You are exactly where you need to be, You are not missing out, falling behind, doing it wrong, not trying hard enough. Whatever opinions you may have about it, however imperfect. THIS IS YOURS WHERE YOU ARE RIGHT NOW IS P E R F E C T !

23 June 2007

Kuptimi

Sa here e kemi pyetur veten "cili eshte kuptimi i jetes". Me shpesh ne adoleshence dhe gjithmone e me pak me vone. Jo se e kemi gjetur pergjigjen por sepse kemi frike te pyesim me ze te larte, a thua se po te vazhdojme te pyesim do te perballemi me nje pergjigje qe nuk na pelqen si psh "kuptimi i jetes eshte vdekja".

Ne fakt besoj se do te ishte shume me e lehte dhe me domethenese po te pyesnim "C'duam nga jeta ?" Kuptimi i jetes eshte abstrakt. Nderkohe qe deshirat jane ne mos teresisht te qarta te pakten te konceptueshme. Mirepo, ne kete konceptim lind frika tjeter. Nese e percaktojme ate qe duam nga jeta dhe pastaj e sigurojme ate, c'do te ndodhi pastaj ???

Nderkohe qe kuptimin e jetes mund ta diskutojme gjere e gjate pa i gjetur pergjigje dhe duke u ndjere te sigurte se per sa kohe qe nuk ka pergjigje "status quo"-ja ngelet e patrazuar.

Mendoj se nuk eshte aspak turp te deshirosh nga jeta pak rehati, shume gezim, jashtezakonisht shume dashuri dhe padyshim plotesim deshirash.

Kuptimi i jetes eshte qe jeta nuk ka kuptim nese nuk deshirojme dicka prej saj.

I want it all!

25 comments:

 1. Shume teme e goditur, thjesht qe njerit e shmangin ose, me mire te themi, jeta eshte transformuar e tille qe te shmangen kjo (keto) pyetje.

  NE filozfi njihen si 'pyetjet pa pergjigje' a diç e tille. Filozfet jane persiatur gjate e gjere dhe nuk kane arritur ne nje perfunidm per tri pyetjet:

  1. Nga Vime?
  2. Pse jemi ketu?
  3. Ku do te shkojme?

  Shkencerisht te trajtuar keto pyetje prap nuk kane marre pergjigje deri tani. Nese teorine e Evolucionit do ta merrnim te mireqene, pergjigjigjet do te ishin keto:

  1. Rastesisht(!)
  2. Kot (!)
  3. Asgjikundi(!)

  vazhdon me vone se tash jam i zene...

  ReplyDelete
 2. @ E.T.: Go get it !

  @ Akull: Mire e.t. qe na kujton queens po ti?! APo t'u kujtua "eja mblidhemi ketu ketu" ;)

  @ Banago: Jo dhe aq e goditur ne fakt. Thjesht s'po dija c'te thosha dhe isha qe isha online bera nje post me dy paragrafe ;)

  Ik merru me provimet se si tha kermilli tek ai filmi multiplikativ "eh dashuria dashuria...keshtu ka qene ketu e mijera vjet me pare"

  Ps: Zevendeso "dashuria" me "pyetje per kuptimin e jetes".

  ReplyDelete
 3. fjalia e fundit qe me e bukura..vertet po nuk pritem a nuk kerkuam gje do vegjetonim nuk dop jetonim!

  ReplyDelete
 4. Filozofime që nuk jam shtruar ndonjëherë tu përgjigjem.
  Atje ku më shpien këmbët, është më pëlqyeshëm për mua.

  ReplyDelete
 5. Shoqe, dhe une me Queens e kisha. ;)

  ReplyDelete
 6. Eja Queensemi ketu !
  Eja Queensemi ketu :)

  ReplyDelete
 7. Të gjithë jemi ata që duam që të jemi.
  Asnjë s'kërkon të dijë se kush duhet të ishte.
  . . . .Franco Battiato.

  ReplyDelete
 8. @ Eni: Vertet!

  @ N.Ago: Nuk ka rendesi nese u je pergjigjur. E rendesishme eshte qe te ka lindur pyetja ;)

  @ Akull-naja: :))))))))

  @ E.T: Po te behesh ti vokalisti te bejme kor un' e ak'lli :D

  @ Edrus: Citim interesant ky. Nuk e kisha hasur me pare.

  ReplyDelete
 9. Dikush qe se mbaj mend ka thene qe "vdekja eshte fillimi" keshtu qe nese si marrim te gjitha gjerat ne kete jete, ndoshta duhet te presim ne ate tjetren:))

  ReplyDelete
 10. Belle, une dua edhe akullore edhe cokollate, dhe tani dhe pastaj :)))

  ReplyDelete
 11. mire e dashur, ja po ti sjell tani sa te shkoj dhe ti blej....what kind of ice-cream would you like??:))

  ReplyDelete
 12. Tani= in this life
  pastaj= in the afterlife

  Ps: Mos u harxho po hidhu ketej me mire :) Une po ha akullore me sherbet panje dhe arra (maple syrup and walnut).

