You are exactly where you need to be, You are not missing out, falling behind, doing it wrong, not trying hard enough. Whatever opinions you may have about it, however imperfect. THIS IS YOURS WHERE YOU ARE RIGHT NOW IS P E R F E C T !

08 June 2007

Atdheu i adoptuar


Meqe Eni pyeti per ditet e zgjatura dhe E.T. konstatoi qe jam zhvendosur nga nje atdhe ne tjetrin thashe t'ju sjell disa fakte per vendndodhjen time aktuale

Ditet jane zgjatur, sot pershembull dielli lindi ne 01:43 dhe do te perendoje ne 23:24.
Prefektura ku banoj ka nje siperfaqe prej 26 671 km2 ( ju ngjan me ndonje shifer tjeter te njohur ?)
Nderkohe ketu banojne rreth 195 000 vete dhe mali me i larte (Mali i Bardhe) eshte vetem 594 metra mbi nivelin e detit.

Mund te "recitoj" edhe kafshen, shpendin, lulen, mineralin, kerpudhen, yllin, metalin etj etj karakteristike te prefektures po duke mos qene as vete shume e interesuar nuk po jua imponoj as juve.

12 comments:

 1. po per te fjetur gjat nates ,ça i beni diellit ju?
  ku durohet kjo periudh ,6 muaj me duket?

  ReplyDelete
 2. Yllka, per diten 6 muajshe qe thote amour monde: ta ka lezet shpirti ti thuash atij qe nuk e do: "hajde neser", kurse atij qe e do, ti thuash "a s'po rri sonte"? :-)

  Te pershendes!

  ReplyDelete
 3. ke me afer, Trastsjon apo Sodersjon ?
  Ps: ca pika mbi O_te vuri vete:)))

  ReplyDelete
 4. @ Amour: S'te ka zene ndonjehere gjumi ne plazh ty ? ;)
  Njeriu fle edhe ne diell pa problem. Ata qe bezdisen mbyllin grilat.

  @ Emigrant: :))))))

  Ps: Pershendetje edhe ty e faleminderit vecanerisht per viziten :)

  @ E.T.: Trastsjön eshte pakez me afer se Södersjön. Po te dyja jane larg. Me se 900 km.

  Ato ndodhen afer nje fshati shume besimtar qe quhet "Fshati Nyje". Para jo me shume se dy vitesh, nje prift protestant u denua per vrasjen e gruas se dyte ne bashkepunim me dadon, per hir te motres se gruas dhe nje gjitoneje.
  I rashe nga hena po desha te them qe ke gjetur pika historike referimi :)

  ReplyDelete
 5. flm shume qe na shkruajte mbi kete teme e dashur Elais.Kam degjuar se kjo zgjatja e diteve apo neteve ndikon shume rende ne nje pjese te popollates dhe ka shkaktuar dhe vetevrasje...dihet statitikisht se Skandinavia (sidomos Finlanda) shquhet per vetevrasje..Me duket se duhet te vene dhe me shume shqiptare me kembe ne toke dhe mendje plot qe te fitoje qendrueshmeri shoqeria:))
  cheers..

  ReplyDelete
 6. nga ana tjeter me pelqen ajo qe thote Emigranti:)ide e mire!

  ReplyDelete
 7. se harrova ajo siperfaqja me kujtoi ate te Shqiperise:)

  ReplyDelete
 8. Amour, ti pyete me mire si ia beni kur keni 6 muaj nate...:)

  ReplyDelete
 9. @ Eni: Ne fakt eshte dimri dhe erresira e zgjatur qe shkakton depresione dhe ne disa raste edhe vetevrasje.

  Per siperfaqen ndaj e thashe edhe une se eshte pothuaj sa Shqiperia. Vetem me pak njerez ;)

  @ Akull-naja: Shhh. Pa kopje ;)

  ReplyDelete
 10. hm...900Km, pak a shume prej ketu ne Durres..
  ps: me pelqen qe ke vene kerkimin e
  Sök_eve ne Googel :)

  ReplyDelete
 11. :) Mendova se e thjeshton pak punen kur njerezit duan te kontrollojne te dhenat e blogut.

  ReplyDelete
 12. elais-ne plazh po por per fat te keq nuk kam ber (akoma) 6 muaj plazh ;)
  akulli-pikerisht se kur eshte 6 muaj nat dihet dmth nuk duhet pyetur ;) problemi eshte kur ka 6 muaj vetem dite....çfar torture ...vetem dit ;)

  ReplyDelete