You are exactly where you need to be, You are not missing out, falling behind, doing it wrong, not trying hard enough. Whatever opinions you may have about it, however imperfect. THIS IS YOURS WHERE YOU ARE RIGHT NOW IS P E R F E C T !

12 May 2007

Every man a Rembrant

"Paint by numbers" eshte nje fenomen i lindur rreth viteve 50 ne Amerike. Thuhet qe ideatori ishte Max. S. Klein.

Pikturash te njohura, u skicohen vetem konturet ne nje cohe kanavace. Siperfaqet midis kontureve permbajne numra te ndryshem. Cdo numer perkon me nje ngjyre ose kombim ngjyrash. Ne paketen e "paint by numbers" pervec skices se tablose gjendet nje penel si dhe nje sasi kutickash te vogela me boje vaji apo akrilike me ngjyrat e duhura per te kompletuar pikturen.

Detyra e bleresit eshte qe penelate pas penelate, te ri-krijoje pikturen, si nje puzzle (gjeagjeze) e madhe qe do durim dhe sigurisht edhe ca dedikim.

Durimi rezulton ne nje pikture si kjo. Bleresi/kompletuesi mundet fare mire te shkruaje firmen e vet ne fund sepse ishte ai/ajo qe i dha jete skices bardhe e zi. Paint by numbers jane padyshim dhurata te lezetshme per femije madje edhe per disa te rritur qe i intrigon arti i piktures por nuk do te guxonin ta provonin vete.

ps: Piktura ne foto nuk eshte e imja (nuk zoteroj nje set te tille te "Paint by numbers". Fotoja vjen nga HobbyMasters.

10 comments:

 1. a thua ben dhe te paaftet ne pikture si puna ime te pikturojne ky set? :))

  ReplyDelete
 2. Pa piken e dyshimit :)
  Vetem se do pak kohe dhe durim. Po te zgjedhesh nje motiv qe te pelqen (ka plot me natyre, me mace etj) eshte akoma me e thjeshte.

  ReplyDelete
 3. e njejta menyre perdoret dhe per te qendisur(ku shenohet modelli dhe menyra e kalimit te gjilperes, si dhe te jepet molineja :)

  Prandaj, mos kerkoni qe te beheni piktore, por filloni dhe beni pajen :P

  ReplyDelete
 4. Qendisjet i dime ne.
  Piktura duhej provuar.

  :D

  Pastaj ne kohen e sotme e rendesishme eshte te kesh kuleten tend me vete jo pajen ;)

  ReplyDelete
 5. po piktura jote elais ku eshte?

  ReplyDelete
 6. @edrus, pajen thote? mire qe ja mbake mend dhe emrin zotrote:))

  ReplyDelete
 7. @ Shqipo: Disa jane ne TR, disa i kam ketu. Ca "by numbers" ca jo.

  @ Belle: He pra foli. Do te na ktheje ne kohen e babaqemos Z te I me duket.

  ReplyDelete
 8. Mirë e ka EdRus!
  Mos bëni sikur s'kuptoni se, pa pajë, u la në baltë, ai i biri i botës!

  ReplyDelete
 9. Pika mendjes (tuaj) thuaj.
  Po pse o per pajen tone kishin ngelur ata.

  ReplyDelete
 10. Përveç dashurisë dhe përkushtimit, bukurisë dhe çiltërsisë, zgjuarsisë dhe romantizmit...

  ReplyDelete