You are exactly where you need to be, You are not missing out, falling behind, doing it wrong, not trying hard enough. Whatever opinions you may have about it, however imperfect. THIS IS YOURS WHERE YOU ARE RIGHT NOW IS P E R F E C T !

26 June 2007

Nese nuk e dinim...

Erdhi prova e fundit...e shumepritura...

Jane fytyrat e bukura te femrave ato qe bejne te shiten me shume prodhimet e reklamave. Vertetimi vjen ne nje studim te bere ne shkollen e larte te tregetise ne Stokholm. Doktori i ekonomise Frederik Lange ben nje prezantim te shkurter te studimit ne gazeten Metro.

Permbledhur, studimi thote se njerezit bejne nje vleresim te fytyres se personit ne reklame dhe nese kjo ka tipare te bukura behet nje lidhje direkte me produktin. Produkti merr rrugen me te shkurter per ne kujtese i ndihmuar nga imazhi.

Supozohet (pa u vertetuar) se e njejta teori vlen edhe per fytyrat e meshkujve.
Tiparet qe karakterizojne fytyren e bukur femerore jane:
 • pozicioni i syve (jo afer me njeri-tjetrin)
 • molleza te larta
 • sy te medhenj dhe buze te plota
 • simetri fytyre
Tiparet qe do te karakterizonin nje fytyre te bukur mashkullore:
 • pozicioni i syve (jo afer me njeri-tjetrin)
 • vetulla te plota
 • mjeker e rregullt
 • simetri fytyre.
Por studiuesit nuk kane qene "pergjithesues" ne percaktimet e tyre ;).
Ata kane lene hapur mundesine sipas se ciles nese bukuria fizike mungon, ajo mund te zevendesohet me famen.

pfffffffffffffffffttttttttttttttttttttttttttt

Une do thosha ate qe e dime te gjithe empirikisht
pushteti shet, paraja shet, seksi shet, fama shet.


dhe:
"Pushteti absolut (qofte edhe ne studime ku mund te besh cfare te duash e te shesesh sapunin per djathe) korrupton ne menyre absolute!"

4 comments:

 1. pash Zotin, ku vajte e gjete trump-in.... nga 3 miliard e ca burra qe ka bota, pikerisht ate?... :D :P

  pffffffffffffff ne katror....

  ReplyDelete
 2. Iluminova "absolute power corrupts absolutely" de.
  Pastaj burrat e bukur si dhe grate e bukura i mbronte studimi. S'kishin nevoje per mua :)

  ReplyDelete
 3. Btw, I had left a line on your blog which somehow has dissapeared.
  I guess Blogger ate it up. It doesn't like optimistic remarks or sth.

  ReplyDelete
 4. ha ha me shkrive me Trumpin Elais rrofsh..njeriu me modelin e flokeve me te tmerreshem ne bote..vertetues i faktit qe parja hap cdo dere se sa per look mo... frike frike:))

  ReplyDelete