  ReplyDelete
 13. Kuptimi i jetes eshte nga ato pyetje, te cilat nje shok imi i gjimnazit i klasifikonte si "pyetje e dh^shme". Nje pyetje qe te ngel ne dore. Qe s'di c'ta besh.

  Q: Nga vijme?
  A: Nuk e di. Ne fakt asnje nuk e di. Me besu nuk eshte me dite. Se cfare besojme ne eshte nje gje jo relevante per kete pike.

  Q: Pse jemi ketu?
  A: Pse na pyesni ne? Ne nuk zgjodhem te vijme ketu. Po qe burre / burrneshe pyet ate qe na solli.

  Q: Ku do te shkojme?
  A: (i) Shih pyetjen e pare.
  ose (ii) Ne Bugjejovice ne po vemi/ kush nuk beson borxh nuk ia kemi....


  Perfundimi: Si e do berxollen, te pjekur shume ("Well done") apo pergjysem ("Medium rare")? Usta, edhe nje dopjo.... edhe pak salce kosi me val ulliri, dhe pastaj flasim prape... po u kujtuam, anyway....

  ReplyDelete
 14. Oi, achei teu blog pelo google tá bem interessante gostei desse post. Quando der dá uma passada pelo meu blog, é sobre camisetas personalizadas, mostra passo a passo como criar uma camiseta personalizada bem maneira. Até mais.

  ReplyDelete
 15. Sa i ngjitur eshte ky Rodrigo... po mire se me freskoi portugezçen qe kisha mesuar nga koleget e mia kur punoja dikur ne nje restorant...qejf Memi!:) Elais, mora pak kot, po u nisa vetem te te them qe solidarizohem me shijen e akullores qe ke zgjedhur, ulerime fare! :)
  Te djele te vizllushme!
  p.s. Queens i kendojme kur te duash.

  ReplyDelete
 16. @ Belle: Thanks hon :)
  @ Emigrant: Hmm berxollen e zgjedh sipas shoqerise. Ne shoqeri te fisme "well done" + salce kosi, atje ku do shesim nga pak mend "medium rare" ;)

  @ Akull: Rodrigo do jete ndonje "bot" mekanik si puna e spamsave qe te vijne ty.

  ReplyDelete
 17. çna duhet kuptimi i jetes ,kur ne se dim se çfare eshte jeta.

  ReplyDelete
 18. emigrant do kisha dash me qen ne gjimnaz me ty dhe shokun tat filozof. E te hanim nga nje berxolle ne Qafe-Krrabe me pak salce kosi e gjith muhabetin.

  Sa per temen, s'di. Libri i fundit qe sapo mbarova (Slaughterhouse Five nga K.Vonnegut) jepte nje pergjigje shume interesante. E permbledhur:
  Kot te pyesesh. Ne jemi ketu, jemi tani. Pyetjet jane te teperta.
  Si pergjigje ndoshta nuk eshte kushedi cfare, po librin jua keshillj se ishte i rrallë.

  ReplyDelete
 19. @ amour: Jeta eshte se ka kuptim po te mos kishte kuptim nuk do ishte ;)
  Por kur kerkon kuptimin e harron jeten nganjehere.

  @ Strangeman: Bashkohem me rekomandimin tend. (Me duhet vetem ta shpluhuros pak librin).

  ReplyDelete
 20. Kot te pyesesh. Ne jemi ketu, jemi tani. Pyetjet jane te teperta.

  Kurse librii fundit qe une kam lexuar citonte nje dy faqe te mira nga nje psikolog i njohur amerikan qe fliste per Psikopatine dhe thoshte qe psikopatet nuk e kane sensin e te ardhems (nje nga cilesite e tyre).

  Dyshoj se ky tipi i librit qe ke lexuar, STrangeman, mund te jete pak i tille, paksa.

  ReplyDelete
 21. Banago, nje dell e ka pasur ne fakt. Po po ta lexosh e kupton qe ka dhe nje dell gjenialiteti. Ajo puna e filozofise qe propozon ne liber eshte goxha me e gjere se ajo qe permblodha une. Brenda konteksit te librit mer krejt tjeter kuptim. Lexim interesant, per t'i rene shkurt.
  Te pershendes!

  ReplyDelete
 22. Edhe une te persendes Strangeman.

  Me ate qe thua tek komenti i fundit, me kujton Reduksionizmin; t'i e thjeshtesove subjektin por padasje i dhe tjeter kuptin, ose te pakten ngjyrim. Nejse, nese do ta gjej, do ta blej.
  ---
  Ky shkrim me kujtoje nje pune i i vura vetes te bej ne mbarim te vitit I te universitetit. Titullhoj '5 ese rreth jetes' dhe rrokej rreth kuptimit te jetes. Ne fakt shkova 1 e gjysme gjithsej. Nesje e gjej do ta vazhdoj; eshte teme shume intriguese.

  Ju pershendes

  ReplyDelete