You are exactly where you need to be, You are not missing out, falling behind, doing it wrong, not trying hard enough. Whatever opinions you may have about it, however imperfect. THIS IS YOURS WHERE YOU ARE RIGHT NOW IS P E R F E C T !

09 June 2007

Dikur beja hartime (3)...jo vetem per vete

1995
Te parin nuk e di kujt ja dhashe. Te dytin ja dhashe Eles (qe ne fakt as qe me kujtohet kush eshte tanime).

Tema: " Ne qytetet e perbuzura provinciale/gjithnje e gjen/me sy te palevizur/ate qe po te kishte ikur.../"

1-

I keni pare vogelushet gazmore buze rrugeve?!
Ne fytyrat e lumtura gdhendet butesisht dicka sa here syte e tyre (aeroplan luftarak me mision special) perplasen me syte e me te rendomtit capken qe buzeqesh nga larg.
Dihet qe lulet celin cdo pranvere, por dashurite qe s'kane stina lindjesh, nuk jane ne gjendje as te vdesin me stine si lulet. Keshtu dickaja kalimtare, eshte dhimbja e embel e pamundesise se takimit qe shkruhet ne cepat e buzeve ashtu si trendafilit te lulezuar qe i flakerohen petalet.

Sikur bota te ishte nje qytet i madh, i vetem, sa te veshtire do ta kishim ta besonim jeten. Sikur te gjithe te flisnim te njejten gjuhe, nuk do t'ja vinim dot asaj fajin qe flasim e s'kuptohemi. Izolimi do te ishte i plote dhe nuk do te qe nevoja per keshtjella te gurta. Do t'i kishim ngritur vete keshtjellat tona prej frike.

Provinca, e perbuzur per gjoja ligjet e saj mizore ka me teperice pikerisht ato qe duhen, zanat e oret e nates. Ato qe lahen liqeneve nen driten e henes dhe vallezojne lendinash ne krahet e bilbilave. Ata qe mbysin dertet ne cigare e alkol, sepse pavaresisht nga magjia qe i rrethon duan te shijojne dicka me teper, dicka me te madhe, me te larget, me te vertete. Por sapo hedhin hapin e pare ndjejne qe kane lene pas vajzen e valeve. E zene kendojne me zerin burrerror te sapofituar: " Ah qe s'te le dot!/ Dhe sikur te kisha ikur/ po te ikja pa e ditur/sa te dua ty/ do te ikja zemerkrisur/ se te dua fort!"

2-
Sa here degjojme ironi gazmore per jeten, per njeriun qe qe qan vetem dy here ne te, qe ka vetem tre caste te rendesishme ne jete, mendojme se jeta eshte e shkurter. Me e shkurter se pulitja e syve te sterpikur ne ar te perendeshes se bukurise. Por ditet kalojne, e hena pas te dieles, pranvera pas dimrit, dhe cdo cast i jetuar te jep pershtypjen e nje jete me vete. Kur mosha kalon duke besuar tek lumturia e se tashmes, duke verejtur me gaz harene qe jeton, duke harruar veshtiresite, ajo behet e kalter, pa hije.

Kur e kalon nder pune kolosale, qofte mbi libra apo pune fizike, kur ditet ndjekin njera-tjetren sic ndjek ariu bletet pa u bgopur kurre me mjalte e krejt papritur hedh syte pas e sheh qe ke ngelur ne vend, ne nje qoshez pavlere, qe asgje qe ke bere nuk te ka ndihmuar, te pushton trishtimi. Lotet rrjedhin vetvetiu dhe vetem pergjumja, pushimi i vetem i lejuar, te shpeton.

A nuk i quajme te marre shkencetaret?! Pervec zilise, ndoshta pershkruajme ndjesine qe ata vete krijojne. Me koken pas, ne fund te rruges se pershkruar, e shohin punen e bere dhe u duket e pavlefshme. Cmenduria qe pason nuk ka te beje me demtimet ne tru por vetem me zhgenjimin. Sa keq i trajton bota gjenite, njelloj si te cmendurit. Nderkohe ata, po te kishin ditur te shfrytezonin rastin do te perdornin gjithe c'dinin si nje leve Arkimedi, qe kur te arrijme ne fund te rruges e te shohim pas, te marre e te mencur e gjithe te tjeret midis, te mos ta quajme veten te pafat. Te mos trishtohemi me kot.

