You are exactly where you need to be, You are not missing out, falling behind, doing it wrong, not trying hard enough. Whatever opinions you may have about it, however imperfect. THIS IS YOURS WHERE YOU ARE RIGHT NOW IS P E R F E C T !

17 June 2008

Batuta

 • Zari u hodh, tha kuzhinjeri per buljonin.
 • Pa te shohim, i tha qorri shurdhit kur kembaci do i hypte bicikletes.
 • Te te duash ty eshte si te hash supe me pirun - i tha djalka vajzes.- Nuk ngopesh kurre.
 • Si thua- tha bujku. Thoj thoj- tha thiu.
 • T'ja rras- tha grenza- dhe ja rrasi vrapit.
 • Numrat e rrumbullaket jane te bukur- tha matematikani - dhe zhvendosi presjen dhjetore.
 • M'vikan duresh- tha hajduti kur i vune prangat.
 • Kush rron pi caj- tha kinezi.
 • Ca tha harxhi i Sallates kur hape deren e frigoriferit? "Close the door. I'm dressing".
 • Vrasesi qe po elektrifikohej. Mos, po me ngrihet tensioni!

7 comments:

 1. Batuta e trete qe shume e forte!
  Me te tjera,ne kuzhinen e batutave
  Perparim Hysi,17 qershor 2008

  ReplyDelete
 2. Elais, batuta e dytë më kujtoi një përrallë shqiptare ose jo (nuk e di burimin, por ka qënë në një libër me përralla të botuar në shqip) ku një personi i kërkohet të tregojë një histori vetëm me gënjeshtra. Ndoshta ai ishte vëllai i tretë (ose qerosi), që zakonisht ishte më i zgjuari i tre vëllezërve. Sidoqoftë historia që tregon ka plot momente të tilla si: gjeta tre shtëpi, dy ishin të rrënuara, të tretës i kishte rënë çatia brenda. Hyra tek kjo e treta. Aty gjeta tre plaka, dy qorre dhe një pa sy. Pyeta këtë të fundit ku mund të gjeja një tigan. Ajo më tregoi ku ndodheshin tre tiganë, dy të prishur e një pa fund. Etj, etj. Vetëm nuk më kujtohet nëse përralla ka qënë pjesë e "Tregimeve të moçme shqiptare" të Kutelit, apo në ndonjë libër tjetër. Ka qënë përrallë shumë e bukur.

  A i kujtohet kujt?

  ReplyDelete
 3. @ Papi: Pershendetje! Keto ishin perpjekje per shqiperim te ca batutave tipike suedeze. Ca dolen ok, ca jo dhe aq. me kismet me mire heres tjeter :)

  @ E paditur: Me ngjan me shume me 1001 net po u be vite qe e kam lexuar ndaj nuk te them dot.
  nderkohe qe liber me peralla shqiptare qe me kujtohet (jo te Kutelit) kishte kapak bojeqielli te hapur dhe pervec perallave kishte dhe gjeagjeza, e fjale te urta (me duket se ne fakt memoria sikur me ka lene ca).

  Ndoshta ndonje tjeter nga vizitoret e blogut e kujton me mire perallen qe permende ti.

  ReplyDelete
 4. Elais me ke mbyt fare me te tera..po ajo me pirunin qe ulerime :))rrofsh

  ReplyDelete
 5. hahahha shume te bukura. Do te vinte keq sikur ti dergoja ate me pirun nje shokut tim?

  ps: sa per perrallen qe behej fjale e kam degjuar dhe une se ma ka pas perserit xhaxhi dikur nate per nate.

  ReplyDelete
 6. Aspak :)
  Perdore si te te doje e bardha zemer.

  ReplyDelete