You are exactly where you need to be, You are not missing out, falling behind, doing it wrong, not trying hard enough. Whatever opinions you may have about it, however imperfect. THIS IS YOURS WHERE YOU ARE RIGHT NOW IS P E R F E C T !

02 October 2007

Vjeshte

Sezonet e punes jane cuditerisht ne kundershtim me stinet e vitit.

Vjeshta (te pakten ne Suedi) eshte periudha kur kryhen te gjitha studimet, mbledhjet, iniciativat, reformat, ndryshimet, planet, bisedat vjetore, negociatat e rrogave, rinegociatat e marreveshjeve.
Ne vend qe te "mbillen" idete ne pranvere per t'u "korrur" ne vjeshte, behet gjithcka ne vjeshte, me mbjellje me korrje me analiza me plane me aktivitete "jashtepunesore", me afterworke dhe koncerte.

Fundi i vitit ka qyfyret e veta (qe ndoshta do te rrefehen kur t'i vije koha) nderkohe qe ne sezonet e pushimeve behet fjale vetem per "mbijetese" te atij "cerekut" te punonjesve qe pret pushimet ose qe sapo eshte kthyer nga pushimet ne favor dhe mungese te trecerekut tjeter te punonjesve (qe sipas rregullave marrin 5 jave te njepasnjeshme pushimi nga te cilat te pakten dy duhet te jene ne korrik).

5 comments:

 1. Une duhet patjeter te vizitoj nje vend skandinav. S'kam qene kurre. O Suedine, o Norvegjine, o te dyja. Ndoshta pushimin qe vjen.

  Pa lidhje me erdh ne mend kenga "Noerwegian wood".

  Sapere, ka dicka qetesuese ne tregimet e tua. Per te cilen kemi nevoje, te pakten ne te stressumit e Amerikes.

  Cheers!

  ReplyDelete
 2. Eh belle. Une do te deshiroja ta nderroja :)

  @Emigrant: Viziten ta keshilloj dhe une. Ja vlen jo per gje.
  Sa per qetesine e tregimeve...mesaduket percillet e kunderta e asaj qe ndihet nganjehere :)
  Mendo nje stine qe duhet te jete e frutshme por qe ne fakt i takon te jete aktive, pjellore dhe e frutshme njekohesisht. Shume gjera te saj dalin o shtatanike o te vonuara (korrjet e vjeshtes se shkuar si te thuash).

  I hear your stress loud and clear and echo it ;)

  @Et: he pra he, ai i ka fajet.

  ReplyDelete
 3. Vjeshta suedeze,fjordet e Norvegjise,"atje ne Hollande,ne vendin e ullinjeve/jetonte Keti/nje vajze shume e bukur...dhe cili nga vendet skadinave nnuk eshte per t'u pare,po ,mjerisht,"jam plak dhe jam shkaterrue/rruget e gjata s'jane per mue/

  ReplyDelete