10 comments:

 1. 1-dimbja e embel e pamundesise se takimit
  2- qan veem y here
  3-dhe co cast

  #1- Dumbo, eshte vertet i pamundshem per te ardhur ne takim, bile do t'ju rekomandoja te evitonit takimet me te :)

  #2- Per y=1,2,3...,n-2,n-1,n :P

  #3-co cast !!!

  ReplyDelete
 2. "I keni pare vogelushet gazmore buze rrugeve?!
  Ne fytyrat e lumtura gdhendet butesisht dicka sa here syte e tyre (aeroplan luftarak me mision special) perplasen me syte e me te rendomtit capken qe buzeqesh nga larg."
  Beso se tani pas 12 vjetesh, do te jesh e bindur qe, ato 'aeroplanat luftarake' jane akoma me 'reaktive'... sidomos M vs F, por kohet e fundit, gjithnje dhe me shpesh dhe e kunderta ;)

  P.s: Ne te dyja shkrimet, s'gjeta dicka qe t'i pergjigjej temes :D,i paske marre ne qafe..., e kupton pse s'te del me perpara syve Ela???? Hahahahahaa

  ReplyDelete
 3. "Dihet qe lulet celin cdo pranvere, por dashurite qe s'kane stina lindjesh, nuk jane ne gjendje as te vdesin me stine si lulet. "

  this killed me! shume kendshem Elais...

  ReplyDelete
 4. @ Edrus: Mendimi(madje dhe leximi) eshte gjithmone me i shpejte se gishterinjte.
  Faleminderit gjithsesi qe i vure re gabimet. Do i korrigjoj.

  Ishte zyshe ajo e letersise qe i vleresoi keto hartime, tema ishte thjesht nje pikenisje dhe nuk po synohej as 9 e as 10 ;)

  @ Eni: Flm! :))

  ReplyDelete
 5. Provinca, e perbuzur per gjoja ligjet e saj mizore ka me teperice pikerisht ato qe duhen, zanat e oret e nates. Ato qe lahen liqeneve nen driten e henes dhe vallezojne lendinash ne krahet e bilbilave. Ata qe mbysin dertet ne cigare e alkol, sepse pavaresisht nga magjia qe i rrethon duan te shijojne dicka me teper, dicka me te madhe, me te larget, me te vertete. Por sapo hedhin hapin e pare ndjejne qe kane lene pas vajzen e valeve. E zene kendojne me zerin burrerror te sapofituar: " Ah qe s'te le dot!/ Dhe sikur te kisha ikur/ po te ikja pa e ditur/sa te dua ty/ do te ikja zemerkrisur/ se te dua fort!"

  Shume bukur, shoqe!:)

  ReplyDelete
 6. Ore kaq bukur shkruan gjithnje ti? Se une hera e dyte eshte qe vij per vizite ketu. Nuk kam hyre te arkiva e blogut.

  Pergezimet e mia, gjithashtu.

  PS me kujtove nje te Kadarese diku ne shkrim ("te huaj jemi ne prej kohesh...." etc. por pastaj shkrimi merrte drejtim tjeter)

  ReplyDelete
 7. Tani me shume lexoj ne fakt ;)

  ReplyDelete
 8. Elais, beje zemren gur e na shkruaj diçka me "mend't e sodit"! :)

  ReplyDelete
 9. Emigrant, 'ket nusen ktu, do ta morrim partizane' :), se ATE rruge ajo e ka nisur, dhe prandaj rri dhe e ngacmoj ndonjehere, por s'merr vesh dreqi... ngeli te senyku :)))

  p.s:Yllka, per keto dite 'detyre shtepie':
  Tema:"Lëvozhgat e thata të ndajfoljeve të kohës"
  Pranohen krijime ne proze dhe poezi :)
  dhe kaloja 'stafeten' dhe nje tjetri(me 'urdherin' qe edhe ai/ajo t'ja kaloje ndonje tjetri akoma :)))

  ReplyDelete
 10. My dear you always bring such great pieces and i admire you for that!

  @edrus, me shkrive:))

  ReplyDelete