You are exactly where you need to be, You are not missing out, falling behind, doing it wrong, not trying hard enough. Whatever opinions you may have about it, however imperfect. THIS IS YOURS WHERE YOU ARE RIGHT NOW IS P E R F E C T !

22 May 2007

Ushqime te rrezikshme

Sipas nje shkrimi alarmant qe lexova dje disa nga ushqimet me te cilet perballemi perdite neper dyqane jane teper rrezikshme. Ato bartin objekte te padeshirueshme qe nuk deklarohen ne etiketat e permbajtjes. Me saktesisht (sipas njoftimit) ne perberjen e tyre ka substanca qe ne normalisht nuk i quajme te ngrenshme ose i evitojme per aresye besimi apo aresye te tjera (psh veganet qe nuk hane prodhime peshku etj). Nder objektet e padeshirueshme permendeshin luspa peshku (jane perberes te xhelatines qe perdoret per te prodhuar pijen freskuese Fanta), qime floku (perberes i aminoacidit L-cysteine qe ,prdoret per t'u dhene veti shkriferimi dhe pjekje me te mire miellit te tortave apo kekeve te gatshem), kacabuj (ngjyra e kuqe e kamparit prodhohet nga guacka e tyre) etj.

Pyetja qe me lind natyrshem eshte:
Pse nuk shkruhet nje shkrim po kaq alarmant per ujin? Te gjithe e dime nga vjen uji. Nuk eshte i distiluar. Nuk eshte pa mbeturina flokesh, buburrecash, apo halash peshku. Eshte filtruar nder to. Eshte pasuruar nentoke nes guresh qe jane skelete te mbeturinave qindravjecare.
Pse jane kaq hipokrite gazetaret ???

9 comments:

 1. ça tmerri guacke kacabujsh:))
  me vjen mire qe nuk pi as fanta as kampari:)

  ReplyDelete
 2. ose ne qe tentojme drejt nje kontrolli te plote te asaj qe hame ?

  ReplyDelete
 3. @ Eni: Nuk pajtohem dot me komentin tend :( Pavaresisht se nuk preferoj as vete te pi fanta dhe Campari.

  Mendoj se nese luspat e peshkut shnderrohen ne xhelatine permes nje procesi kimik te kontrolluar neper laboratore, sallaterat jeshile apo domatet apo gjithcka tjeter natyrore eshte po aq e "pangrenshme" po te mendosh me ca jane pleheruar, ku jane rritur etj.

  @ Tena: Ke te drejte. Edhe ne jemi bere hipokrite e kemi harruar nga vjen njeriu e c'ka ngrene e pire ne mijevjecare.

  @ Strangeman: Pse injorant?! - i lumtur e kuptoj :)

  ReplyDelete
 4. ne fakt, tani qe ti na e the c'hame, jam ish-injorant. :)

  ReplyDelete
 5. strangeman :))
  Elais you're right girl:)

  ReplyDelete
 6. Jo te gjtihe gazetaret, ju lutem!

  ReplyDelete
 7. Sigurisht qe jo te gjithe.
  Gjithsesi keta qe citova jane padyshim hipokrite ose naive ne kulm.

  ReplyDelete