You are exactly where you need to be, You are not missing out, falling behind, doing it wrong, not trying hard enough. Whatever opinions you may have about it, however imperfect. THIS IS YOURS WHERE YOU ARE RIGHT NOW IS P E R F E C T !

08 June 2008

Lennon- A working Class Hero

Ok, e di qe e kam teperuar me keto pasazhet muzikore por dini qe po i perdor ne vend te justifikimeve te llojit "nuk di per se te shkruaj" qe nuk jane aspak te vertete. Thjesht nuk zgjedh dot per cfare te shkruaj me pare dhe duke qene fundjave preferoj te pushoj, lexoj, e te merrem me gjera te tjera (lexo me prioritare per mua).As soon as you're born they make you feel small
By giving you no time instead of it all
Till the pain is so big you feel nothing at all

A working class hero is something to be
A working class hero is something to be

They hurt you at home and they hit you at school
They hate you if you're clever and they despise a fool
Till you're so fucking crazy you can't follow their rules

A working class hero is something to be
A working class hero is something to be

When they've tortured and scared you for twenty odd years
Then they expect you to pick a career
When you can't really function you're so full of fear

A working class hero is something to be
A working class hero is something to be

Keep you doped with religion and sex and TV
And you think you're so clever and class less and free
But you're still fucking peasants as far as I can see

A working class hero is something to be
A working class hero is something to be

There's room at the top they are telling you still
But first you must learn how to smile as you kill
If you want to be like the folks on the hill

A working class hero is something to be
A working class hero is something to be

If you want to be a hero well just follow me
If you want to be a hero well just follow me

12 comments:

 1. ....shif, edhe mund te genjesh ndonjehere mbi frymezimin dhe motivacjonet qe te shtyn te vesh 7 kenge rradhaz :D ....

  te pershnes :D

  ReplyDelete
 2. S'di te genjej ;)
  ne fakt me mire nje kenge se mendime gjysmake apo jo :)

  ReplyDelete
 3. samire me vjen qe po kaloke nje kohe te mire dhe te paqshme.jam e sigurte qe do na bombardosh me gjera te bukura pas ketij ushqimi shpirteror:)

  ReplyDelete
 4. kenge shume e lezetshme kjo. dhe profetike, ndoshta. lenon nuk besonte shume tek palacot e revolucionit, tek liderat si vetja e tij, dhe ndoshta mendonte qe heronjte e vertete jane punetoret.

  ReplyDelete
 5. mire aty! ja kshu ka lezet, me kalibra te rende!

  te heq kapelen per ket!

  ps. ka dhe nje numer pak te vleresuar ky; quhet "nobody told me". per mua nje kryeveper e xh.l.

  ReplyDelete
 6. Yllo, me mire me muzike sesa me heshtje fare. Keshtu te pakten e dime qe po noton neper ujerat e blogut :)

  Flm per videon. Te uroj nje jave te mbare, hugs!

  ReplyDelete
 7. As moe vrit.Me mire muzike se mendime gjysmake!!!


  Dhe Cfare muzike!
  Te Kalibrit te rende thote Emigrant.

  ...dhe profetike thote Darien.


  pershendetje Elais.

  vec mos ver ndonje kenge te Antique
  se do me vdesesh fare

  ReplyDelete
 8. @ Eni: Fundjava qe vertet e kendshme.
  @ Darien: Le te shpresojme qe e mendonte vertete ashtu. Mendoj ama se "Punetoresia" eshte zhvendosur pak ne kohet qe jetojme.
  @ Emigrant: YEPP "nobody told me" eshte klase me vete.
  @ Belle: Ashtu mendova dhe une. Hugs hon :)
  @ Kapiten: Shh se po degjoj kenget e fundit te Helena Paparizut dhe rrezik do bej nje post te ri per te ;)

  ReplyDelete
 9. Epo mire.Mjaft mos te jete "My number one"
  sepse e kam degjuar per 4 muaj rrjesht sa mu be halucinacion.mengjes dreke darke.mesnate
  cdo ore te dites.
  "You're my lover.undercover..."

  kij meshire :):):)

  po gjete "Let's get wild" ajo kenge eshte e bukur.ne mos u gabofsha kompozitori dhe autori i tekstit jene suedeze.edhe kjo ka qene nje nga kenget qe HElena Paparizou i paraqiti auditorit grek qe te zgjidhnin per ne eurovizion.

  ReplyDelete
 10. This comment has been removed by the author.

  ReplyDelete
 11. OH JO, sbesoj se punetoret kane ndryshuar. jane te tjeret qe jane spostuar.

  sidoqofte g-d eshte kenga ime e preferuar nga lennon

  ReplyDelete
 12. Nuk jam dakort Darien.
  Ndoshta eshte ndryshe ne vende te ndryshme. Ketu tek une punetoret e metalurgjikut, minatoret etj paguhen shume mire dhe kane te ardhura te njejta per te mos thene me te mira se shume "intelektuale" (nese intelektualet quajme te diplomuarit). Gjithashtu punetoret i kane me pak borxhe shtetit (sepse nuk kane marre huara per te studiuar)

  Elektricisti, marrangozi, e punetoret e tjere jane shnderruar ne punedhenes vetjake dhe nuk mund te them qe sforcimi i tyre tanime eshte i njejte me "working class" te viteve me pare.

  Nje pjese e jakave te bardha nderkohe jane ndervarur kaq shume "fabrikave" te sotme kompjuterike sa oraret e fillimit dhe mbarimit te punes nuk gjenden dot. Per momentin me mungon deshira,si dhe kam harruar pjese te dijeve te domosdoshme per te shpjeguar me ne detaj zhvendosjen e nivelit te "working class".

  Pershendetje!

  ReplyDelete