You are exactly where you need to be, You are not missing out, falling behind, doing it wrong, not trying hard enough. Whatever opinions you may have about it, however imperfect. THIS IS YOURS WHERE YOU ARE RIGHT NOW IS P E R F E C T !

22 February 2007

Syckat si ato te tuat....

Syte. Pasqyra e shpirtit. Sipas studimeve te bera dhe te raportuara nder te tjera ne gazeten METRO ekiziston njefare vertetesie ne kete thenie.
Disa studiues suedeze kane kontrolluar irisat e 428 veteve per te pare nese dallime ne to ndikojne ne personalitetin e njeriut. Syte e personave u fotografuan dhe "aplikantet" ju pergjigjen pyetjeve mbi personalitetin e tyre. Rezultatet e testit sugjerojne nje shkalle me te larte empatie dhe besimi ndaj te tjereve tek persona irisat e te cileve jane me te hapura (si ne foton ne te majte). Nje tjeter faktor qe u analizua ishte lartesia (gjeresia/trashesia ?!) e irisit.
Sipas testuesve njerezit me iris me te larte kishin tendenca te ishin me impulsive se te tjeret.
Gjithsesi studiuesit kane mbledhur mendjen dhe konstatojne se vetem vrojtimi apo dhe fotografimi i irisave nuk lejon "leximin" e personalitetit te personit.
Studime te meparshme kane konstatuar se ngjyra e syve ka njefare ndikimi ne personalitet.
Eshte arritur per shembull ne perfundimin se djemte me sy bojeqielli jane me te ndrojtur se te tjeret ne femijeri. Dallimi behej i paperfillshem ne moshat me te larta.

6 comments:

 1. halle halle kjo dynja,
  syri syrit nuk i ngja.:))

  ReplyDelete
 2. D.m.th ne sybardhet jemi futur ne studime, kam lexuar dikur qe ne bote nuk jane me shume se 69 milion dhe tjetra ne Kine nuk ka asnje Aziatik sybardhe..qesh. seriozishte kam.

  Te faleminderit per informacionin ,eshte shume interesant...pasi vetem tek syte nuk stabilizohet dote asnje ndikin qofte i mire apo i keq..
  Mondi

  ReplyDelete
 3. vertet shume i kendshem ky informacion Elais..flm..fundjave te kendshme..

  ReplyDelete
 4. nuk gjenden ne dunja.
  Lum ai qe i ka ...

  nuk me kujtohet pastaj. Kam njohur dike qe ishte i dashuruar pas syve dhe bukurise se tij !!
  Nderkohe kam zakon t'i shikoj njerzit ne sy.

  ReplyDelete
 5. edhe ne me sy bojkafe na paskan lene jashte. c'pret nga suedezet, s'kane gjet njeri atje me sy jo-blu qe te bejne studime

  ReplyDelete