You are exactly where you need to be, You are not missing out, falling behind, doing it wrong, not trying hard enough. Whatever opinions you may have about it, however imperfect. THIS IS YOURS WHERE YOU ARE RIGHT NOW IS P E R F E C T !

23 September 2007

Kulture e pergjithshme: Topfreedom

Per kete levizje degjova per here te pare tek programi "Bullshit" i Penn&Teller.
M'u duk interesante po aq sa ironike dhe e pabesueshme. Nje nga organizatoret/aktivistet e levizjes, Elisabeth Book, ishte burgosur per mese 1,5 vjet. Ajo u denua per shkelje ligji nderkohe qe gjykata konstatoi se protesta eshte brenda te drejtes se shprehjes. Pra kur proteston mbrohesh nga "first ammendment" nderkohe qe per te njejten gje jashte "proteste" mund te gjobitesh apo dhe burgosesh.

http://en.wikipedia.org/wiki/Topfree

Konstatoj me keqardhje se "the bare facts" e wikipedias jane me pak interesante se "Bullshit" i Penn&Teller.

Ps: Mendimi im mbi temen. "Kur je ne Rome do besh si romaket".

2 comments:

 1. me thene te drejten, keto protestueset me bejne nje çik per te buzeqeshur dhe nga ana tjeter jam sh dakort me to se pse jo. Nderkohe konkluzionin tend nuk e kuptoj sh mire - Sipas vendit dhe kuvendi - do te thote qe ne Shq as qe mund te behet fjale nje dite te kesh mundesine sipas qejfit te zbulosh apo jo nje pjese te trupit ?

  ReplyDelete
 2. Tena pershendetje!
  Kjo puna e protestes ka shume aspekte. Ne njeren ane puritanizmi amerikan ku (te pakten sipas programit qe pashe) nenave me femije nuk u lejohet t'u japin gji femijeve ne ambjente publike si psh ToysRus sepse fyejne,demoralizojne dhe seksualizojne femijet e tjere rreth e rotull. Nje nga kundershtaret e fushates arriti deri atje sa te krahasonte dhenien gji ne publik femijes me mardheniet me minorene dhe perdhunimin.

  Nese ka nje lufte per te bere ne kete fushe eshte pikerisht ne kete pike, tek e drejta e nenes per te ushqyer femijen pa u stigmatizuar dhe paragjykuar.

  Topfreedom eshte paksa ne ekstremin tjeter. Levizja filloi sepse dikush pa qe ne nje Biktober fest disa femra ishin arestuar nga policia per "indecent exposure" (te qenit topless) nderkohe qe meshkujt reth tyre vazhdonin te ishin vetem me pantallona. Kjo "Pabarazi" indinjoi Elisabeth Book dhe shoqet e saj.

  Barazi "for the sake of argument" (ose shqip per hir te barazise) mua me duket injorance. Per sa kohe qe ligjet jane te tilla qe lejojne protesten e zhveshur por jo lakuriqesine, kjo proteste duhet perdorur per qellimin e duhur (nenat) dhe jo per jippo (ekzibicionizem e dokrra).

  PS: Ekspozimi apo jo ne Shqiperi eshte muhabet qe do te zgjidhet vetvetiu. Besoj se ne jemi me tolerante sec e njohim veten.

  ReplyDelete