You are exactly where you need to be, You are not missing out, falling behind, doing it wrong, not trying hard enough. Whatever opinions you may have about it, however imperfect. THIS IS YOURS WHERE YOU ARE RIGHT NOW IS P E R F E C T !

14 January 2008

Mhmm vjen era ma...


...shkull!
Qy qe titulli i nje artikulli qe lexova sot ne nje gazete (qe shpesh here dhe me plot te drejte quhet gojazi "pacavurja e mbremjes" ). I
deja e artikullit "Nese je femer dhe do te besh karriere mos perdor me parfume feminine apo me arome lulesh por nderroi per nje parfum qe vjen era mashkull". Ngritja ne karriere do te jete e padiskutuar.

Shkrimthi e ka orgjinen ne nje studim qe qenkish publikuar nder te tjera ne Financial Times.

Konkluzioni i pakontestueshem i studiuesve: "Arome burri" eshte sekreti i suksesit ne karriere! Nje tjeter studieues aromash e kunderrmimesh, Mats Olsson, qe merret me punime kerkimore prane universitetit te Uppsales, thote qe nuk eshte aspak i cuditur me rezultatet.

Ai madje e kondenson akoma dhe me teper idene e studimit: Nese vjen era burre te marrin per burre dhe dihet qe burrat e kane me te lehte ne tregun e punesimit.

C'te them?! Me pelqejne aromat e burrave. Myshqore. Sensuale. Macho. Tek burrat ama.
Me pelqen edhe te bej karriere. Ajo dreq karriere sjell me vete plot avantazhe (psh nese nuk e ben dot vete apo nuk ke kohe, delegojau vartesve detyren dhe lejoji vetes pak kohe te lire).

Dilema eshte se po te me duhej te parfumosesha me Old Spice apo Paco Rabanne do me vinte per te nxjerre zorret (minimalisht po them se ndoshta do me vinte t'ja hiqja vetes fare).

Megjithate...kompromisi duhet te ekzistoje. Edhe per mua. E gjeta!!!
Sukses me prit. Do vij se s'ben. Me ere neutrale, Unisex. ICBERG TWICE.
Vetem mos m'u fsheh sukses. Mos ik! Mos me ler!
Ps: Nese e lexuat gabim titullin e postit t'ju vije trup!
Doja t'ja vija titullin "era burre- era merudhi" po nuk qeshe fort e sigurte se do me kaptonit e nuk do ngaterroni me eren e percit te dhive a ku di une. Pastaj m'u kujtua fjala e shtrenje "mashkull". Ah shqipja e dashur ...eshte e gjere, e gjate, e bollshme, del e teperon edhe pse na mungon ndonjehere.

9 comments:

 1. Më shkrive, më shkrive! Rrofsh!
  :)

  ReplyDelete
 2. po une qe nuk i duroj me parfumet - si tja bej? (ha ha)

  ReplyDelete
 3. "Sukses me prit. Do vij se s'ben. Me ere neutrale, Unisex. ICBERG TWICE.
  Vetem mos m'u fsheh sukses. Mos ik! Mos me ler!"

  hahaha this is hilarious:))

  ReplyDelete
 4. @ Akullnaja: Gezohem, gezohem :)
  dhe gjithashtu edhe ty!

  @ Tetena: hmm hiqi vizen karrieres :P Ndoshta pa parfum eshte me afer suksesit te karrieres sesa me parfum grash.

  @ Belle: thanks hon. I thought so too :)

  ReplyDelete
 5. Elais, ai Paco qe ke vene atje eshte grash, edhe eshte cheap, ne aeroport ishte ulur nga 37 euro ne 19. E kam te sigurte se e bleva per ta bere dhurate, :D :D

  ReplyDelete
 6. Hmm. Ndoshta ke te drejte.
  U pa puna duhet te bej nje vrap pele deri ne aeroport :P

  ReplyDelete
 7. Hehehe, nuk ben pune me nje "vrap pele", per te ndenjur ne te njejten linje duhet "vrap pegasusi" se ishte ne Amsterdam Schiphol Airport :D :D

  ReplyDelete
 8. Hehe edhe une andej do i bie "albeit" jo per ne memedhe!

  ReplyDelete