You are exactly where you need to be, You are not missing out, falling behind, doing it wrong, not trying hard enough. Whatever opinions you may have about it, however imperfect. THIS IS YOURS WHERE YOU ARE RIGHT NOW IS P E R F E C T !

09 October 2008

Pse muzike nga Wendy McNeill ne postin paraardhes

Heren e fundit qe shkrova ne blog e kalova lehtshem duke vene linkun e nje videoje. kete e bera sepse nuk e ndieja veten te afte te "raportoja" per koncertin nje oresh qe pashe te premten e shkuar.

Behej fjale per nje iniciative te shtepise se kultures (E quajne vertet shtepia e kultures).
Per nje cmim shume te pranueshem (madje te ulet) mund te shohesh nje koncert nje oresh gjate orarit te drekes ne te njejten kohe qe shijon dreken ne nje nga sallat e shfaqjeve te shtepise se kultures. Salla eshte kompletuar me tryeza ngrenie dhe stola ne vend te karrigeve te auditorit qe zhvendosen automatikisht. Menyja eshte zakonisht ne forme bufeje (ha sa te ngopesh) me disa sallata, patate te pjekura ne furre, oriz, makarona dhe mish ose peshk.Dreka pasohet nga kafe dhe embelsire (of course). Ideja eshte qe gjate drekes te jepet mundesia te njihesh me nje forme te re shprehjeje (muzikore kryesisht) dhe te zgjerosh horizontin duke u prezantuar shkurt me dicka te cilen ne nje rast tjeter nuk do ta kishe shijuar.

Artistet zakonisht japin edhe dy ose me shume koncerte te gjata po ate dite ose javet ne vazhdim dhe perfitojne nga dreka per te promovuar materialin e zotesine e tyre.
Te premten e kaluar ishte radha e Wendy McNeill. Nje kanadeze qe jeton ne Suedi, Wendy ajo percjell nje ndjesi vetmie teatrore me muziken e saj. Si nje rrefimtare perrallash ajo pershkruan kafshe e njerez surreale dhe ngjarje e ndjesi reale. Muzika eshte dramatike dhe melankolike. Perdorimi i fizarmonikes qe ne e shoqerojme me se shumti me festa dhe gezim e ben edhe me dramatike shfaqjen.

4 comments:

 1. Për shëndetje
  Po bëhem gjallë me këtë informacion të shkurtër enkas për ty në Luleå. Më 16 tetor në Luleå sic mund të kesh vrejtur fillon një festival, më i madh në Evropë, për minoritete.

  Ditën e shtunë në Luleå mbrrin edhe një grup muzikor arbëresh nga Italia. Grupi do të paraqitet me një këngë shqipe-arbëreshe. Mbase mund të keni dëshirë ti takoni. Ata do të jenë në hotelin Kualite në Luleå. Për më shumë mund të shikosh tek faqja e komunës së Luleos ose te http://www.sweblul.se

  Unë nuk posedoj ndonjë i-mejl tëndin ose numër telefoni ndaj kjo ishte mënyra e vetme për të informuar.

  ReplyDelete
 2. Harrova të them se festivali quhet Liet Lavlut".i-mejli im:shyqeri@yahoo.com
  Uroj të mbeteni e kënaqur dhe e gëzuar.

  ReplyDelete
 3. Faleminderit Shyqeri!!
  Kisha bere nder mend ta vizitoja aktivitetin sepse disa te njohurit e mij merren me mesimedhenie per grupe minoritare. Nuk e dija ama qe do te kishte vizitore arbereshe. Do te shkoj patjeter t'i shoh dhe po munda do te vendos nje post ne forum.

  ReplyDelete
 4. Shyqeri, per fat te keq nuk munda ta ndjek koncertin. Pjesa kur grupi arberesh do paraqiste kengen e tyre ishte pasdite vone ne nje kohe kur une isha e impenjuar me nje koncert tjeter:(

  ReplyDelete