You are exactly where you need to be, You are not missing out, falling behind, doing it wrong, not trying hard enough. Whatever opinions you may have about it, however imperfect. THIS IS YOURS WHERE YOU ARE RIGHT NOW IS P E R F E C T !

30 September 2008

Rremuja e perkryer...

Pothuaj te gjithe ata qe njoh deshirojne rregull dhe perpiqen te evitojne kaosin. Te edukuar me idene se rregulli dhe pastertia te ben me efektiv, me te sukseshem, tregon nivelin e duhur te respektit ndaj te tjereve etj etj i japim vetes me se nje here ndjenja negative e stresuese sepse nuk mundem, nuk na premtoi koha apo nuk ja dolem mbane te arrinim idealin e rregullit qe do te na kishte sjelle arritjen e idealit te ...

Per fatin tone te mire po te lexojme "A perfect Mess" te Eric Abrahamsson dhe David H Freedman, rremuja na ben me mire se rregulli. Per te parafrazuar Ainshtajnin "Nese nje tavoline e rremujshme reflekton nje mendjeje te rremujshme, cfare domethenie ka nje tavoline e zbrazet?"

Nuk do vazhdoj tu them me shume per librin por do t'ju sugjeroj kete faqe ne anglisht:
http://www.aperfectmess.com/index.html

Dhe tani po ju le sepse me duhet te konstatoj nivelin e rremujes qe me rrethon...dhe te ndihem mire :)

5 comments:

 1. mua nuk më bezdis rrëmuja, por zhuli. çfarë rekomandoni doktor?:)

  ReplyDelete
 2. Une do rekomandoja pastruese.
  (Jam borgjezuar teper, te pakten teorikisht, me keto keshilla qe jap :D )

  Doktoret/autore te librit mjaftohen me konstatimin "Our society has become somewhat germaphobic." per ta zhvleresuar cdo shqetesim qe ka te beje me zhulin.

  Per me teper http://www.aperfectmess.com/messy_homes.html

  ReplyDelete
 3. e mirë, është nga herët e para që ndjehem krejtësisht pjesë e shoqërisë, kështu që nuk po shqetësohem. apo është për t'u shqetësuar?:)
  MTV!

  ReplyDelete
 4. patjeter qe rremuja duhet disa here.çdo gje e rregullt dhe simetrike behet shume e merzitshme.
  cool post

  ReplyDelete
 5. Pikerisht. Simetrike e merzitshme dhe bosh...

  ReplyDelete