti ska. Ik lexo :D

  @ Blerta: Of course you can!
  ps: bring two ;)

  ReplyDelete