You are exactly where you need to be, You are not missing out, falling behind, doing it wrong, not trying hard enough. Whatever opinions you may have about it, however imperfect. THIS IS YOURS WHERE YOU ARE RIGHT NOW IS P E R F E C T !

31 January 2007

Dikur ...zhgaravisja vargje...(4)

Kur te kthehem (28 tetor 1997)
Pak rroba do te marr me vete, me mjaftojne
-Do kem syte e tu, mallin tend, puthjet - per te veshur.

Pak libra do te marr me vete, me mjaftojne
-Do kem shpirtin tend, fjalet e tua, ndjenjat - per te lexuar.

Pak truk do te marr me vete, me mjafton
-Do kem gazin tim, dhimbjen tende, buzeqeshjet - per tu trukuar.

Nuk do te marr
-as krenari, as pompozitet, as mosperfillje - nuk me duhen.

Nuk do te marr
-as fjale, as fraza te gatshme, as kortezi e mirekuptim - nuk me duhen.

Kur te kthehem
-Do bie vetem ve(h)ten.

Por s'do ta kem te lehte!

6 comments:

 1. Na moj korbe!
  Leri librat dhe rrobat,se s'te hyjne ne pune,por po te duash qe kur te kthehesh te sjellesh vetem vetvehten(dhe jo ndonje 'bisht' nga mbrapa)merr prezer....... :P

  ReplyDelete
 2. edrus pse prish gojen o burre i dheut ?? Apo te ka rene ne koke ajo shishja qe na tregove nje jave te tere ne blog.

  ReplyDelete
 3. ishte thjesht nje shaka,te me falesh nqs e kam tepruar,sinqerisht nuk doja as qe te te fyeja dhe as te ulja vlerat e poezise.

  ReplyDelete
 4. Ok. S'ka problem. :)
  C'te them s'ta paskesha mesuar "gjuhen" e shakase akoma :(

  ReplyDelete
 5. mm me pelqen..e veçante si gjithnje...

  ReplyDelete