You are exactly where you need to be, You are not missing out, falling behind, doing it wrong, not trying hard enough. Whatever opinions you may have about it, however imperfect. THIS IS YOURS WHERE YOU ARE RIGHT NOW IS P E R F E C T !

11 March 2008

No news...

Deviza "no news is good news" (pak a shume kur s'ka lajme eshte gjithcka ne rregull) eshte relativisht e vertete. Ndoshta sepse bazohet ne aksiomen tjeter me "lajme" qe thote "lajmet e mira perhapen me shpejtesine e eres" ose "bad news travel fast".

Mungesa e lajmeve apo te rejave shkaktohet zakonisht nga nje ose disa faktore si keto me poshte a) lajmet konsiderohen te parendesishme dhe ndaj te pavlefshme te ndahen apo t'u tregohen te tjereve
b) lajmsjellesi nuk e ndjen veten ne forme per te "lajmdhene"
c) indiference
d) pertim
e) mungese kohe
f) mungese disponimi (shendetesor, mendor etj)
g) jeta ka gjera me te rendesishme sesa lajmet

Kjo e fundit mund te kategorizohet si blasfemi per dike qe merret me thashetheme ose ndokend qe e jeton jeten duke vegjetuar vete dhe ripertypur lajmet mbi jeten e te tjereve.

Une per vete po zgjedh aresyet d dhe e per te sqaruar postimet e pakta dhe te vonuara te ketij viti. Aresyes d edhe mund t'i gjendet ilaci. Aresyes e per fat te keq nuk i shihet ndonje shprese zgjidhjeje para qershorit. Megjithate sic e thote dhe nje fjale e urte tjeter " I duruari i fituari" (fitimi eshte teorik dhe jo real ne kete rast).

Si per kompensim ja njady nga zhgarravinat e vjetra:

Dicka ('1995)
Ka ngelur dicka ne kujtime
me i forte se mendimi, se jeta
nje cast dashurie intime
pa fjale, pa maskime si rrjeta

Ka ngelur ne sy nje hije
e zbehte e murrme, nishan
Dita kur te lodhur me boten
per veten mbi boten qame.

Porta ('1994)
Ne porten e vjeter te vyrtytit
askush me nuk hyn
Drejt portes se strelashte te mekatit
capisim pa bere krim...

Aresyetim ('1996)
Te dashuroj sepse s'mund te te kem.
Te enderroj sepse s'mund te te kap.
Kur doren shtrij qe te te prek,
imazhi shkrihet n'ajer prape.

Nese nje cast serish ti ndalesh.
A rri me pret prape, si dikur.
Do t'iki une qe dashuria te mund te rroje.
Ndaj, mos eja kurre.

13 comments:

 1. Saper! I ke te bukura poezite!E c'te duhe lajmet apo per te na futur flamen si me ngjarjen e Farkes apo per ato dy femijet qe u dogjen se"mbeti ambulanca ne balte!".Te pergezoj per poezite qe,sado te shkurtera,por qene pikante.
  Perparim Hysi,11 mars 2008

  ReplyDelete
 2. Te dashuroj sepse s'mund te te kem.
  Te enderroj sepse s'mund te te kap.
  Kur doren shtrij qe te te prek,
  imazhi shkrihet n'ajer prape.
  ... Dy pika shiu ranë mbi qelq....
  E bukur kjo Elais.

  "Porta" ishte për tu vënë në kornizë... vetëm Oskar Wilde mund ti afrohet me aforizmat e tij :))))

  ReplyDelete
 3. Më bëjnë sytë mua apo, na ke përjashtuar të gjithëve nga ...Fronti Demokratik ti?

  ReplyDelete
 4. Më pëlqeu shumë "Porta"... pa krim...

  Dhe shkruj poezi se lajmet unë s'i tres fare... :D

  Përshëndetje shoqe!

  ReplyDelete
 5. Elais me ka ngel hatri keq :D
  Si mi me ke shajt lajmin dhe profesionin :D

  Nejse aty aty, edhe une e ve re qe ka i here ne te shpeshte nuk hyjme ne pune :D

  Sidoqofte vazhdo te shkruash ene lajme ene poezi, mos e vra mendjen per problemnet e stomakut te akllit :D

  ReplyDelete
 6. edhe mua "porta" me pelqeu me shume lal.bukur shtjellimi dhe argumentimi..
  shpresoj te mos na lesh fare fare thate deri ne qershor:)
  puç

  ReplyDelete
 7. Saper
  m'duket se te tane k'ta "mortali comuni"
  po dun me e hap at porte!

  edhe mua "porta" me goditi.

  pershendetje!!!

  ReplyDelete
 8. U t'morsha t'ligt daja tyna qi i ke ba letr dashnije dajs ti qysh m'96ten. Ene daja t'du shum. t'puc t'puc daja nime.

  ReplyDelete
 9. Te pershendes per "kritikat" ndaj lajmeve apo ndaj lajmit. U cmendem ne keto lajmet, na iku mendja fare, vertet na kane merzitur. renditmeni tek cilado nga aresyet qe ke rreshtuar ti, por ama vetem lajme nuk dua te degjoj.
  Poezite ishin vertet te bukura! Pergezime!

  ReplyDelete
 10. @ Perparim: Faleminderit!

  @ Edrus: E rrite shume pjacen me ate krahasimin ;)

  @ N.Ago: Joo une s'merrem me perjashtime. Me pranime edhe mundet :P

  @ Akull: Lajme te tipit "mir' si keni qen" e kisha une mi shoqe jo lajme lajme fare. Per poezite shyqyr qe ka ngel "karboni" qe te kopjoj ne blogger poezite e vjetra se rehatlliku i sotem asnje per gjysem vargu s'bo mo.

  @ Krasta: Une e bona si dhelpra pra se s'kisha lajme :D

  @ Selfmaderadio: Gezohem. I'll try!

  @ Eni: Do perpiqem lal. Aresyeja e eshte njecike kokeforte ... Hugs.

  @ Gomari Ateist: Pershendetje! Gezohem qe te pelyen vargjet e mia :)

  @ Daja: Ti p'e din er daj qi un t'duj fort.Qysh n'kohn e osmonit e t'gjermonit e der n'dit sotme une e kom thon ne prap do ta thom, ci cun si daja s'e bo mo nana. Qashtu. :)

  @ Emigrant: S'ka perse. :)

  @ Tropoja: Po te rendis tek aresyeja g :) Pershendetje e frymezim edhe ty!

  ReplyDelete
 11. Jam dakord me Edin, Porta eshte per ne kornize!

  Rrofsh e dashur se na kenaqe!

  Mbremje te qete ne Suedi!

  ReplyDelete