You are exactly where you need to be, You are not missing out, falling behind, doing it wrong, not trying hard enough. Whatever opinions you may have about it, however imperfect. THIS IS YOURS WHERE YOU ARE RIGHT NOW IS P E R F E C T !

25 May 2008

Dikur ne EUROVISIONIzraeli qe mori vendin e trete ne 1991 me kengen "Kan" kenduar nga grupi "Duo Datz".
Nje nga Eurovizionet qe eshte ndjekur me me vemendje ne Shqiperi dhe qe na eshte "ngulitur" ne koke. Nje nga aresyet. U mbajt ne Itali dhe u prezantua nga Gigliola Cinguetti dhe Toto Cutugno.

Dhe meqe jemi tek Gigliola, kush mund ta harroje tekstin dhe melodine e embel te "Non ho l'eta"

13 comments:

 1. ndersa mua me pelqente dhe kenga "bandido" e azucar moreno..kenga "kan" ishte shume e bukur vertet! eh iken ato kohe;)

  ReplyDelete
 2. UUU bandido e kisha harruar.
  Kan po e kerkoja prej kohesh po kisha veshtiresi te kujtoja vitin kur ishte prezantuar...

  ReplyDelete
 3. Elais RRROFSHHHHHHH se më kënaqeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee!
  Ka qënë kënga që kam fërshëllyer që sa u zgjova të nesërmen :)... ka qënë kënga që më bëri të filloja të kapja një kitarë me dorëëëë... ka qënë kënga që sa herë e dëgjoj më bën të ndihem MIRË :).

  Po ju nuk e mbani mënd Julia-n???

  Meqë më kënaqe po të sjell tekstin e "non ho l'eta" :)

  Non ho l'età,
  non ho l'età per amarti
  Non ho l'età
  per uscire sola con te
  E non avrei,
  non avrei nulla di dirti
  perchè tu sai molte più cose di me

  Lascia ch'io viva
  un amore romantico
  nell'attesa
  che venga quel giorno
  ma ora no
  Non ho l'età,
  non ho l'età per amarti,
  non ho l'età
  per uscire sola con te.
  Se tu vorrai,
  se tu vorrai aspettarmi
  quel giorno avrai tutto il mio amore per te

  Lascia ch'io viva
  un amore romantico
  nell'attesa che venga quel giorno
  ma ora no

  ReplyDelete
 4. Uh rrofsh, ç'na kujtove... Ajo skena më qe ngulitur në mendje atëhere, shumë përrallore, ai çifti shumë i çuditshëm më dukej, fjalët e këngës s'i kuptoja po i kisha mësuar përmendësh. Ky festivali më dukej sikur bëhej në kozmos diku... Imagjinatë fëmije 6 vjeç....

  ReplyDelete
 5. @ Edrus: Non ho l'eta e ka ime me ne nje kasete dhe e kam degjuar shpejt. Po s'e kendoj dot dreqin. me te fershellyer ama :))))
  Rrofsh per textin.

  @ Ravintsara: Ne kosmos vertet se e shihnim bardhe e zi dhe linim mendjen. Pa le po ta kishim pare me ngjyra ;)

  ReplyDelete
 6. Une kengen e kisha harruar, por veshjen e saj, jo. Me kishte hipnotizuar qe ne momentin e pare ai lloj fustani, qe nuk e di pse me kujton veshje popullore te stilizuara te veriut (?).

  ReplyDelete
 7. Kam vene re se veshjet popullore (jo vetem tonat por dhe te kombeve te tjera) kan shume ngjashmeri.
  Ndoshta fustani i kengetares se Duo Datz eshte frymezuar nga veshje popullore...

  ReplyDelete
 8. Me duket se ai festival i atij viti ka qene i pari qe eshte transmetuar ne shqiperi ne mos iu gabofshe.çifti izraelit pat fituar vendin e trete,franca te dytin dhe suedia-Carola vendin e pare.


  gjithesesi Duo Datz dhe kenga e tyre do mbetet nje nga ato hit-e qe eurovizioni ka nxjerre per te nbetur ne kohe.sepse tashme esyhte ti besh ***

  Pershendetje ELAIS

  ReplyDelete
 9. Pershendetje Kapiten!
  Nuk e mbaj mend nese TVSH e ka transmetuar Eurovizionin e atij viti. Ishte pikerisht fakti qe Carola fitoi vendin e pare (me pike te barabarta me vendin e dyte, Aminen-FR, por me shume vota 10-pikeshe) qe me beri te rikujtoja Kan. Sic e mbaja mend une ata zune vendin e dyte (gje qe eshte pjeserisht e vertete). Kjo shkaktoi dhe vonesen time per t'i gjetur sepse i kerkoja sipas renditjes ne Eurovizion dhe jo sipas vitit te kenges.

  ReplyDelete
 10. flm per prurjen, ne ato kohe kam qene i vogel dhe ne vendlindjen time kapte vetem njefare PTK, Tv i Beogradit qe e shihnim fshehurazi...pershendetje!

  ReplyDelete
 11. @ tropoja: pershendetje!
  PTK hmm ...u dashkan prure postime mbi serialin "Twin peaks" ose Lepa Brenen :)

  ReplyDelete
 12. Ç'zë magjik!
  Të lumshin duart, "Elais"!

  ReplyDelete
 13. Rrofsh e dashur! Ky eurovizion ka qene vertet shume i vecante, dhe ky cift me kengen dhe veshjen e tyre nuk harrohet lehte.

  Flm per prurjen!

  ReplyDelete