You are exactly where you need to be, You are not missing out, falling behind, doing it wrong, not trying hard enough. Whatever opinions you may have about it, however imperfect. THIS IS YOURS WHERE YOU ARE RIGHT NOW IS P E R F E C T !

03 July 2008

Shkence ?!


Sipas nje "artikulli" (nuk e meriton te quhet i tille) qe sapo lexova, shkencetaret kane konstatuar se:
" Ti nuk je pertac. Fajin e ka biologjia!"

Kuptohet me nje rubrike te tille qe te therret ne emer, nje pertace e llojit "pse te besh sot dicka qe mund ta lesh per neser" si une nuk do te rezistonte dot. E lexova. E zbertheva. E solla.

Pyetja e pare: Je gati per t'u stervitur dhe megjithate lloc para TV-se?
Pergjigja: Tani shkencetaret e kane gjetur shkakun. Ti nuk je pertace, fajin e ka truri.

Pyetja retorike: Meqe shkencetaret e gjeten shkakun, te vazhdoj te lloc une? Pyetja jo retorike: Po ju sikur thate biologjia. Pse gjithe biologjia tru eshte ?

Argumenti i pare: Eshte fakt i mirenjohur qe stervitja sjell nje ndjenje vetekenaqesie. Pyetja e dyte (retorike): Perse atehere eshte kaq e veshtire te ngrihesh e te vesh per stervitje dhe kur e di qe stervitja te pelqen e te ben mire ?

Nuk po pyes me mire ku e kane gjetur keta shkencetare dhe gazetare definicionin e fjales "vetekenaqesi" se do lloc ne ndonje diskutim anesor- me interesant- dhe ... Po te pyes me mire ku e dine keta qe lexuesit i pelqen stervitja? Mua per vete nuk me pelqen. E keqe e domosdoshme deri ne nje fare mase, po per te pelqyer hic. Ndonje torte, a bakllava, a ndonje fustan, a ndonje pale scarpina dhe me pelqejne. Stervitja. Ncuq!)

Studiuesit kane konstatuar qe fajin e ka truri. Truri mendon per fitime afatshkurtra dhe sheh vetem sforcimin e menjehereshem qe shoqeron stervitjen, ndaj dhe perpiqet te te mbushi mendjen te rrish ne shtepi.

(Studiuesit- me duket se kjo fjala nuk e ka prejardhjen nga studim por studio, se vetem neper studio mund t'i fanepset nje studiuesi nje ide kaq e fandaksur researchi qe rezulton ne nje artikull populist ne nje gazete akoma me ...lere se e di qe e lexoj dhe une. Po mbrohem me argumentin qe e lexoj me sy kritik. Formulimi "truri perpiqet te te mbushi mendjen" besoj se nuk do shpjegim ne ignoramusin e vet. Truri- jashte teje- perpiqet te te mbushi mendjen- qe ndodhet brenda teje- per fitime afatgjata. Jo po per marveshje bi- e multilaterale me emben, syrin, doren... preshin.)

Efektet pozitive te aktivitetit fizik vihen re ne perspektive. Ato jane afatgjata dhe jo te menjehershme.

(Pyetja e harruar rivjen natyrshem. O shkencetaret e ...po definicionin e "aktivitetit fizik" me perjashtime ku e keni psonisur?)

Evito llocjen ne divan para TV-se duke u stervitur direkt para ose pas pune. Ne kete menyre eviton te argumentosh me veten dhe t'i mbushesh mendjen.

(Cfare llogjike gjeniale- dreq, desh shkrova gjenitale. Pa ta mendoj njehere sa pa filluar te argumentoj me trurin se do e kem veshtire t'i mbush mendjen. Direkt para pune, hmm po te fjeturen, te ngrenen, te... kur do i bej? Direkt pas pune- Jo po thuaj vdis me mire se pa buke qe pa buke je se orari u be me i zgjatur se c'qe parashikuar. Dhe meqe jemi tek mbushja e mendjes, si e shpjegon biologjia qe nuk eshte asnjehere e veshtire t'i mbush mendjen trurit qe te punoje jashte orarit per projekte afatgjata qe nuk sjellin vetkenaqesi imediate- ne fakt nganjehere nuk sjellin fare vetekenaqesi).

PS:Per ata qe s'e kuptuan teksti me BOLD eshte i imi. Ai PA BOLD u citua.

PPS: Shkencetaret nuk thone asgje per llocjen para kompjuterit, apo gotes se veres pas buke apo llocjen ne telefonata te gjata. Shkurt asnje llocje tjeter pervec asaj ne divan para TV-se nuk eshte "research"-ur ende.


6 comments:

 1. jam dakort me chkencetaret.
  truri eshte organi me gomar qe ka njeriu.
  nuk ben asgje. rri kot rastesisht ne maje te trupit pa bere gje.
  punojne kembet, duart punojne, ...dhe "ato" punojne, dhe ai i kaperdisur, as mish as muskul,perfiton qe se sheh njeri, dhe vetem ankohet, uh ç'u lodha,bej pune me tru une, mendoj, thua se vetem ai..
  duart , kembet dhe "ato" nuk mendojne valle, kaq budallaqe te jene ?

  ReplyDelete
 2. @ E.t: "ato" = veglat :P:D
  He pra he. Po ndjenjat ku jane. Se truri nuk i do as ato.

  @ Eni: :)

  ReplyDelete
 3. po pra po Elais,
  prit kur ti nxjerrin ndonji dit pa sy te verbera,qorre, nuk dine nga shkojne,hallakaten kot masi koti rrugeve e shyqyr qi vjen nata e kthehen pasi e din qi do i kontrollojme...

  ReplyDelete
 4. Çfarë shkencëtarësh koti! :P
  Po shkoj në sallon të dembelosem e po më thirrën të çohem, do ti drejtoj tek truri.:D

  ReplyDelete